Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства (далі – звернення) щодо порядку складання податкових накладних за операціями з постачання транспортно-експедиторських послуг та нарахування податкових зобов’язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) і, керуючись статтею 52 ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством отримано індивідуальну податкову консультацію (далі – ІПК) на попереднє звернення з аналогічного питання, у якій, зокрема, ДПС зазначено, що надана Товариством інформація не дає змоги чітко ідентифікувати суть операцій, які здійснюються платником податку (чи це перевезення на митній території України, чи міжнародне перевезення), а також не деталізує умови та місце використання орендованих Товариством вагонів.
Товариством у зверненні надано додаткову інформацію щодо здійснюваних операцій, зокрема, щодо передбаченого договором порядку визначення вартості транспортно-експедиторських послуг, та особливостей відображення операцій, про які йдеться у зверненні, у бухгалтерському обліку Товариства.
Так, відповідно до умов договору вартість транспортно-експедиторських послуг, що надаються замовнику-нерезиденту, включає:
компенсацію вартості послуг з міжнародного перевезення вантажів, отриманих експедитором від третьої особи – перевізника, за операціями з постачання яких таким перевізником нараховується ПДВ за ставкою 0 відсотків. При цьому зазначено, що у таку вартість послуг з міжнародного перевезення включено також вартість додаткових залізничних послуг, робіт, зборів, витрат, пов’язаних з міжнародним перевезенням;
та винагороду експедитору.
Також у зверненні зазначено, що до собівартості транспортно-експедиторських послуг включаються всі витрати експедитора, пов’язані з виконанням договору транспортного експедирування, у тому числі вартість послуг, отриманих ним від третіх осіб з нарахуванням ПДВ за ставкою 20 відсотків.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) чи необхідно нараховувати податкові зобов’язання згідно з пунктом 198.5 статті 198 ПКУ за придбаними з ПДВ товарами (роботами, послугами), які використовуються в операціях з надання транспортно-експедиторських послуг нерезиденту;
2) чи потрібно складати податкову накладну за ставкою ПДВ 0 відсотків на суму компенсації вартості послуг з міжнародного перевезення вантажів.
Враховуючи викладене та з урахуванням інформації, наданої у зверненні, ДПС повідомляє.
Порядок визначення податкових зобов’язань та складання податкових накладних за операціями з постачання транспортно-експедиторських послуг нерезиденту із залученням до перевезення третьої особи – перевізника-резидента, надано в ІПК.
Зокрема, в ІПК зазначено, що відповідно до норм Закону України від 01.07.2004 № 1955-IV «Про транспортно-експедиторську діяльність» (далі – Закон № 1955) у плату експедитору (експедиторську винагороду) не включаються витрати експедитора на оплату послуг (робіт) інших осіб, залучених до виконання договору транспортного експедирування.
Щодо питання 1
Вартість товарів (робіт, послуг), придбаних з ПДВ експедитором у третіх осіб в межах виконання договору транспортного експедирування, яка відповідно до умов договору входить до собівартості транспортно-експедиторських послуг, з метою оподаткування ПДВ не включається до вартості експедиторських послуг (експедиторської винагороди), операції з постачання яких у випадку, описаному у зверненні, не підлягають оподаткуванню ПДВ.
Вартість послуг, отриманих з ПДВ експедитором від третіх осіб в межах виконання договору транспортного експедирування, яка відшкодовується експедитору замовником-нерезидентом, повинна бути відображена у податковій накладній, яка складається експедитором за операцією з постачання транспортно-експедиторських послуг замовнику-нерезиденту, із застосуванням ставки ПДВ 20 відсотків. За таких умов такі придбані з ПДВ товари (роботи, послуги) використовуються експедитором в оподатковуваних ПДВ операціях і за такими придбаними товарами (роботами, послугами) податкові зобов’язання, передбачені пунктом 198.5 статті 198 ПКУ, не повинні нараховуватися.
Водночас зазначаємо, що при визначенні порядку оподаткування ПДВ здійснюваних операцій платники податку повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку – превалювання сутності над формою, згідно з яким операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (найменування) (стаття 4 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
Нормами ПКУ та інших нормативно-правових актів, які регламентують питання оподаткування ПДВ, не встановлено залежність їх застосування від особливостей ведення платником податку бухгалтерського обліку.
Щодо питання 2
За загальними правилами, визначеними ПКУ, у податковій накладній, яка складається експедитором за операцією з постачання транспортно-експедиторських послуг замовнику-нерезиденту, має бути відображена, зокрема, вартість послуг з міжнародного перевезення вантажів, отриманих експедитором від третьої особи – перевізника із нарахуванням ПДВ за ставкою 0 відсотків.
Водночас у даному випадку неможливо чітко ідентифікувати суть послуги з міжнародного перевезення, яка надається перевізником (оскільки у зверненні йдеться про транспортно-експедиторські послуги з організації перевезення вантажів митною територією України з перетином кордону України, яке здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом, при цьому зазначено, що перевізник здійснює міжнародне перевезення вантажів лише митною територією України). Також потребує дослідження правомірність застосування перевізником (та надалі експедитором) ставки ПДВ 0 відсотків за операцією з постачання послуг з міжнародного перевезення вантажів, з урахуванням наданої у зверненні інформації щодо включення до вартості таких послуг з міжнародного перевезення також вартості додаткових залізничних послуг, робіт, зборів, витрат, пов’язаних з міжнародним перевезенням. Таке дослідження може бути здійснене під час проведення контрольно-перевірочної роботи.
Відповідно до норм чинного законодавства (стаття 36 ПКУ) платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |