X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.04.2023 р. № 986/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства стосовно оподаткування алкогольних напоїв та, керуючись статтею 52 глави Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство має ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями та займається оптовою торгівлею алкогольними напоями широкого асортименту, які на замовлення Товариства виробляють українські та іноземні виробники.

Товариство є власником Технологічної інструкції на виробництво напою винного ароматизованого сухого, напівсолодкого білого, рожевого, червоного, розробленої спільно з іншим виробником виноробної продукції на підставі ТУ У 11.0-20925875-001:2019 «Напої винні ароматизовані. Технічні умови», затвердженого Центральною галузевою дегустаційною комісією виноробної промисловості Мінагрополітики.

Як зазначає Товариство напої винні ароматизовані виготовляють шляхом купажування виноматеріалів оброблених столових сухих білих, рожевих, червоних з додаванням екстрактів ароматичної і рослинної сировини, соків плодових і ягідних, концентрованих та/чи натуральних ароматизаторів або іншого відповідного ароматизатора до використання у харчовій промисловості з доведенням до кондицій готових напоїв концентратом виноградного соку або суслом виноградним консервованим, або сиропом глюкозно-фруктозним або ізоглюкозою, питною водою, та у разі потреби лимонною кислотою та (або) іншими харчовими кислотами.

За фізико-хімічними показниками напій винний ароматизований сухий, напівсолодкий білий, рожевий, червоний повинен відповідати таким вимогам:

Назва показника

Значення показника

Об’ємна часткаетилового спирту,%

8,0 – 8,5

Масова концентрація цукрів, г/дм3:

- сухі, не більше

- напівсолодкі

 

5,0

30,0 – 80,0

Масова концентрація титрованих кислот, у перерахунку на винну кислоту, г/дм3

3,0 – 7,0

Відповідно до звернення, решта показників повинні відповідати вимогам ТУ У 11.0-20925875-001.

Враховуючи зазначене Товариство запитує:

  1. Яка ставка акцизного податку повинна сплачуватись з вироблених в Україні напоїв винних ароматизованих сухих, напівсолодких білих, рожевих, червоних, яким регіональною торгово-промисловою палатою визначено код УКТ ЗЕД 2205 10 10 00 - за умови, що вміст етилового спирту в напої становить 8,0-8,5% об., такі напої не є газованими, не розливаються в пляшки закорковані спеціальними пробками типу «гриб», та не мають будь-якого надмірного тиску?
  2. Чи потребує додаткового підтвердження/погодження визначення Одеською регіональною торгово промисловою палатою коду                                         УКТ ЗЕД 2205 10 10 00 на напої винні ароматизовані сухі, напівсолодкі білі, рожеві, червоні, якщо потребує – то якого органу та на підставі якого нормативного документу?

До зазначених запитань.

Відповідно до п.п. 14.1.5 п. 14.1 ст. 14 Кодексу алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об’ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу «живого» бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об’ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД.

Закон України від 16 червня 2005 року № 2662-IV «Про виноград та виноградне вино» (далі - Закон № 2662) регулюєправові відносини у сфері виноградарства та виноробства України, пов’язані з веденням виноградників та виробництвом винограду, вина та інших продуктів виноробства, визначає регламентацію і контроль в цих галузях виробництва, права іобов’язки виробників,повноваження органів виконавчої влади і спрямований на посилення боротьби з фальсифікацією виноробної продукції в Україні.

Відповідно до п. 12 ст. 1 Закону № 2662 вино - алкогольний напій, вироблений з винограду, міцність якого набувається внаслідок спиртового бродіння роздушених ягід або свіжовіджатого соку, а в разі виготовлення вин кріплених - підвищується шляхом додавання спирту етилового ректифікованого та/або спирту етилового ректифікованого виноградного, та/або дистиляту виноградного спиртового. Міцність вин може становити від 9 до 20 відсотків об’ємних. Органолептичні якості вина повинні відповідати природному складу винограду або відтворювати особливості, набуті внаслідок купажування чи спеціальної технологічної обробки виноматеріалів.

Згідно з п. 36 ст. 1 Закон № 2662 виноробна продукція - вина тихі, шампанські, ігристі та газовані, вермути, бренді, коньяки і алкогольні напої виноградного походження.

Підпунктом 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 Кодексу визначено, що підакцизні товари (продукція) – товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку.

Відповідно до п. 212.1 ст. 212 Кодексу платником акцизного податку, зокрема, є:

особа, постійне представництво, які виробляють підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини (п.п. 212.1.1 п.212.1 ст. 212 Кодексу);

особа - суб'єкт господарювання, постійне представництво, які ввозять підакцизні товари (продукцію) на митну територію України. (п.п. 212.1.2                    п.212.1 ст. 212 Кодексу).

Пунктом 215.3 ст. 215 Кодексу визначено перелік підакцизних товарів та ставки акцизного податку, за якими вони оподатковуються.

Підставою для визначення ставки акцизного податку на зазначену у зверненні продукцію є відповідність кодуУКТ ЗЕД такої продукції опису, наведеному у п.п. 215.3.1 п. 215.3 ст. 215 Кодексу.

Умовою застосування до товару за кодом згідно УКТ ЗЕД 2205 10 10 00 ставки акцизного податку 0,01 гривні за літр є відповідність вказаного товару опису «звичайні (неігристі) вина, сусло виноградне, зброджені напої, фактична міцність яких вища за 1,2 відсотка об’ємних одиниць етилового спирту, але не вища за 15 відсотків об’ємних одиниць етилового спирту, за умови, що етиловий спирт, який міститься у готовому продукті, має повністю ферментне (ендогенне) походження».

Умовою застосування до товару за кодом згідно УКТ ЗЕД 2205 10 10 00 ставки акцизного податку 12,23 гривень за літр є відповідність вказаного товару опису «вина ігристі та вина газовані, зброджені напої, вина (напої) ароматизовані ігристі (газовані), фактична міцність яких вища за 1,2 відсотка об’ємних одиниць етилового спирту, але не вища за 15 відсотків об’ємних одиниць етилового спирту, за умови, що етиловий спирт, який міститься у готовому продукті, має повністю ферментне (ендогенне) походження, які розливаються у пляшки, закорковані спеціальними пробками для таких напоїв типу «гриб», що утримуються на місці за допомогою стяжок або застібок, та/або мають надмірний тиск, спричинений наявністю діоксиду вуглецю у розчині на рівні не менше 1 бар за температури 20° C».

Водночас, для товарів товарних позицій 2204, 2205, 2206(вина та інші зброджені напої без додання етилового спирту, в іншому місці не зазначені; вина та інші зброджені напої з доданням етилового спирту) може бути застосована ставка акцизного податку 8,42 гривень за літр, за умови їх відповідності опису «вина та інші зброджені напої (у тому числі суміші із зброджених напоїв та суміші на основі зброджених напоїв), фактична міцність яких вища за 1,2 відсотка об’ємних одиниць етилового спирту, але не вища за 22 відсотки об’ємних одиниць етилового спирту».

При цьому згідно з Поясненнями до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженими наказом Державної митної служби України від 14.12.2022 № 543, до товарної позиції 2205 включається цілий ряд напоїв (зазвичай використовуваних як аперитиви чи тоніки), приготовлених з вина зі свіжого винограду товарної позиції 2204 та ароматизовані рослинними настоянками (з коренів, з листя, з плодів і т. д.) або ароматичними речовинами.

Відповідно до пункту 1 статті 67 Глави 11 Розділу IV Митного кодексу України Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.

Разом з цим, класифікація товарів згідно з УКТ ЗЕД здійснюється з урахуванням Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, відповідних приміток до розділів та груп, текстового опису товарних позицій і тих характеристик товару, які є визначальними для класифікації, а саме: складу товару, способу його виготовлення, призначення, маркування, пакування тощо.

Ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (п.п. 39 п. 4 Положення про Державну митну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року № 227) здійснює Державна митна служба України відповідно до покладених на неї завдань.

Отже, для визначення коду УКТ ЗЕД зазначених напоїв та їх відповідності опису, наведеному у п.п. 215.3.1 п. 215.3 ст. 215 Кодексу, пропонуємо звернутись до Державної митної служби України.

Разом з цим, звертаємо увагу, що відповідно до ст. 11 Закону України від 02 грудня 1997 року № 671/97-ВР «Про торгово-промислові палати в Україні»торгово-промислові палати мають право, зокрема:

проводити на замовлення українських та іноземних підприємців експертизу, контроль якості, кількості, комплектності товарів (у тому числі експортних та імпортних) і визначати їх вартість;

засвідчувати і видавати сертифікати про походження товарів, сертифікати визначення продукції власного виробництва підприємств з іноземними інвестиціями та інші документи, пов’язані із здійсненням зовнішньоекономічної діяльності.

Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.