Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «_____» (далі – Товариство) щодо окремих питань визначення податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Згідно із зверненням у Податковій декларації з податку на прибуток підприємств (далі – Податкова декларація) за 2022 рік Товариством відображено такі показники, зокрема:
у рядку 04 (об’єкт оподаткування) наявне від’ємне значення,
у рядку 06.2 МПЗ (податок на прибуток у вигляді мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ)) визначено позитивне значення.
За попередній податковий (звітний) період у рядку 16.4.2 (сума, що відноситься на зменшення нарахованої суми податку на прибуток в наступних звітних (податкових) періодах, що заповнюється у зв’язку із сплатою авансових внесків з податку при виплаті дивідендів) додатку ЗП до рядка 16 ЗП Податкової декларації наявний показник, який у декілька разів перевищує значення рядку 06.2 МПЗ річної Податкової декларації.
З огляду на викладене Товариство звертається за отриманням індивідуальної податкової консультації з такого питання:
Чи може платник податку на прибуток при складанні додатку ЗП до рядка 16 ЗП річної Податкової декларації врахувати у рядку 16.4.1 (сума авансового внеску при виплаті дивідендів, що відноситься на зменшення нарахованої суми податку в поточному звітному (податковому) періоді) суму, що дорівнює сумі МПЗ з рядка 06.2 МПЗ річної Податкової декларації, тобто чи підлягає зменшенню нарахована сума податку на прибуток у вигляді МПЗ на суму авансового внеску при виплаті дивідендів, яку сплачено у попередніх періодах?
Відповідно до п.п. 14.1.1142 п. 14.1 ст. 14 Кодексу МПЗ – мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до цього Кодексу. Сума мінімальних податкових зобов’язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, є загальним мінімальним податковим зобов’язанням.
Пунктом 141.9 ст. 141 Кодексу встановлено особливості визначення загального МПЗ платників податку на прибуток підприємств.
Згідно з п.п. 141.9.5 п. 141.9 ст. 141 Кодексу позитивне значення різниці між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок є частиною зобов'язань з податку на прибуток підприємств.
Підпунктом 57.11.2 пункту 57.11 ст. 57 Кодексу визначено, що крім випадків, передбачених п.п. 57.11.3 цього пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.
Сума попередньо сплачених протягом податкового (звітного) періоду авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за такий податковий (звітний) період.
У разі якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного періоду, перевищує суму нарахованого податкового зобов'язання підприємством - емітентом корпоративних прав за такий податковий (звітний) період, сума такого перевищення переноситься у зменшення податкових зобов'язань наступних податкових (звітних) періодів до повного його погашення, а під час отримання від'ємного значення об'єкта оподаткування такого наступного періоду – на зменшення податкових зобов'язань майбутніх податкових (звітних) періодів до повного його погашення.
Форма Податкової декларації затверджена Наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств» від 20 жовтня 2015 року № 897 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 20 лютого 2023 року № 101) зі змінами та доповненнями.
Отже, платник податку на прибуток, який одночасно задекларував від'ємне значення об'єкта оподаткування у рядку 04 Податкової декларації за 2022 рік та позитивне МПЗ у рядку 06.2 МПЗ такої Податкової декларації, має право зменшити задеклароване МПЗ на суму авансового внеску у зв’язку із виплатою дивідендів минулих звітних періодів, яка відображена платником у рядку 16.4.2 додатка ЗП до рядка 16 ЗП Податкової декларації за 2021 рік, і відповідно переноситься до рядка 16.3 додатка ЗП до рядка 16 ЗП Податкової декларації за 2022 рік.
При цьому, оскільки МПЗ вперше визначається за 2022 рік, то авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті дивідендів минулих звітних періодів, сума якого відображена платником у рядку 16.4.2 додатка ЗП до рядка 16 ЗП Податкової декларації за 2021 рік, може бути зарахований у зменшення нарахованої суми податку на прибуток у вигляді МПЗ в межах такої суми у рядку 16.4.1 додатку ЗП до рядка 16 ЗП Податкової декларації за 2022 рік за умови, що сума такого авансового внеску не була врахована у розрахунку різниці між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок у додатку МПЗ до рядка 06.2 МПЗ Податкової декларації за 2022 рік.
Відповідно до п. 52 8 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 цього Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу для платників податків та контролюючих органів тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |