X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.04.2023 р. № 1067/ІПК/99-00-04-01-04-06

Державна податкова служба України на звернення Державного закладу професійної (професійно-технічної) освіти зі специфічними умовами навчання (далі – Заклад) щодо надання індивідуальної податкової консультації з питання застосування пільги зі сплати земельного податку, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Заклад поінформував, що має статус бюджетної установи з організаційно-правовою формою державний заклад та утримується за рахунок державного бюджету України. Заклад користується земельною ділянкою на підставі права постійного користування (кадастровий номер 0000000000:00:000:0000).

Заклад просить роз’яснити чи є правомірним застосування пільги зі сплати земельного податку, передбаченої п.п. 282.1.4 п. 282.1 ст. 282 Кодексом, та які податкові зобов’язання виникають у нього як постійного землекористувача.

Земельний податок – обов’язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (п.п. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Підпунктом 269.1.1 п. 269.1 ст. 269 Кодексу встановлено, що платниками плати за землю є, зокрема платники земельного податку – землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування.

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 Кодексу (п. 286.2 ст. 286 Кодексу).

Отже з дня державної реєстрації права користування вказаною вище земельною ділянкою у Закладу виникають податкові зобов’язання з подання податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) та сплати земельного податку у порядку і строки, передбачені Кодексом.

Пільги щодо сплати земельного податку для юридичних осіб визначено ст. 282 Кодексу. Від сплати податку звільняються, зокрема заклади охорони здоров’я, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів (п.п. 282.1.4 п. 282.1 ст. 282 Кодексу).

Бюджетним кодексом України визначено, що до бюджетних установ належать організації, які створені у встановленому порядку органами державної влади та органами місцевого самоврядування, повністю утримуються за рахунок державного чи місцевого бюджетів. Бюджетні установи є неприбутковими (част. дванадцята ст. 2 Бюджетного кодексу України).

Разом з цим бюджетні установи додатково до коштів загального фонду бюджету отримують власні надходження (кошти, отримані в установленому порядку як плата за надання послуг, виконання робіт, гранти, дарунки та благодійні внески, а також кошти від реалізації в установленому порядку продукції чи майна та іншої діяльності), які включаються до спеціального фонду бюджету та мають цільове спрямування (част. четверта ст. 13 Бюджетного кодексу України).

Водночас обов’язковою умовою для неприбуткових організацій є використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами (п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу).

Таким чином, звільнення, передбачене п.п. 282.1.4 п. 282.1 ст. 282 Кодексу, поширюється виключно на Заклад, якщо у порядку, визначеному законодавством, оформило право власності/постійного користування на земельні ділянки та не має інших джерел фінансування, крім фінансування з державного або місцевого бюджетів.

Додатково повідомляємо, що умовами ст. 284 Кодексу визначено особливості оподаткування платою за землю, згідно з якими земельний податок сплачується на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території у разі надання платником земельного податку, який користується пільгою із земельного податку, в оренду земельних ділянок, окремих будівель, споруд або їх частин (п. 284.3 ст. 284 Кодексу).

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).