Державна податкова служба України за результатами розгляду запиту Товариства про надання індивідуальної податкової консультації щодо можливості перебування на спрощеній системі оподаткування при укладанні договору про переведення боргу по сплаті поворотної фінансової допомоги та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомило, що воно є платником єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайно стану в Україні за ставкою 2 відсотка. За даними бухгалтерського обліку у іншого підприємства перед Товариством є заборгованість за договором поворотної фінансової допомоги.
Враховуючи вищевикладене, платник податків з метою правильного застосування положень пункту 291.6 статті 291 та підпункту 292.11.3 пункту 292.11 статті 292 Кодексу просить надати індивідуально податкову консультацію з наступного питання:
чи буде порушенням законодавства укладення договору переведення боргу (заміна боржника в зобов`язанні), внаслідок якого у Товариства з`явиться новий дебітор, а зобов`язання попереднього боржника буде погашено шляхом переведення боргу, тобто у не грошовій формі?
Згідно зі статтею 520 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) боржник у зобов'язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом.
Форма правочину щодо заміни боржника у зобов'язанні визначається відповідно до положень статті 513 ЦКУ (стаття 521 ЦКУ).
Правочин щодо заміни кредитора у зобов'язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов'язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові (стаття 513 ЦКУ).
Відповідно до підпункту 14.1.257 пункту 14.1 статті 14 Кодексу поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розділу XIV «Спеціальні податкові режими» Кодексу.
Відповідно до підпункту 2 пункту 292.1 статті 292 Кодексу доходом юридичної особі - платника єдиного податку третьої групи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу.
До складу доходу платників єдиного податку третьої групи не включаються, зокрема суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання (підпункт 3 пункту 292.11 статті 292 Кодексу). При цьому, в цілях оподаткування єдиним податком положення підпункту 292.11.3 пункту 292.11 статті 292 Кодексу передбачені для застосування платниками, які отримують фінансову допомогу на поворотній основі, а не надають її.
Згідно з пунктом 291.6 статті 291 Кодексу платники єдиного податку першої - третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).
Отже, правочин щодо заміни боржника не призводить до погашення дебіторської заборгованості у надавача фінансової допомоги, змінюється лише дебітор.
Виходячи з вищевикладеного, при укладенні Товариством договору переведення боргу (заміни боржника) по сплаті за договором поворотної фінансової допомоги, положення пункту 291.6 статті 291 Кодексу щодо здійснення розрахунків платником єдиного податку третьої групи виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) не порушуються.
Додатково повідомляємо, що відповідно до пункту 528 та підпункту 69.9 пункту 69 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |