X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.05.2023 р. № 1194/ІПК/26-15-04-02-08

Головне управління ДПС у м. Києві на звернення Товариства щодо порядку визначення доходу платника єдиного податку, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 № 2755-VI, зі змінами (далі – Кодекс), та в межах компетенції повідомляє.

Товариство поінформувало, що перебуває на спрощеній системі оподаткування за ставкою 2 відсотки. Товариством у лютому 2023 року було повернуто передоплати за товари, які було включено до оподаткування єдиним податком в раніше поданих податкових деклараціях.

Товариство посилаючись на норми чинного законодавства запитує:

  1. В якому періоді відобразити зменшення доходу по повернених грошових коштах?
  2. Чи може Товариство зменшити суму доходу в звітному періоді в якому відбулось повернення коштів (лютий 2023)?
  3. В якому рядку податкової декларації відобразити операцію по поверненню авансу?
  4. Якщо в періоді повернення авансів відсутній дохід, то за який податковий період подавати Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи?

         Щодо першого – четвертого питання

Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» внесені зміни до Кодексу, відповідно до яких, зокрема, тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розд. XIV Кодексу застосовуються з урахуванням особливостей, передбачених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу.    

Крім того, 05.04.2022 набрав чинності Закон України від 24 березня 2022 року     № 2142-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану», яким внесено зміни, зокрема, до п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу.

Відповідно до пп. 9.2 та 9.4 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розд. XIV Кодексу застосовуються з урахуванням особливостей, зокрема, платниками єдиного податку третьої групи можуть бути юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми без обмеження щодо обсягу доходу та зі ставкою єдиного податку у розмірі 2 відсотків доходу визначеного відповідно до ст. 292 Кодексу.

Податковий (звітний) період для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, дорівнює календарному місяцю (п.п. 9.6 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу).

Відповідно до п.п. 2 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.

Платники єдиного податку третьої групи – юридичні особи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень п.п. 44.2, 44.3 ст. 44 Кодексу (п. 296.1 ст. 296 Кодексу). Такий облік ведеться за методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (п. 44.2           ст. 44 Кодексу).

Разом з цим до складу доходу не включаються суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів (частина п’ята п. 292.11 ст. 292 Кодексу).

Отже, якщо повернення коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) за товари (роботи, послуги), відбувалося в іншому податковому періоді, то Товариство повинно включити такий аванс до складу доходу у звітному періоді, в якому відбулося зарахування вказаних коштів, та у разі їх повернення подати уточнюючу Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи), форму якої затверджено наказом Міністерства фінансів України від 26.04.2022 № 124 зі змінами та доповненнями за звітний період в якому така сума була включена в дохід.

Відповідно до Алгоритму складання Податкової декларації платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні від 26.04.2022 у рядку 08 розділу ІІІ «Визначення податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок» зазначається сума єдиного податку до зменшення у зв'язку з виправленням помилки.

Додатково повідомляємо, що відповідно до п. 528 та п.п. 69.9 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 стаття 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).