X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.04.2023 р. № 1017/ІПК/99-00-04-01-03-06

Державна податкова служба України на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.09.2022 у справі № 640/23976/21 за позовом Товариства про визнання протиправною та скасування індивідуальної податкової консультації, наданої ДПС на запит Товариства щодо необхідності визначення об’єкта оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування природного газу (далі – Плата), керуючись статтями 52, 53 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало, що на підставі спеціального дозволу на користування надрами набуло права користування запасами природного газу Русько-Комарівського газового родовища (далі – Родовище). Кондиції мінеральної сировини як сукупності техніко-технологічних та фінансово-економічних умов провадження господарської діяльності гірничих підприємств з видобування корисних копалин (далі – Кондиції), що самостійно розроблені Товариством у межах Родовища для видобування природного газу (далі – Газ), затверджені протоколом Державної комісії України по запасах корисних копалин (далі – Протокол) саме для видобування Газу.

Товариство, посилаючись на відхилення окремих якісних показників добутого із окремих свердловин Газу, наприклад, азоту до 28 відсотків від встановлених законодавством, просило надати індивідуальну податкову консультацію з питання визнання об’єктом оподаткування Платою видобутих ним таких обсягів Газу та виникнення обов’язку декларування податкових зобов’язань з Плати у Товариства.

Об’єктом оподаткування Плати є обсяг товарної продукції гірничого підприємства – видобутої (в розумінні п.п. 14.1.37 п. 14.1 ст. 14 Кодексу) корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин з надр (п.п. 252.3.1 п. 252.3 ст. 252 Кодексу), що включає як добування корисних копалин (п.п. 14.1.51 п. 14.1 ст. 14 Кодексу), так і їх первинну переробку (п.п. 14.1.150 п. 14.1 ст. 14 Кодексу), наприклад, «облаштування установки з видалення азоту», про яку зазначено у абз. восьмому на стор. 17 Протоколу. У випадку господарської діяльності Товариства з видобування корисних копалин таким об’єктом визнається Газ, що відповідно до самостійно розроблених Товариством Кондицій, затверджено відповідним Протоколом.

Порядок підготовки проектів надрокористувачами відповідних Кондицій базується, зокрема, на Інструкції із застосування Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до геолого-економічного вивчення ресурсів перспективних ділянок та запасів родовищ нафти і газу, затвердженої наказом Державної комісії по запасах корисних копалин від 10 липня 1998 року № 46, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 24 серпня 1998 року за № 475/2915 (далі – Інструкція).

Інструкцією визначено, що природним горючим газом вважається природна суміш вуглеводневих та невуглеводневих сполук і елементів, зокрема, якщо вміст азоту у вільному газі є більшим за 30 відсотків, то можливе промислове видобування Газу (абз. другий п. 1.2 п. 1 «Загальні відомості» Інструкції).

Згідно із Інструкцією Товариством складені Кондиції, у тому числі й щодо самостійного визнання видобутого на Родовищі Газу товарною продукцією гірничого підприємства за якою запаси Газу, що видобуватимуться за промисловим значенням визнані балансовими, тобто такими, що достатні для економічно ефективного видобування корисних копалин на такій ділянці надр (абзац другий п. 3 Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 5 травня 1997 року № 432).

Оскільки за результатами державної експертизи складено Протокол про погодження визнання у самостійно складених Кондиціях Товариством видобутого Газу товарною продукцією, у розумінні п. 252.3 ст. 252 Кодексу – «результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин у податковому (звітному) періоді, види якої встановлені кондиціями на мінеральну сировину об’єкта (ділянки) надр», то такі обсяги Газу обліковуються як об’єкт оподаткування Платою Товариства, податкові зобов’язання за які мають обчислюватися у порядку, визначеному пп. 252.8-252.19 ст. 252 Кодексу.

 

Можливість перегляду затверджених Кондицій для родовищ корисних копалин передбачена, пунктом 25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 1994 року № 865, у разі перегляду вимог стандартів щодо кількості або якості корисних копалин, технології їх переробки, що призводять до зменшення сумарних розвіданих запасів Газу так і сукупності техніко-технологічних та фінансово-економічних умов провадження господарської діяльності, наприклад, у разі застосування до добутого Газу операцій із первинної переробки із «облаштування установки з видалення азоту», про яку зазначено у абз. восьмому на стор. 17 Протоколу.

Звертаємо увагу, що відповідно до п. 102.9 ст. 102 Кодексу на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених Кодексом (у тому числі зупинення строків надання індивідуальних податкових консультацій), іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених Кодексом.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).