X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.04.2023 р. № 816/ІПК/09-19-04-01-08

Головне управління ДПС в Івано-Франківській області розглянуло звернення щодо окремих питань, пов’язаних із порядком визначення об’єкту оподаткування, подання податкових декларацій з екологічного податку платником податку, зареєстрованим (взятим на облік) за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення, на територіях, на яких ведуться бойові дії, на територіях, тимчасово окупованих збройними силами Російської Федерації за податкові періоди, починаючи з 01.01.2022 року та протягом дії воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» за № 64/2022 від 24.02.2022 року (далі – Указ № 64/2022)та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство до 1 кварталу 2022 року було зареєстроване платником екологічного податку за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення в населених пунктах Луганської області. Також Товариство зазначає, що з початком військової агресії Російської Федерації проти України вся територія Луганської області опинилась в зоні проведення активних бойових дій. Основні засоби, що використовуються Товариством для провадження діяльності на таких стаціонарних джерелах забруднення із відповідним утворенням забруднюючих речовин (далі – Майно) структурних підрозділів Товариства були захоплені військовослужбовцями Збройних сил Російської Федерації та учасниками незаконних збройних формувань, що контролюються Російською Федерацією. За зверненням Товариства до правоохоронних органів (Офіс Генерального прокурора України, Національна поліція та Міністерство внутрішніх справ) про факт захоплення Майна відкрито відповідне кримінальне провадження (копії документів, пов’язаних з відкриттям кримінального провадження за фактом захоплення структурних підрозділів та майна, Товариство не надало). Як наслідок, Товариство вказало на втрату можливості фізичного обрахунку бази оподаткування та визначення податкового зобов’язання з екологічного податку.

Практичну необхідність отримання індивідуальної податкової консультації Товариство обумовлює складністю застосування норм чинного податкового законодавства, зокрема, підпункту 69.16 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних положень» Кодексу. При цьому, в чому полягає складність застосування вказаної норми Кодексу Товариство не зазначає.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. чи повинно Товариство подавати податкові декларації з екологічного податку за місцем реєстрації платником такого податку за відсутності фізичної можливості визначити (обрахувати) базу об’єкт оподаткування за податкові періоди, починаючи з 01.01.2022 року та протягом дії воєнного стану, введеного Указом № 64/2022?
  2. якщо у Товариства є обов’язок щодо подання податкових декларацій з екологічного податку за податкові періоди, починаючи з 01.01.2022 року та по період дії воєнного стану, введеного Указом № 64/2022, то які особливості заповнення таких декларацій в частині визначення об’єкту оподаткування?

Положеннями статті 36 розділу І «Загальні положення» Кодексу визначений податковий обов’язок, як обов’язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму за кожним податком та збором в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 «Перехідні положення» Кодексу передбачено, що у випадку відсутності доступу до Майна та в умовах неможливості його експлуатації не може відбуватися генерація об’єктів оподаткування з екологічного податку, а отже не може виникати обов’язок з обчислення та сплати цих податків.

У відповідності до вимог пункту 49.2 статті 49 Кодексу платник податків зобов’язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Враховуючи викладене, у Товариства за податкові періоди І-ІV квартали 2022 року, а також у 2023 році (крім випадку, передбаченого пунктом 250.9 Кодексу) наявний обов’язок щодо подання податкової декларації з екологічного податку та у випадку відсутності доступу до Майна та в умовах неможливості його експлуатації, і відповідно − відсутності генерації об’єктів оподаткування з екологічного податку, з відображенням в таких деклараціях відсутності об’єктів оподаткування та грошових зобов’язань по податку.  

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).