Головне управління ДПС у Вінницькій області за результатами розгляду звернення Товариства щодо оподаткування ПДВ операції з безоплатної передачі електрогенераторів лікарням та іншим закладам охорони здоров'я України відповідно до пункту 321 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу, в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, у грудні 2022 року Товариством було ввезено на митну територію України електрогенератори (код товару 8502) без мита та ПДВ. Везений товар Товариство безоплатно передає лікарням та іншим закладам охорони здоров'я України.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань, а саме:
1) чи зобов'язане Товариство при здійсненні операції з безоплатної передачі електрогенераторів скласти дві податкові накладні та зареєструвати їх в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН): одну - на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання (нуль гривень), іншу - на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання/балансової (залишкової) вартості/звичайної ціни на фактичною ціною (пункт 188.1 статті 188 Кодексу)?;
2) чи потрібно відображати вище згадані податкові накладні в рядку 5 декларації з податку на додану вартість?;
3) чи вірним є твердження, що на дану операцію постачання правила пункту 198.5 статті 198 та статті 199 Кодексу не поширюються (тобто компенсуючі та розподільчі податкові зобов'язання не нараховуються)?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу 1 Кодексу).
Пунктом 44.1 статті 44 Кодексу передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 Кодексу.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V
Кодексу розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.
Під поняттям «постачання товарів» розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. Продаж (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (підпункти 14.1.191 і 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу).
Підпунктом 14.1.13 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу визначено, що під безоплатно наданими товарами розуміються товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів, а також товари, передані юридичній чи фізичній особі на відповідальне зберігання і використані нею.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 321 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу не є постачанням товарів та послуг операції з безоплатної (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації) передачі/надання товарів та послуг Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, добровольчим формуванням територіальних громад, іншим утворенням відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, а також на користь центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладів охорони здоров’я державної, комунальної власності, та/або структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, крім випадків, якщо такі операції з постачання товарів та послуг оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ.
За операціями з передачі/надання товарів та послуг, які відповідно до абзацу четвертого пункту 321 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу не вважаються постачанням товарів/послуг, особи, які здійснюють таку передачу/надання, та особи, які отримують такі товари/послуги, повинні складати на підтвердження первинні документи бухгалтерського обліку відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
До наведених у пункті пункту 321 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу операцій норми пункту 198.5 статті 198 Кодексу не застосовуються.
Правила складання податкової накладної (у тому числі заповнення її обов’язкових реквізитів) регулюються статтею 201 розділу V Кодексу та регламентуються Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, із змінами та доповненнями.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.
Форма та порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, із змінами та доповненнями (далі – Порядок № 21).
Згідно з підпунктом 6 пункту 3 розділу V Порядку № 21 у рядку 5 декларації з ПДВ вказуються обсяги операцій з:
постачання товарів/послуг, які відповідно до статті 196 розділу V Кодексу включені до переліку операцій, що не є об'єктом оподаткування;
постачання послуг за межами митної території України та послуг, що здійснюються за межами митної території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до пунктів 186.2, 186.3 статті 186 розділу V Кодексу;
постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197 розділу V Кодексу, тимчасово звільнених від оподаткування відповідно до підрозділу 2 розділу XX Кодексу та звільнених відповідно до міжнародних договорів (угод) та коригування за такими операціями.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Кодексу та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, що наявні у зверненні, повідомляємо.
Щодо питання 1
Оскільки операція з безоплатної передачі/надання товарів та послуг, в т.ч. закладам охорони здоров’я державної, комунальної власності, та/або структурним підрозділам з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, не вважається постачанням товарів/послуг відповідно до абзацу четвертого пункту 321 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, то особи, які здійснюють таку передачу/надання товарів та послуг, податкові накладні не складають, а повинні складати на підтвердження первинні документи бухгалтерського обліку відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Щодо питання 2
Операція з безоплатної передачі електрогенераторів закладам охорони здоров’я не вважається постачанням товарів/послуг відповідно до абзацу четвертого пункту 321 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, та відповідно не відображається в рядку 5 податкової декларації з ПДВ.
Щодо питання 3
До наведених у пункті пункту 321 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу операцій норми пункту 198.5 статті 198 та статті 199 Кодексу не застосовуються.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексом.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу II Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |