X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.05.2023 р. № 1190/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації щодо оподаткування єдиним податком операції з отримання у позичку нежитлового приміщення від фізичної особи з метою подальшої здачі цього приміщення Товариством в оренду третім особам та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Товариство повідомило, що є платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 5 відсотків без сплати податку на додану вартість.

Товариство планує взяти в позичку нежитлове приміщення у фізичної особи з метою подальшої здачі цього приміщення в оренду третім особам.

Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання виникнення доходу у платника єдиного податку третьої групи зі ставкою 5 відсотків у разі отримання нерухомого майна у позичку та чи виникатиме дохід у платника єдиного податку, якщо він буде отримувати дохід від використання такого майна. 

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1
розділу XIV Кодексу.

До договору позички застосовуються положення глави 60 Цивільного Кодексу України (далі – ЦКУ).

Частиною 1 статті 827 глави 60 ЦКУ визначено, що за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов’язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку.

Якщо сторони не встановили строк користування річчю, він визначається відповідно до мети користування нею (частина 1 статті 831 глави 60 ЦКУ).   

Користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо випливає із суті відносин між ними (частина 2 статті 827 глави 60 ЦКУ).

Договір позички між юридичною та фізичною особою укладається у письмовій формі (частина 2 статті 828 глави 60 ЦКУ).

Згідно з пунктом 5 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України                        від 29.11.1999 № 290 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України                       від 14.12.1999 за № 860/4153 (далі – НП(С)БО № 15), дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Юридичні особи – платники єдиного податку третьої групи відповідно до абзацу третього пункту 44.2 статті 44 Кодексу ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат з метою обрахунку об’єкта оподаткування за методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно з підпунктом 2 пункту 292.1 статті 292 Кодексу для платника єдиного податку (юридичної особи) доходом є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу.

Датою отримання доходу платника єдиного податку є надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (пункт 292.6 статті 292 Кодексу).

Враховуючи зазначене, так як при отриманні нежитлового приміщення у позичку від фізичної особи в подальшому не відбувається перехід права власності на такий об’єкт нерухомого майна, то у такого платника єдиного податку дохід не виникає.

При цьому, у разі отримання коштів від подальшої здачі цього приміщення Товариством в оренду третім особам, така сума коштів повинна бути включена до складу доходу платника єдиного податку.

Додатково повідомляємо, що відповідно до пункту 528 та підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).