X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.05.2023 р. № 1147/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо практичного застосування окремих норм законодавства з обігу пального та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У зверненні Товариство повідомляє, що основним видом його діяльності є «Вантажний автомобільний транспорт» за КВЕД 49.41, але на даний складний час Товариство шукає різні шляхи для отримання прибутку та для забезпечення своєї життєдіяльності та життєдіяльності своїх працівників, та займається іншими видами економічної діяльності, внесеними у виписку як неосновні види, а саме оптовою торгівлею твердим, рідким, газоподібним пальним та подібними продуктами за КВЕД 46.71 на підставі ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, терміном дії 30.06.2022 по 30.06.2027.

Товариство здійснює ввезення на митну територію України дизельного пального з метою його наступного продажу після розмитнення та сплати усіх необхідних платежів та зборів.

Як зазначено у зверненні, після ввезення на митну територію України пального, яке знаходиться в напівпричепі-автоцистерні Товариства, воно складає акцизну накладну на акцизний склад пересувний та здійснює реєстрацію акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних  (далі – ЄРАН). Надалі в напівпричепі-автоцистерні, яка в розумінні п.п. 14.1.6  п. 14.1 ст. 14 Кодексу набуває статусу акцизного складу пересувного, пальне транспортується клієнтам-покупцям. При реалізації пального з акцизного складу пересувного до акцизного складу покупця, Товариство складає акцизну накладну та не пізніше трьох днів складання реєструє акцизну накладну в ЄРАН.

Враховуючи зазначене Товариство запитує:

  1. Чи є встановлений законодавством термін, протягом якого пальне може перебувати в автоцистерні транспортного засобу з моменту складання та реєстрації в ЄРАН акцизної накладної на акцизний склад пересувний до моменту складання та реєстрації в ЄРАН накладної на акцизний склад покупця?
  2. Чи необхідно Товариству отримувати ліцензію на право зберігання пального, якщо після ввезення на митну територію України до моменту реалізації пального пальне знаходиться в автоцистерні транспортного засобу, в якому пальне ввезено на митну територію України?

До зазначених запитань.

Згідно з п.п. 14.1.141 1 п. 14.1 ст. 14 Кодексу пальне – нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу.

Відповідно п. 231.1 ст. 231 Кодексу платник податку при ввезенні на митну територію України пального, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах, визначених статтею 229 цього Кодексу, або реалізації пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Платник податку зобов’язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального, а також при здійсненні операцій, які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування (п. 231.1 ст. 231 Кодексу).

Згідно з п. 231.3 ст. 231 Кодексу акцизна накладна складається платником податку в день ввезення на митну територію України пального чи в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального або спирту етилового.

Статтею 231 Кодексу визначено, зокрема, терміни складання акцизних накладних та їх реєстрації в ЄРАН залежно від здійснених операцій з пальним, основні реквізити акцизних накладних, при цьому не встановлено, який період часу пальне може знаходитися у транспортному засобі, з моменту складання та реєстрації в ЄРАН акцизної накладної на операції з реалізації пального на акцизний склад пересувний до моменту складання та реєстрації в ЄРАН акцизної накладної на операції з реалізації пального з такого акцизного складу пересувного на акцизний склад/акцизний склад пересувний покупця.

Порядок ліцензування виробництва, оптової та роздрібної торгівлі пальним і зберігання пального регулюється Законом України від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481).

Статтею 1 Закону № 481 зокрема встановлено:

ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у Законі № 481 видів діяльності протягом визначеного строку;

зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик;

місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування;

оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб’єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам.

Згідно з частиною першою статті 15 Закону № 481 оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб’єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.

Законом № 481 не визначено, який період часу пальне може знаходитися в транспортному засобі, який використовується для транспортування пального.

Водночас, перебування протягом деякого часу транспортного засобу, в якому знаходиться пальне, що надалі реалізується Товариством, у певному місці (території), що перебуває у власності або у користуванні Товариства, потребує отримання ліцензії на право зберігання пального (отриманої не за спрощеною процедурою, передбаченою для суб’єктів господарювання, які здійснюють зберігання пального, яке не реалізується іншим особам і використовується виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки).

Діяльність яка в розумінні Закону № 481 є діяльністю із зберігання пального або оптової торгівлі пальним потребує отримання відповідних ліцензій.

Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.