Державна податкова служба України розглянула звернення щодо окремих питань, пов’язаних із застосуванням режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), враховуючи зміни, що були внесені окремими постановамиКабінету Міністрів України до відповідного переліку товарів, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Підприємство здійснює господарську діяльність у сфері торгівлі непродовольчими товарами, наданні в оренду нерухомого майна та транспортних засобів. У грудні 2022 року Підприємство здійснило придбання товарів, які класифікуються за кодами згідно з УКТ ЗЕД 8536, 8537, зокрема блок керування TERMA, розетка, вимикач, механізм вимикача. При придбанні вказаних товарів Підприємством було сплачено ПДВ. На даний час Підприємство має намір реалізувати придбані товари (коди згідно з УКТ ЗЕД 8536, 8537, 8537 10 10 00, 8536 69 90 90) на митній території України.
З огляду на викладене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) чи має Підприємствоправо на включення до складу податкового кредиту сум ПДВ за операціями з придбання товарів, які класифікуються за кодом УКТ ЗЕД 8536?;
2)чи достатньо для застосування режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість зазначення/перелічення у відповідному переліку кодів згідно з УКТ ЗЕД?;
3), 4) чи звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України товарів, включених у відповідний перелік, напрямок використання яких не пов’язаний з заходами, спрямованими на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19)спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2?;
5) за яких умов у Підприємства буде право на застосування режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість при здійсненні операцій з постачання товарів за кодами згідно з УКТ ЗЕД 8536, 8536 69 90 90, 8536 50 80 00, 8537?;
6) що є основною умовою для застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ при здійсненні операцій з постачання товарів включених до відповідного переліку (код згідно з УКТ ЗЕД чи назва товару)?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування ПДВ звільняються операції з:
ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу та положення статті 199 розділу V Кодексу не застосовуються щодо таких операцій.
Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 зі змінами та доповненнями (далі – Перелік № 224).
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних та їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) встановлено статтями 187, 198 і 201 розділу V Кодексу.
Пунктом 198.1 статті 198 розділу V Кодексу встановлено, що до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення, зокрема операцій з:
придбання або виготовлення товарів та послуг;
ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Враховуючи викладене та з урахуванням опису питань, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
Загальне правило формування податкового кредиту передбачає включення до складу податкового кредиту усіх сум ПДВ, сплачених (нарахованих) при придбанні товарів/послуг, незалежно від того, для використання в яких операціях придбані такі товари/послуги (зокрема, призначених для використання в операціях, звільнених від оподаткування податком на додану вартість відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу).
Якщо товари, які включені до Переліку № 224 були придбані на митній території України до дати початку застосування пільги та при їх придбанні було нараховано ПДВ відповідно до Кодексу, то платник податку за операціями з придбання таких товарів має право віднести суми ПДВ, сплачені при такому придбанні, до податкового кредиту (за наявності належним чином зареєстрованої в ЄРПН відповідної податкової накладної).
При цьому якщо товари,включені до Переліку № 224, які були придбані на митній території України платником податку з ПДВ,постачаються без ПДВ у зв’язку із застосуванням режиму звільнення від оподаткування ПДВ до операцій з їх постачання, то суми податкового кредиту, сформовані відповідно до статті 198 розділу V Кодексу, коригуванню не підлягають, податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 та/або статті 199 розділу V Кодексу за такими товарами не нараховуються.
Якщо за операціями, що підлягали звільненню від оподаткування ПДВвідповідно до норм пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, постачальником (платником ПДВ) були складені податкові накладні з ПДВ, то такі податкові накладні вважаються такими, що складені з порушенням (не відповідають вимогам) і, відповідно, у покупця (платника ПДВ) відсутні підстави для віднесення зазначених у них сум ПДВ до складу податкового кредиту.
Щодо питань 2,5, 6
Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу для операцій з постачання на митній території України товарів, застосовується виключно до тих товарів, назви яких зазначені в Переліку № 224та незалежно від періоду, коли такі товари було виготовлено / придбано на митній території України або ввезено на митну територію України. Коди згідно з УКТ ЗЕД наводяться у Переліку № 224 довідково.
Таким чином, якщо товари, які постачає Товариство, включені до Переліку № 224 та відповідають вимогам, встановленим таким переліком, то операції з постачання таких товарів підлягають звільненню від оподаткування податком на додану вартість.
Якщо товари не включені до Переліку № 224 або не відповідають назвам та вимогам,встановленим Переліком № 224,операції з постачання таких товарів оподатковуються ПДВ за загальними правилами.
З питання класифікації товарів та встановлення відповідності товарів, зазначених у зверненні, назвам товарів, включених до Переліку № 224, ДПС рекомендує звернутися до Торгово-промислової палати України.
Щодо питань 3, 4
До операцій з постачання товарів визначених Переліком № 224 як таких, що необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 застосовується режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу.
При цьому для застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ до операцій з постачання на митній території України товарів, включених до Переліку № 224, нормами пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ не визначено необхідності у підтвердженні покупцем напряму використання придбаних ним товарів, які включені до Переліку № 224.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |