Головне управління ДПС в Одеській області за результатами розгляду звернення Підприємства щодо окремих питань оподаткування єдиним податком третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Підприємство проінформувало, що застосовує спрощену систему оподаткування та є платником єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за ставкою 2 відсотки. Має фінансову інвестицію (долю) у вигляді долі у статутному капіталі іншого підприємства та планує повернути свою частку у грошовому еквіваленті.
У зв’язку з вищевикладеним Підприємство просить надати роз`яснення по наступних питаннях:
Щодо першого питання
Згідно з пп. 14.1.90. п. 14.1 ст. 14 Кодексу корпоративні права - права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами;
Участь у формуванні статутною капіталу іншої юридичної особи є господарською операцією з придбання корпоративних прав, тобто здійсненням прямих фінансових інвестицій (пп. 14.1.81 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Визначення доходу (об'єкта оподаткування) платника єдиного податку третьої групи (юридичної особи) регулюється пп. 2 п. 292.1 ст. 292 Кодексу: доходом є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.
Датою отримання доходу вважається дата отримання платником єдиного податку коштів у грошовій (готівковій або безготівковій) формі (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).
Згідно з п. 292.13 ст. 292 та пп. 296.1 п. 296.1 ст. 296 Кодексу дохід визначається на підставі даних обліку (спрощеного бухгалтерського обліку), який здійснюється відповідно до Національних положень бухгалтерського обліку та/або інших актів Міністерства фінансів України з питань бухгалтерського обліку.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні").
Відповідно до Національного положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.99 N 290, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.12.99 за N 860/4153, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
Отже, повернення фінансової інвестиції у грошовому еквіваленті являється продажем належних Підприємству корпоративних прав і визнається доходом та є об'єктом оподаткування єдиним податком за ставкою, визначеною пунктом 9.4 підрозділу 9 Розділу XX Кодексу у розмірі 2 відсотки доходу, визначеного відповідно до статті 292 цього Кодексу.
Звертаємо увагу, що згідно зі ст. 143 Цивільного кодексу України зміна розміру статутного капіталу або зміна розміру кожного учасника, у т. ч. платника єдиного податку, має бути відображена у статутних документах з відповідною державною реєстрацією.
Щодо другого та третього питання
Підпунктом 9 підрозд. 8 розд. XX "Перехідні положення" Кодексу встановлено, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розділу XIV Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей:
Платниками єдиного податку третьої групи можуть бути фізичні особи - підприємці та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми.
До таких осіб не застосовується обмеження щодо обсягу доходу та кількості осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах.
Отже, Підприємство яке використовує особливості оподаткування єдиним податком третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в України зі ставкою 2 відсотки не має обмежень щодо річного обсягу доходу.
Відповідно до п. 52 8 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 цього Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу для платників податків та контролюючих органів тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |