X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.04.2023 р. № 891/ІПК/99-00-04-02-03-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо порядку віднесення до податкового кредитусум податку на додану вартість (далі – ПДВ), зазначених у податкових накладних, які зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) з порушенням строку реєстрації, та порядку врахування від’ємного значення суми ПДВ у зменшення податкового боргу, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

У своєму зверненні Товариством повідомленопро намір подати уточнюючий розрахунок з податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок (далі – уточнюючий розрахунок) та виключити з податкового кредиту звітного (податкового) періоду грудня 2020 року суми ПДВ за податковими накладними, складеними у грудні 2020 року та зареєстрованими в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, та при поданні податкової декларації з ПДВ за січень 2021 року, віднести такі суми ПДВ до податкового кредиту звітного (податкового) періоду січня 2021 року.

Крім того, Товариством зазначено, що подання такого уточнюючого розрахунку призведе до виникнення податкового боргу, а при поданні податкової декларації з ПДВ за січень 2021 року у Товариства сформується від’ємне значення суми ПДВ.

При цьому, у зверненні Товариством не зазначено інформацію щодо звітного (податкового) періоду, в якому зареєстрованов ЄРПН складені у грудні 2020 року податкові накладні.

Щодо порядку віднесення до податкового кредитусум ПДВ зазначених у податкових накладних, які зареєстровано в ЄРПН з порушенням строку реєстрації

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ встановлено статтями 187, 198 і 201 Кодексу.

До податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані
у разі здійснення операцій, визначених у підпунктах «а» – «ґ» пункту 198.1 статті 198 Кодексу.

Згідно з пунктом 198.3 статті 198 Кодексу податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв’язку зпридбанням або виготовленням товарів та наданням послуг, придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Пунктом 198.6 статті 198 Кодексу передбачено, щоне відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 Кодексу.

Податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних (редакція цього абзацу пункту 198.6 статті 198 Кодексу діяла до 01.01.2022 року).

 

Враховуючи викладене, Товариство мало можливість при поданні податкової декларації з ПДВ за січень 2021 року відносити до податкового кредиту цього звітного (податкового) періоду суми ПДВ, зазначені в податкових накладних, складених у грудні 2020 року, за умови якщо такі податкові накладні зареєстровано в ЄРПН з порушенням строку реєстраціїу січні 2021 року.

Щодо порядку врахування від’ємного значення суми ПДВ у зменшення податкового боргу

Пунктом 200.1 статті 200 Кодексу визначено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Відповідно до підпункту «а» пункту 200.4 статті 200 Кодексу при від’ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 Кодексу, за наявності податкового боргу з ПДВ, така сума враховується у зменшення суми такого податкового боргу, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 Кодексу (далі – реєстраційна сума) на момент отримання контролюючим органом податкової декларації.

Форми та Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України29 січня 2016 р. за № 159/28289 (далі – Порядок № 21).

Згідно з підпунктом 4 пунктом 5 розділу V Порядку № 21 сума від’ємного значення, яка зараховується у зменшення суми податкового боргу, що виник за попередні звітні (податкові) періоди, в частині, що не перевищує реєстраційної суми на момент подання податкової декларації, відображається у рядку 20.1 податкової декларації з ПДВ.

Відповідно до пункту 1 розділу II Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.03.2021 за № 321/35943 (далі – Порядок № 5), облік платежів ведеться в інтегрованій картці платника окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення.

Підпунктом 5 пункту 2 розділу III Порядку № 5 визначено, що під час погашення суми податкового боргу (його частини) кошти, які сплачує такий платник, у першу чергу зараховуються у рахунок податкового зобов’язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, які сплачує такий платник, у наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу – у рахунок пені згідно з черговістю їх виникнення.

Отже, у разі наявності у платника податку на дату подання ним податкової звітності з ПДВ податкового боргу з цього податку, такий платник має право зарахувати суму від’ємного значення ПДВ, сформовану за результатами такої податкової звітності, у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди та обліковувався в інтегрованій картці платника станом на перше число місяця, у якому було подано таку декларацію, в частині, що не перевищує реєстраційну суму такого платника на момент отримання контролюючим органом податкової декларації.

Що стосується строків встановлених статтею 52 Кодексу для розгляду звернень на отримання індивідуальних податкових консультацій, повідомляємо, що на підставі пункту 528, підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу для контролюючих органів зупинено перебіг строків, зокрема для надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно Товариством, якому надано таку консультацію.