X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.05.2023 р. № 1123/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з ПДВ при здійсненні придбання послуг із організації харчування та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Установою опрацьовується питання щодо податкових наслідків з ПДВ при здійсненні придбання послуг із організації харчування, а саме послуг щодо забезпечення харчуванням, комплектами продуктів харчування особового складу та штатних тварин військових частин, установ та військових навчальних закладів Установи в стаціонарних та польових умовах.

З огляду на викладене, Установа просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1) чи підлягали звільненню від оподаткування ПДВ (у період з 17.03.2022 по 15.04.2022) операції з постачання послуг із організації харчування військовим частинам, замовником яких виступала Установа?;

2) якими нормативно-правовими актами визначався порядок оподаткування ПДВ вказаних вище операцій (у період з 17.03.2022 по 15.04.2022)?

Разом з цим, у зверненні не зазначено чи постачальник вказаних вище послуг зареєстрований як платник ПДВ, чи ні.

У зв’язку з цим ДПС надає роз’яснення загальних норм податкового законодавства щодо порушених питань.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Перелік операцій з постачання товарів/послуг, які підлягають звільненню від оподаткування ПДВ, визначено статтею 197 розділу V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) визначено статтями 187, 198 та 201 розділу V ПКУ.

Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник ПДВ зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни. Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс). Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Порядок визначення суми ПДВ, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначено статтею 200 розділу V ПКУ.

Порядок подання до контролюючого органу податкової декларації з ПДВ та строки розрахунків з бюджетом встановлено статтею 203 розділу V ПКУ.

Враховуючи викладене, та виходячи з аналізу норм ПКУ, інших нормативно-правових актів, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Об’єктом оподаткування ПДВ, зокрема, є операції з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, що здійснюються постачальником, який зареєстрований як платник ПДВ.

У випадку, якщо постачальник товарів/послуг не зареєстрований як платник ПДВ, то об’єкта оподаткування ПДВ не виникає.

 

Щодо питання 1

 

Якщо постачальник послуг із організації харчування військовим частинам, замовником яких виступала Установа, був зареєстрований як платник ПДВ у періоді з 17.03.2022 по 15.04.2022, то операції з постачання таких послуг на митній території України, що здійснювалися таким постачальником у вказаному вище періоді, були об’єктом оподаткування ПДВ та підлягали оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.

Якщо постачальник послуг із організації харчування військовим частинам, замовником яких виступала Установа, не був зареєстрований як платник ПДВ у періоді з 17.03.2022 по 15.04.2022, то операції з постачання таких послуг на митній території України, що здійснювалися у вказаному вище періоді таким постачальником, не були об’єктом оподаткування ПДВ.

Водночас ДПС інформує, що нормами ПКУ не передбачено режиму звільнення від оподаткування ПДВ для операцій з постачання послуг із організації харчування військовим частинам, замовником яких виступала Установа, у тому числі, що здійснювалися у періоді з 17.03.2022 по 15.04.2022.

 

Щодо питання 2

 

Правила оподаткування ПДВ, у тому числі операцій з постачання послуг із організації харчування військовим частинам, замовником яких виступало Міністерство оборони України, у тому числі, що здійснювалися у періоді з 17.03.2022 по 15.04.2022, регулюється нормами ПКУ, а саме розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ ПКУ.

 

Разом з цим ДПС інформує, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться мова у                                            зверненні, необхідно розглядати з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, у тому числі з детальним вивченням та аналізом договорів, первинних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжувались такі операції, що дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).