Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ «» (далі – ТОВ) щодо оподаткування податком на прибуток операцій при переході зі спрощеної системи на загальну систему оподаткування та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, ТОВ до 01.10.2022 було платником єдиного податку за ставкою 3 відсотки, а з 01.10.2022 перебуває на загальній системі оподаткування. З 01.04.2021 є платником ПДВ.
ТОВ надає транспортно-експедиторські послуги, згідно з договорами транспортного експедирування з замовниками.
ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) у періоді перебування на спрощеній системі оподаткування – єдиному податку 3 групи за ставкою 3 відсотки (до 01.10.2022) ТОВ отримало передплати від замовників у розмірі експедиторської винагороди (без врахування ПДВ), які були оподатковані єдиним податком, а у 4 кварталі 2022 року (у періоді перебування на загальній системі оподаткування) відбулася реалізація послуг цим замовникам (підписано акти надання послуг). Як оподаткування єдиним податком цих доходів до 01.10.2022 буде враховано при визначені об’єкта оподаткування податком на прибуток за результатами 4 кварталу 2022 року?
2) до 01.10.2022 року ТОВ, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування, здійснило реалізацію послуг замовникам згідно з договорами транспортного експедирування та отримало оплату за ці послуги. До 01.10.2022 року сума у розмірі транспортно – експедиторської винагороди (без урахування ПДВ) не попала у базу оподаткування єдиним податком згідно п.292.6 ст.292 Кодексу. Як ці операції вплинуть на об’єкт оподаткування податком на прибуток у 4 кварталі 2022 року?
3) у 4 кварталі 2022 року (під час перебування на загальній системі оподаткування) ТОВ здійснено повернення частки передплати замовнику, отриманої у період перебування на спрощеній системі оподаткування та оподаткованої єдиним податком у розмірі суми транспортно – експедиторської винагороди (без урахування ПДВ). Чи може ТОВ відкоригувати суму єдиного податку, у зв’язку із поверненням замовнику даної суми передплати у 4 кварталі 2022 року?
Щодо питання 1 та 2.
Згідно з п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку - юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.
Відповідно до п. 292.4 ст.292 Кодексу у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).
Згідно з п.292.6 ст.292 Кодексу датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).
Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Для обрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток та доходу платника єдиного податку третьої групи (юридичних осіб) використовуються дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший частини другої ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами).
У разі переходу платником єдиного податку на загальну систему оподаткування з 01.10.2022 при декларуванні податку на прибуток за 2022 рік, фінансовий результат до оподаткування визначається за правилами бухгалтерського обліку у періоді перебування такого платника на загальній системі оподаткування, тобто за результатами діяльності у четвертому кварталі 2022 року.
При цьому, у випадку отримання суб’єктом господарювання суми передплат від замовників у період перебування його на спрощеній системі оподаткування та фактичного надання таких послуг вже у періоді перебування на загальній системі оподаткування положеннями Кодексу застосування податкових різниць не передбачено.
У разі, якщо ТОВ здійснило реалізацію послуг замовникам до 01.10.2022 року, а оплату за надані послуги вже отримало у періоді перебування на загальній системі оподаткування, то згідно з п. 4¹ підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу в цілях оподаткування податком на прибутокфінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду збільшується на суму доходу, отриманого як оплата за товари (роботи, послуги), відвантажені (надані) під час перебування на спрощеній системі оподаткування.
Щодо питання 3
Відповідно до п. 50.1 ст. 50 Кодексу у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Згідно положень частини п'ятої п. 292.11 ст. 292 Кодексу в цілях оподаткування єдиним податком третьої групи (юридичні особи) до суми доходу не включаються суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів.
З огляду на те, що ТОВ не повідомило причини повернення частини раніше отриманих коштів, висновки щодо можливості коригування сум єдиного податку за період перебування підприємства на спрощеній системі можуть надаватися відповідно до суті проведених операцій з урахуванням договірних умов, а також первинних документів, якими вони супроводжувалися. Більш повну відповідь з цього питання надати неможливо, враховуючи відсутність детального опису проведених операцій та/або копій договорів щодо надання таких послуг.
Відповідно до п. 528 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 цього Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Кодексу для платників податків та контролюючих органів тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |