X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.05.2023 р. № 1151/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо визначення коду послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі – ДКПП), який необхідно зазначати у податковій накладній, та формування податкового кредиту і, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як викладено у зверненні, Товариство згідно з умовами укладеного договору надає послуги із забою свиней. За операціями з постачання таких послуг Товариством складено на отримувача послуг і зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкові накладні, у яких зазначено код послуги згідно з ДКПП 01:62 «Допоміжна діяльність у тваринництві».

При проведенні позапланової перевірки отримувача послуг контролюючим органом було зазначено про неправомірність формування податкового кредиту на підставі таких податкових накладних, оскільки у них невірно зазначено код послуги згідно з ДКПП.

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо коду послуги згідно з ДКПП, який необхідно зазначати у податкових накладних, які складаються за операціями з надання послуг із забою тварин, та щодо права отримувача послуг на включення до податкового кредиту сум ПДВ за зазначеними у зверненні податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання, регулюються Господарським кодексом України (далі – ГКУ).

Статтею 67 ГКУ встановлено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» та «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.

Постачанням послуг є будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Відповідно до пунктів 201.1 і 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань з ПДВ платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов’язкові реквізити, зокрема:

опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;

код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг − код послуги згідно з ДКПП; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з ДКПП неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 статті 201 розділу V ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).Згідно з підпунктом 2 пункту 16 Порядку № 1307 у разі постачання товару заповнюється графа 3.1 «код товару згідно з УКТ ЗЕД», послуги – графа 3.3 «код послуги згідно з ДКПП»).

Згідно з пунктами 198.3 та 198.6 статті 198 розділу V ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг, придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.Податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Згідно з частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Платники податків при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку –  превалювання сутності над формою, згідно з яким для цілей податкового обліку беруться до уваги економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення таких операцій (статті 4 Закону № 996).

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУта вказаних вище нормативно-правових актів, опису питань і фактичних обставин, що наявні у зверненні, ДПС повідомляє.

Платник податку при складанні податкової накладної та заповненні її обов’язкових реквізитів повинен неухильно дотримуватись норм ПКУ (пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ, пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187,  статті 198, пунктів 201.1, 201.10 статті 201 розділу V ПКУ) та порядку № 1307.У податковій накладній назва товарів/послуг (номенклатура) та код товару згідно з УКТ ЗЕД /код послуги згідно з ДКППповинні відповідати первинним документам та договору на постачання таких товарів/послуг, при цьому, з урахуванням статті 4 Закону № 996, при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій (у тому числі коду послуги згідно з ДКПП) необхідно враховувати сутність таких здійснених операцій.

Водночас слід зазначити, що згідно з пунктом 52.1 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація надається контролюючим органом платнику податку за його зверненням та стосується практичного застосування окремих норм податкового законодавства. В межах надання індивідуальної податкової консультації контролюючий орган не здійснює аналіз господарської діяльності платника та класифікацію видів господарських операцій, що ним проводяться (у тому числі в частині визначення відповідності наданих платником послуг тій чи іншій категорії послуг), а також не надає висновки щодо правомірності відображення окремих операцій в податковому обліку платника податку та віднесення сум ПДВ до податкового кредиту за окремими податковими накладними (така оцінка здійснюється під час проведення контрольно-перевірочної роботи).

Також з метою визначення відповідності послуг, що надаються платником податку, тій чи іншій категорії послуг, а також визначення коду послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі – ДКПП), враховуючи лист Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 11.05.2017 № 3411-08/15258-03, платник податку можезвернутися до ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником ДКПП, за адресою: 79008, м. Львів, вул. Кривоноса, 6.

Щодо права на формування податкового кредиту отримувачем послуг, що були надані Товариством, на підставі податкових накладних, складених Товариством та зареєстрованих в ЄРПН, ДПС повідомляє, що будь-який платник податку (зокремаотримувач послуг, який формує податковий кредит за операціями, описаними у зверненні) у разі виникнення необхідності має право звернутися до контролюючого органу для отримання індивідуальної податкової консультації із відповідним зверненням, оформленим відповідно до вимог пункту 52.1 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ. 

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).