X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.05.2023 р. № 1174/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства з обмеженою відповідальністю щодо діяльності з оптової та роздрібної торгівлі тютюнових виробів, алкогольних напоїв, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, відсутність роз'яснення щодо застосованої термінології (визначення терміну «обіг», «ліцензія на обіг тютюнових виробів») позбавляє однакового застосування ст. 18 Закону України від 19 грудня        1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» із змінами та доповненнями (далі - Закон № 481) щодо строку дії ліцензій на всій території України.

 

Товариство просить надати роз'яснення з наступних питань:

 

1. Чи включає в себе термін «обіг» (застосований у ст. 18 Закону № 481) експорт, імпорт, право на оптову та/або роздрібну торгівлю тютюновими виробами, алкогольними напоями, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах?

2. Чи має право суб'єкт господарювання, що отримав ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, продавати/реалізовувати вказану продукцію суб'єктам господарювання, що мають ліцензії на право роздрібної та/або оптової торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, проте по таким роздрібним та/або оптовим ліцензіям у період воєнного стану не сплачено чергового платежу та/або закінчився термін дії?

3. Чи має право суб'єкт господарювання здійснити кілька платіжних операцій, загальна сума яких не менше встановленого Законом № 481 розміру, по сплаті чергового платежу за оптову або роздрібну ліцензію, чи це має бути виключно одна платіжна операція у визначеній Законом № 481 сумі для таких ліцензій?

 

Щодо питань 1, 2

 

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним визначено Законом № 481.

Відповідно до частини першої ст. 15 Закону № 481 імпорт, експорт алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності без наявності ліцензії. Оптова торгівля на території України алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється за наявності у суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.

Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю (частина двадцять перша ст. 15 Закону № 481).

Статтею 18 Закону № 481 встановлено, що вважаються діючими ліцензії, за якими до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України або за наявності обставин непереборної сили (форс - мажорних обставин) не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії на право, зокрема:

виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Обов’язки щодо сплати чергових платежів/дії щодо продовження ліцензії мають бути виконані суб'єктом господарювання протягом 30 днів, наступних за днем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану в Україні.

Отже, зазначений у ст. 18 Закону № 481 термін «обіг» алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, включає діяльність, яка ліцензується згідно з цим Законом, а саме: оптову та роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.

Відповідно до вимог Закону № 481 суб'єкт господарювання, який отримав ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, має право здійснювати свою діяльність, тобто продавати вказану продукцію, в тому числі тим суб'єктам господарювання, які мають ліцензії на право оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, які згідно із             ст. 18 Закону № 481 є діючими (тобто за якими до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України або за наявності обставин непереборної сили (форс - мажорних обставин) не сплачено черговий платіж та/або закінчився термін дії таких ліцензій).

 

Щодо питання 3

 

Статтею 15 Закону № 481 встановлено розмір плати за ліцензії на право оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.

Сплата за відповідний період чергових платежів за ліцензії на право оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, повинна бути здійснена суб'єктом господарювання в розмірі та у строки, які встановлені Законом № 481, при цьому кількість платіжних операцій Законом № 481 не визначена.

Поряд з цим інформуємо, пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

епартаменту