Державна податкова служба України відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення Підприємства щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства та повідомляє.
У своєму зверненні Підприємство зазначає, що основним видом його діяльності є переробка нафтової сировини та виробництво нафтопродуктів. Підприємство може здійснювати переробку як придбаної нафтової сировини так й надавати послуги переробки давальницької сировини. Має намір здійснювати переробку нафтової сировини за договорами переробки давальницької підакцизної сировини, що належить замовнику переробки.
У зв'язку з наведеним у платника виникло питання щодо підстав для застосування положень п. 217.6 ст. 217 Кодексу при виконанні договорів переробки давальницької сировини та зменшення суми акцизного податку, що підлягає сплаті з готової продукції.
Відповідно до підпункту 212.1.1 пункту 212.1 статті 212 Кодексу, платниками акцизного податку є, зокрема, особа, постійне представництво, які виробляють підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини.
Давальницька сировина - сировина, матеріали, напівфабрикати, комплектуючі вироби, енергоносії, що є власністю одного суб'єкта господарювання (замовника) і передаються іншому суб'єкту господарювання (виробнику) для виробництва готової продукції, з подальшим переданням або поверненням такої продукції або її частини їх власникові або за його дорученням іншій особі (п.п. 14.1.41. п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Виробництво підакцизних товарів (продукції) - технологічний процес, в тому числі змішування, здійснення якого внаслідок зміни форми, властивостей або складу сировини, напівфабрикатів або готової продукції призводить до отримання підакцизних товарів (продукції, у тому числі сировини), надання таким товарам інших властивостей, що призводить або не призводить до збільшення обсягів таких товарів (п.п.14.1.281 п. 14.1 ст. 14).
Статтею 215 Кодексу встановлено перелік підакцизних товарів, їх коди згідно з УКТ ЗЕД та ставки акцизного податку.
Об’єктом оподаткування акцизним податком є, зокрема, операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) (п.п. 213.1.1 п. 213.1 ст. 213 Кодексу).
При передачі підакцизних товарів (продукції), вироблених з давальницької сировини, датою виникнення податкових зобов’язань, відповідно до пункту 216.5 статті 216 Кодексу, є дата їх відвантаження виробником замовнику або за його дорученням іншій особі.
Відповідно до пункту 217.2 статті 217 Кодексу, суми податку з підакцизних товарів (продукції), вироблених з давальницької сировини, визначаються виробником (переробником), виходячи з об'єктів оподаткування, бази оподаткування та ставок цього податку, що діють на дату відвантаження готової продукції її замовнику або за його дорученням іншій особі.
Отже, сума акцизного податку з сировини розраховується за ставкою акцизного податку згідно з пунктом 215.3 статті 215 Кодексу, що діє на дату здійснення реалізації пального.
При цьому, відповідно до пукту 217.3 статті 217 Кодексу, податок з підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України на які встановлені ставки податку в іноземній валюті, сплачується у національній валюті і розраховується за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України, що діє на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація товару (продукції), і залишається незмінним протягом кварталу.
Згідно з пунктом 217.6 статті 217 Кодексу, для пального, при виробництві якого в якості сировини використані інші оподатковувані підакцизні товари, сума податку до сплати зменшується на суму податку, розрахованого для такої сировини.
Сума податку щодо сировини, що підлягає відніманню, обчислюється із застосуванням ставок податку на таку сировину, чинних на дату реалізації пального. У разі якщо така сума перевищує суму податку з пального, виробленого з такої сировини, різниця платнику не відшкодовується.
Норми цього пункту застосовуються під час функціонування системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, визначеної статтею 232 Кодексу.
Таким чином, при наданні замовником підакцизної сировини Підприємству для виробництва пального на давальницьких умовах Підприємство виступає виробником готової продукції.
Отже, у Підприємства, яке здійснює виробництво пального з давальницької сировини, яка також є оподаткованим підакцизним товаром, виникають підстави до застосування норми підпункту 217.6 статті 217 Кодексу, щодо зменшення суми акцизного податку до сплати на суму податку, розрахованого для підакцизної сировини, яка була сплачена з такої сировини та оплата якої була підтверджена відповідними документами.
Разом з цим ДПС інформує, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться мова у зверненні, необхідно розглядати з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, у тому числі з детальним вивченням та аналізом договорів, первинних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжувались такі операції, що дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність.
Пунктом 102.9 статті 102 та пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, зупиняється перебіг строків, встановлених цим Кодексом для контролюючих органів, зокрема і статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |