X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.05.2023 р. № 1201/ІПК/99-00-21-02-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду            звернення Товариства щодо розрахунків коригування до акцизної накладної, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України(далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У зверненні Товариство зазначає, що воно зареєстроване платником акцизного податку та має ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі. Основним видом діяльності Товариства є

оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним пальним і подібними продуктами.

Як зазначено у зверненні, 01.08.2022 Товариством було розмитнено  бензин моторний автомобільний марки Євро 3 Gasoline-95Rз кодом                                  УКТ ЗЕД 2710124599, густина за паспортом 755,5205 кг/м3, та зареєстровано акцизну накладну форми «П» від 01.08.2022 на розподіл пального на акцизний склад пересувний у кількості 5307,587 тис. літрів.

На підставі висновку Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби від 12.08.2022 за результатами дослідження проб зразків, метою якого були ідентифікація товару та встановлення характеристик, визначених для класифікації товару згідно з УКТ ЗЕД, 02.09.2022 була оформлена додаткова митна декларація.

В результаті оформлення додаткової митної декларації код УКТ ЗЕД пального залишився незмінним, та зменшився обсяг пального до 5276,304 тис. літрів внаслідок отримання за результатами досліджень проб зразків пального нового значення густини при 15оС (760 кг/м3), що не суперечать вимогам  ДСТУ 4063:2001.

Протягом періоду з моменту розмитнення та до встановлення результатів аналізу проб Товариством було вже здійснено реалізацію пального з акцизного складу пересувного до інших акцизних складів пересувних іншим особам, по всьому ланцюгу поставки товару, складені та зареєстровані акцизні накладні.

Товариством було складено розрахунок коригування з кодом виду коригування«4» від 02.09.2022 на зміну обсягів складеної раніше акцизної накладної від 01.08.2022 на розподіл пального між акцизними складами пересувними які використовуються під час ввезення пального на підставі тимчасової митної декларації, а саме на розподіл пального в пересувний акцизний склад Товариства морського транспорту з кодом транспортного засобу «10».

Перший рядок із знаком мінус:

-4009 991 кг; -5307587 літрів

Другий рядок зі знаком плюс

4009 991 кг; 5276304 літри.

Що у сумі становить мінус 31283,00 літри – зменшення обсягу пального, яке обліковується на акцизному складі пересувному Товариства.

На зазначений розрахунок коригування Товариством було отримано Квитанцію № 1 з інформацією про неприйняття.

Також, як зазначено у зверненні Товариства, для приведення у відповідністьсистеми електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі – СЕА РПСЕ) фактичним даним, Товариством подано заявку на поповнення (коригування) залишку пального за акцизним складом пересувним Товариства від 02.09.2022 на обсяг поповнення 31283,00 л.

Враховуючи зазначене Товариство просить повідомити про порядок складання коригувань та приведення у відповідність обсягів пального в системі СЕА РПСЕза кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД 2710124599, умовою оподаткування «0».

До зазначеного запитання.

Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Кодексу платник податку, зокрема, при реалізації пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН) з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Згідно з п. 232.1 ст. 232 Кодексу обсяги ввезеного на митну територію України пального або спирту етилового обліковуються в СЕА РПСЕв такій послідовності:

1) зараховуються автоматично на підставі оформлених належним чином митних декларацій у розрізі платників податку та умов оподаткування пального або спирту етилового за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД;

2) розподіляються між акцизними складами пересувними, що використовуються під час такого ввезення, або акцизними складами, які є ліцензійними митними складами, на яких здійснюється митне оформлення, на підставі акцизних накладних, зареєстрованих вЄРАН, складених платником податку - розпорядником такихакцизних складівпересувних/акцизних складів.

Одиницею обліку обсягів пального в СЕА РПСЕє літри, приведені до температури 15° C.

Відповідно до п. 231.7 ст.231 Кодексуякщо після реалізації пального відбувається повернення частини чи всього обсягу пального особі, яка реалізує пальне, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної, показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних:

особою, яка реалізує пальне, якщо передбачається збільшення обсягів реалізованого пального або якщо коригування показників у підсумку не змінює обсяг реалізованого пального;

отримувачем пального, якщо передбачається зменшення обсягів реалізованого пального, для чого особа, яка реалізує пальне, надсилає складений розрахунок коригування отримувачу пального. При цьому особа, що реалізує пальне, має право зменшити обсяг реалізованого пального за таким розрахунком коригування після його реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального.

Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового затверджений наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2020 № 729 (далі – Порядок № 729).

Заповнення розрахунків коригування акцизних накладних форм «П» здійснюється відповідно до розділу IV Порядку № 729.

Відповідно до п. 1 розділу IV Порядку № 729, якщо після реалізації пального/спирту етилового виникає потреба у виправленні помилок, допущених під час складання акцизної накладної форми «П», показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування акцизної накладної форми «П» та реєстрації його вЄРАН.

Згідно п. 15 розділу IV Порядку № 729 у вступній частині розрахунку коригування акцизної накладної робиться відповідна відмітка «Х» в одному з передбачених формою такого розрахунку полів залежно від того, який показник акцизної накладної коригується, зокрема, при коригуванні показників акцизної накладної у зв’язку з помилковим зазначенням обсягу пального в кілограмах та літрах, приведених до температури 15° C, відмітка робиться у полі з кодом виду коригування «4».

Відповідно до п. 17розділу IV Порядку № 729для здійснення відміни показників акцизної накладної форми «П», що коригується (коди виду коригування або «1», або «2», або «3»)в табличній частині такого розрахунку платник:

у графі 1 зазначає порядковий номер рядка - цифру «1»;

з акцизної накладної переносить до граф 2, 3 таблиці дані щодо коду товару згідно з УКТ ЗЕД, його опису;

до граф 4, 5 вносить показник коригування (зменшення) обсягу реалізованого пального з відповідним знаком (-), при цьому зменшення обсягів має збігатися з обсягом реалізованого пального, зазначеного в акцизній накладній форми «П» (з урахуванням показників акцизної накладної                  форми «П» та розрахунків коригування до такої накладної, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних).

Такий розрахунок коригування в повному обсязі сторнує обсяг пального, зазначений в акцизній накладній форми «П» та розрахунках коригування до такої накладної, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Після реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних розрахунків коригування до акцизної накладної форми «П», складених для відміни показників такої накладної, платником складаються акцизні накладні на операції з реалізації пального, які фактично відбулись, з правильними реквізитами та показниками, в якій зазначається:

порядковий номер документа, який має відповідати поточній нумерації;

дата складення нової акцизної накладної, яка має відповідати даті складення помилкової накладної, що була зареєстрована в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

реєстраційний номер зареєстрованого в Єдиному реєстрі акцизних накладних першого примірника акцизної накладної, показники якої було скориговано таким розрахунком коригування.

Такі акцизні накладні підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Відповідно до п. 18розділу IV Порядку № 729для здійснення коригування обсягу реалізованого пального платнику акцизного податку (код виду коригування «4») платник заповнює розрахунок коригування акцизної накладної, в якому:

у першому рядку таблиці в повному обсязі сторнує помилково зазначений в акцизній накладній обсяг пального;

у наступному рядку таблиці зазначається правильний обсяг пального.

У розрахунку коригування з кодом виду коригування «4» платник:

у графі 1 зазначає порядковий номер рядка;

до граф 2, 3 першого та наступного рядків таблиці з акцизної накладної переносить дані щодо коду товару згідно з УКТ ЗЕД, його опису;

до граф 4, 5 першого рядка таблиці вносить із відповідним знаком (-) помилковий обсяг пального, зазначений в акцизній накладній, при цьому модуль числового значення обсягів має збігатися з обсягом реалізованого пального, зазначеного в акцизній накладній (з урахуванням показників акцизної накладної форми «П» та розрахунків коригування до такої накладної, зареєстрованих в ЄРАН);

до граф 4, 5 другого рядка таблиці вносить правильний показник обсягу реалізованого пального з відповідним знаком (+) або нульове значення обсягу пального.

Враховуючи викладене, та виходячи з аналізу норм Кодексу та нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Отже, враховуючи зазначене повинні бути послідовно складені та зареєстровані в ЄРАН:

розрахунок коригування до акцизної накладної, складеноїТовариством на операції з реалізації пального з його акцизного складу пересувного отримувачу пального, який складається Товариством, та подається отримувачу для реєстрації в ЄРАН.У такому розрахунку коригування (код операції для складання в одному примірнику «0» та код виду коригування «1», або «2», або «3»)у першому рядку таблиці зі знаком (-) зазначається обсяг пального, зазначений в акцизній накладній, яка коригується;

розрахунок коригування до акцизної накладної, складеної Товариством на операцію з розподілу обсягу пального, зазначеного в митній декларації, який складається та реєструється в ЄРАН Товариством. В такому розрахунку коригування(код операції для складання в одному примірнику «4» та код виду коригування «4») у першому рядку таблиці зі знаком (-) зазначається обсяг пального, зазначений в акцизній накладній, яка коригується, а у другому рядку таблиці зі знаком (+) зазначається обсяг пального із додаткової митної декларації;

акцизну накладну на операцію з реалізації пального з акцизного складу пересувного Товариства отримувачу пального платнику акцизного податку (код операції для складання в одному примірнику «0»).

Крім того, оскількияк зазначено у запиті, заявку на поповнення (коригування) залишку пального від 02.09.2022 Товариством складено на обсяги пального, які воно не отримувало, для приведення у відповідність даних СЕА РПСЕдофактичних даних щодо отриманого Товариством пального необхідно здійснити коригування такої заявки.

Заповнення заявки на поповнення (коригування) залишку пальногоздійснюється відповідно до розділу VI Порядку № 729.

Відповідно до п. 6розділу VI Порядку № 729 у разі виявлення помилок у зареєстрованих заявках на поповнення (коригування) залишку пального платник податку має право в межах 365 днів з дати складення заявки зареєструвати коригування до такої заявки на поповнення (коригування) залишку пального,при цьомутаке коригування дозаявки на поповнення (коригування) залишку пального має відображатися у декларації з акцизного податку за період, в якому відбулося таке коригування.

Згідно з п. 10 розділу VI Порядку № 729 для виправлення показників заявок на поповнення (коригування) залишку пального, в яких відмітка «Х» була зроблена в полі «основна», складається нова заявка на поповнення (коригування) залишку пального, в якій у верхній правій частині документа робиться відмітка «Х»в полі «коригуюча» - для коригування показників заявки на поповнення (коригування) залишку пального, в якій відмітка «Х» була зроблена у полі «Поповнення (коригування) обсягів пального».

Під час коригування показників раніше складеної та зареєстрованої заявки на поповнення (коригування) залишку пального (заявки на поповнення (коригування) залишку пального, в якій відмітка «Х» поставлена в полі «Поповнення (коригування) обсягів пального» та полі «основна») обов’язково:

ставиться відповідна відмітка «Х» у полі «Поповнення (коригування) обсягів пального» у верхній лівій частині заявки;

ставиться відповідна відмітка «Х» у полі «коригуюча» у верхній правій частині заявки на поповнення (коригування) залишку пального;

зазначаються реєстраційний номер вСЕА РПСЕ, порядковий номер та дата заявки, показники якої коригуються.

Відповідно до п. 17 розділу VI Порядку № 729 у заявках на поповнення (коригування) залишку пального, в яких відмітку «Х» у верхньому лівому куті документа поставлено у полі «Поповнення (коригування) обсягів пального», може бути заповнений лише один рядок таблиці - якщо відмітку «Х» у верхньому правому куті документа поставлено у полі «коригуюча».

Згідно з п.п. 5) п. 18.розділу VI Порядку № 729 у заявках на поповнення (коригування) залишку пального, в яких відмітку «Х» поставлено у полях «Поповнення (коригування) обсягів пального» та «коригуюча», заповнюється лише перший рядок таблиці, в якому зазначається від’ємне значення обсягу пального (зі знаком «-»).

Отже, у заявці на поповнення (коригування) залишку пального необхідно:

поставити відмітку «Х»у верхньому лівому куті у полі «Поповнення (коригування) обсягів пального» та у верхньому правому куті – у полі «Коригуюча»;

зазначити реквізити заявки на поповнення (коригування) залишку пального від 02.09.2022, яка коригується;

заповнити перший рядок таблиці, в якому у графах 5–6 зі знаком «-» зазначити обсяг пального, який був зазначений у заявціна поповнення (коригування) залишку пального від 02.09.2022.

Пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території

України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.