X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 01.05.2023 р. № 1076/ІПК/99-00-21-03-03-06

Державна податкова служба України відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства та повідомляє.

У своєму зверненні Товариство зазначає, що отримує спирт етиловий для виробництва слабоалкогольної продукції. При придбанні спирту Товариство здійснює оплату акцизного податку з використанням податкового векселя. Вироблену слабоалкогольну продукцію Товариство реалізовує на території України, а також здійснює її експорт. Товариство здійснило реімпорт підакцизних слабоалкогольних товарів. При цьому, відносно товарів, поміщених в митний режим реімпорту, Товариством було сплачено акцизний податок.

Товариство просить надати роз’яснення з питання:

«чи має право Товариство зменшити суму акцизного податку на суму підакцизних слабоалкогольних товарів, які були повернуті на митну територію України в режимі реімпорту?»

Відповідно до статті 212 Кодексу, платниками акцизного податку є, зокрема:

особа, постійне представництво, які виробляють підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини (п. п. 212.1.1 п. 212.1 ст. 212 Кодексу);

особа - суб'єкт господарювання, постійне представництво, які ввозять підакцизні товари (продукцію) на митну територію України (п. п. 212.1.2 п. 212.1 ст. 212 Кодексу);

Відповідно до  статті 213 Кодексу, до об’єктів оподаткування акцизним податком належать операції, зокрема, з:

реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) (п .п. 213.1.1 п. 213.1 ст. 213 Кодексу);

ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України    (п. п. 213.1.3 п. 213.1 ст. 213 Кодексу).

До операцій з підакцизними товарами, які не підлягають оподаткуванню акцизним податком належать, зокрема:

вивезення (експорту) підакцизних товарів (продукції) платником податку за межі митної території України.

Товари (продукція) вважаються вивезеними (експортованими) платником податку за межі митної території України, якщо їх вивезення (експортування) засвідчене належно оформленою митною декларацією, у тому числі, якщо відвантаження відбулося у звітному періоді, а вивезення (експортування) - у наступному звітному періоді і на дату подання декларації з акцизного податку за звітний місяць наявна така митна декларація (п. п. 213.2.1 п. 213.2 ст. 213 Кодексу);

ввезення на митну територію України раніше експортованих підакцизних товарів (продукції), у яких виявлено недоліки, що перешкоджають реалізації цих товарів на митній території країни імпортера, для їх повернення експортеру.

Такі підакцизні товари (продукція) ввозяться їх продавцем (експортером) без подальшої реалізації на митній території України (п. п. 213.2.2 п. 213.2         ст. 213 Кодексу).

Відповідно до п. п. 213.3.3 п. 213.3 ст. 213 Кодексу, до операцій з підакцизними товарами, які звільняються від оподаткування належать, зокрема, операції з ввезення підакцизних товарів (продукції) з-за меж митної території України на митну територію України, якщо при цьому згідно із законом не справляється податок на додану вартість у зв'язку з розміщенням товарів (продукції) у митних режимах: реімпорту, транзиту, тимчасового ввезення, митного складу, вільної митної зони, безмитної торгівлі, переробки на митній території, знищення або руйнування, відмови на користь держави. У разі порушення умов митних режимів, що передбачають повне або часткове звільнення від оподаткування, особа, відповідальна за дотримання режиму, зобов'язана обчислити та сплатити суму податкового зобов'язання. У разі коли в зазначених випадках митним законодавством України передбачається вимога щодо здійснення заходів гарантування, така вимога встановлюється і для цілей акцизного податку. Податок справляється, якщо в подальшому щодо таких товарів (продукції) виникають зобов'язання зі сплати податку на додану вартість.

Особливості оподаткування алкогольних напоїв визначені у статті 225 Кодексу.

Так, суб'єкт господарювання зобов'язаний сплатити податок або подати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на алкогольні напої (крім виноматеріалів та вермутів), податковий вексель, який є забезпеченням виконання зобов'язання такого платника у строк до 90 календарних днів, починаючи з дня видачі податкового векселя, сплатити суму податку, розраховану за ставками для цієї продукції (п. 225.1 ст. 225 Кодексу).

У разі експорту (вивезення) підакцизних товарів (продукції) за межі митної території України сума податку для погашення податкового векселя визначається з урахуванням обсягів відвантаженої на експорт продукції згідно з належно оформленою митною декларацією (п. 225.6 ст. 225 Кодексу).

Отже, операції з ввезення підакцизних товарів (продукції) з-за меж митної території України на митну територію України, якщо при цьому згідно із законом не справляється податок на додану вартість у зв'язку з розміщенням товарів (продукції) у митних режимах, зокрема, реімпорту, належать до операцій з підакцизними товарами, які звільняються від оподаткування акцизним податком, відповідно до п. п. 213.3.3 п. 213.3 ст. 213 Кодексу.

Разом з цим, операції з ввезення на митну територію України раніше експортованих підакцизних товарів (продукції), у яких виявлено недоліки, без подальшої їх реалізації на митній території України, належать до операцій з підакцизними товарами, які не підлягають оподаткуванню акцизним податком, відповідно до п. п. 213.2.1 п. 213.2 ст. 213 Кодексу.

В той же час, у зверненні не зазначено причину повернення підакцизного товару на митну територію, чи підлягає такий товар подальшій реалізації, а також не надано інформації, щодо якого саме зменшення акцизного податку йдеться у запиті.

Таким чином, для надання більш повного та ґрунтовного роз’яснення Товариство має право повторно звернутися до контролюючого органу та надати копії відповідних документів з наведенням детального опису суті здійснюваних операцій.

Пунктом 102.9 статті 102 та пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, зупиняється перебіг строків, встановлених цим Кодексом для контролюючих органів, зокрема і статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.