X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.04.2023 р. № 1059/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Приватного підприємства  «­_____» (далі – Підприємство) щодо окремих питань визначення податкових (звітних) періодів для податку на прибуток підприємств платниками такого податку, які є виробниками сільськогосподарської продукції, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє. 

Згідно із зверненням Підприємство втратило статус платника єдиного податку четвертої групи з 2023 року за результатами камеральної перевірки контролюючим органом та переведено на загальну систему оподаткування, у зв’язку з чим у такого платника податків виникли питання щодо застосування податкових (звітних) періодів для податку на прибуток підприємств, враховуючи, що Підприємство є виробником сільськогосподарської продукції, дохід якого від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва за попередній податковий (звітний) рік перевищує 50 відсотків загальної суми доходу.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1. Чи може Підприємство у зазначеній вище ситуації застосовувати саме календарний річний податковий (звітний) період для податку на прибуток підприємств?

2. Якщо відповідь на питання 1 ствердна, то чи є у Підприємства право самостійного вибору річного податкового (звітного) періоду для податку на прибуток підприємств між двома з таких: в межах календарного року та з                   1 липня поточного звітного року по 30 червня наступного звітного року? Якщо такого права вибору немає, то який із зазначених річних податкових (звітних) періодів має застосовувати Підприємство?

3. Якщо Підприємство має право обрати і вибере річний податковий (звітний) період з 1 липня поточного звітного року по 30 червня наступного звітного року, або якщо такий податковий (звітний) період має застосовуватися  Підприємством в обов’язковому порядку, то яку звітність з податку на прибуток підприємств та в які строки повинно подати Підприємство за період з 01.01.2023 по 30.06.2023?         

 

Щодо питань 1 – 3

Податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, як встановлено пунктом 137.4 статті 137 Кодексу, крім випадків, передбачених           пунктом 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду, крім, зокрема:

 виробників сільськогосподарської продукції, які можуть обрати річний податковий (звітний) період, який починається з 1 липня минулого звітного року і закінчується 30 червня поточного звітного року.

Для цілей оподаткування податком на прибуток до підприємств, основною діяльністю яких є виробництво сільськогосподарської продукції, належать підприємства, дохід яких від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва за попередній податковий (звітний) рік перевищує             50 відсотків загальної суми доходу (п.п. 137.4.1 п. 137.4 ст.137 Кодексу);

у разі якщо особа ставиться на облік контролюючим органом як платник податку протягом податкового (звітного) періоду, перший податковий (звітний) період розпочинається з дати, на яку припадає початок такого обліку, і закінчується останнім календарним днем такого податкового (звітного) періоду (п.п. 137.4.2 п. 137.4 ст.137 Кодексу).

Відповідно до підпунктів «а» – «в» п. 137.5 ст. 137 Кодексу річний податковий (звітний) період встановлюється, зокрема, для таких платників податку на прибуток підприємств:

платників податку, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), що сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному (податковому) році;

виробників сільськогосподарської продукції;

платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній річний звітний період, не перевищує 40 мільйонів гривень. При цьому до річного доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.

Форма Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затверджена наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств» від 20 жовтня            2015 року № 897 (у редакції наказу Міністерства фінансів України                       від 20 лютого 2023 року № 101) зі змінами та доповненнями (далі – Податкова декларація).

Отже, якщо виробник сільськогосподарської продукції, який перейшов зі спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на загальну систему оподаткування у 2023 році і не обрав «особливий» річний податковий (звітний) період, передбачений для виробників сільськогосподарської продукції                        (з 01.07.2023 по 30.06.2024), то такий платник у першому звітному 2023 році застосовує календарний річний податковий (звітний) період для податку на прибуток підприємств як новостворений платник такого податку. Тобто річний податковий (звітний) період для такого платника податку на прибуток починається з дати переходу на загальну систему оподаткування і закінчується останнім календарним днем такого річного податкового (звітного) періоду.

В подальшому для виробника сільськогосподарської продукції, який у 2023 році перейшов зі спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на загальну систему оподаткування, не обрав «особливий» річний податковий (звітний) період для податку на прибуток підприємств, що починається з 01.07.2023 по 30.06.2024, та у якого річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за 2023 рік:

 перевищує 40 мільйонів гривень – у 2024 році застосовуються такі податкові (звітні) періоди для податку на прибуток підприємств, як календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. 

не перевищує 40 мільйонів гривень – у 2024 році застосовується календарний річний податковий (звітний) період, який починається з 1 січня і закінчується 31 грудня 2024 року.

Якщо виробник сільськогосподарської продукції у 2023 році обере «особливий» податковий (звітний) період для податку на прибуток підприємств, передбачений для виробників сільськогосподарської продукції, тобто з 01.07.2023 по 30.06.2024, то такий платник за податковий (звітний) період, що передує переходу на «особливий» річний податковий період, повинен подати Податкову декларацію за період з 01.01.2023 по 30.06.2023 у строки, визначені п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Кодексу – протягом                                 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду, разом з відповідною фінансовою звітністю згідно з              п. 46.2 ст. 46 Кодексу.

Крім того, у випадку прийняття рішення платником податку на прибуток підприємств, який є виробником сільськогосподарської продукції, щодо обрання у поточному році «особливого» річного податкового періоду, який починається з 1 липня поточного звітного року і закінчується 30 червня наступного звітного року, такому платнику необхідно повідомити контролюючий орган про таке рішення, надавши відповідні пояснення до Податкової декларації з цього податку за перше півріччя поточного звітного року.

Особлива відмітка про надання Податкової декларації виробником сільськогосподарської продукції за відповідний «особливий» річний податковий (звітний) період проставляється  у рядку 10 заголовної частини форми Податкової декларації.

Відповідно до п. 52 8 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 цього Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу для платників податків та контролюючих органів тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом. 

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).