Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Господарства щодо виконання платниками податків податкового обов’язку з урахуванням п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України (далі – Кодекс, п. 69 Кодексу), керуючись пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
У своєму зверненні Господарство поінформувало, що у зв’язку із відсутністю електропостачання 31 жовтня 2022 року Господарство не мало можливості виконати свій податковий обов’язок щодо дотримання термінів подання звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 Кодексу, а також сплати рентної плати, єдиного податку 3 групи, єдиного податку 4 групи, плати за землю та податку на додану вартість за вересень та ІІІ квартал 2022 року, для яких граничним терміном сплати встановлено 31.10.2022.
Господарство, посилаючись на п. 69 Кодексу, просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання чи звільняється платник податків від передбаченої Кодексом відповідальності у разі відсутності у платника можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо дотримання термінів, зокрема, подання звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 Кодексу, сплати податків, у разі відсутності у платників електричної енергії та/або доступу до мережі інтернет за місцем здійснення господарської діяльності в останній день строку виконання податкових зобов’язань та які документи необхідно надати для підтвердження таких обставин.
Кодексом визначено, що:
податкова звітність з рентної плати, єдиного податку 3 групи, та податку на додану вартість, звітним (податковим) періодом для якої встановлено календарний місяць, подається протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
податкова звітність з єдиного податку 4 групи, звітним (податковим) періодом для якої встановлено календарний квартал – протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу;
податкова звітність з плати за землю, звітним (податковим) періодом для якої встановлено календарний рік, подається до 20 лютого поточного року;
звітність, передбачена п. 46.2 ст. 46 Кодексу, подається платником податку на прибуток, разом з податковою декларацією з податку на прибуток, у порядку визначеному для подання такої податкової декларації з урахуванням вимог ст. 137 Кодексу.
При цьому для сплати рентної плати (за податковий (звітний) період, що дорівнює місяцю), єдиного податку 3 групи, плати за землю та податку на додану вартість за вересень 2022 року, Кодексом визначено 10 календарних днів, а для єдиного податку 4 групи за ІІІ квартал 2022 року – 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) періоду, визначеного відповідним розділом Кодексу.
Тобто, граничним терміном сплати для рентної плати (за податковий (звітний) період, що дорівнює місяцю), єдиного податку 3 групи, плати за землю та податку на додану вартість за вересень 2022 року є 31.10.2022, що становить 8 робочих днів, а для єдиного податку 4 групи за ІІІ квартал 2022 року – 20 робочих днів.
За невиконання або неналежне виконання податкового обов’язку платник податків притягується до відповідальності за:
неподання або несвоєчасне подання податкової звітності у порядку визначеному ст. 120 Кодексу;
не сплату узгодженої суми грошового зобов’язання у порядку визначеному ст. 124 Кодексу.
Разом з тим пунктом 69 Кодексу встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом.
У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 Кодексу, тощо, платники податків звільняються від передбаченої Кодексом відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні (п. 69 Кодексу).
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у п. 69 Кодексу, та переліків документів на їх підтвердження затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 (далі – Порядок).
Підстави неможливості виконання платниками податків – юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов’язків визначено п. 1 розділу ІІ Порядку, до яких, зокрема належать інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально (п.п. 7 п. 1 розділу ІІ Порядку).
Водночас Порядком визначено, що у разі відсутності у платника податків можливості виконання одного із податкових обов’язків, то такий платник одночасно із набуттям можливості виконання одного із податкових обов’язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов’язання тощо) подає заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання ним у строки, визначені пунктом 3 розділу ІІ Порядку, податкових обов’язків, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючий орган, але не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платника податків (п. 4 розділу ІІ Порядку).
Обов’язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов’язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв’язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов’язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов’язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов’язку та направляє його платнику податків, у порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу (п. 1 розділу ІІІ Порядку).
З огляду на викладе, Господарство згідно з Порядком має право надати до контролюючого органу за місцем його реєстрації документи (інформацію), що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ним своїх податкових обов’язків з рентної плати, єдиного податку ІІІ і ІV групи, плати за землю та податку на додану вартість, в порядку передбаченому пунктом 8 розділу ІІ Порядку.
Звертаємо увагу, що п. 102.9 ст. 102 Кодексу на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених Кодексом (у тому числі зупинення строків надання індивідуальних податкових консультацій), іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених Кодексом.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |