Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Організації щодо практичного застосування окремих норм законодавствата, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У зверненніОрганізація запитує, чи може суб’єкт господарювання з ліцензією на право роздрібної торгівлі купувати тютюнові вироби для подальшої реалізації у виробника/продавця з ліцензією на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, та які можливі податкові наслідки даної операції?
До зазначених запитань.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема, тютюновими виробами визначено Законом України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481).
Відповідно до ст. 1 Закону № 481:
ліцензія (спеціальний дозвіл) – це документ державного зразка, який засвідчує право суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у Законі № 481 видів діяльності протягом визначеного строку;
оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб’єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб’єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва);
роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання (у тому числі іноземних суб’єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування;
Згідно з частиною першою статті15 Закону № 481 оптова торгівляна території України, зокрема, тютюновими виробами здійснюється за наявності у суб’єктів господарювання всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю тютюновими виробами.
Відповідно до частини чотирнадцятої статті 15 Закону № 481суб’єкти господарювання (у тому числі іноземні суб’єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на виробництво тютюнових виробів, здійснюють поставку цієї продукції суб’єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) оптової і роздрібної торгівлі та іншим українським споживачам за наявності ліцензії на оптову торгівлю.
Роздрібна торгівля тютюновими виробами може здійснюватися суб’єктами господарювання (у тому числі іноземними суб’єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю (частина двадцять перша статті 15 Закону № 481).
Згідно з п. 22 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 2006 року № 833 розрахунки за продані товари та надані послуги можуть здійснюватися готівкою та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) відповідно до законодавства. Разом з товаром споживачеві в обов’язковому порядку видається розрахунковий документ установленої форми на повну суму проведеної операції, який засвідчує факт купівлі товару та/або надання послуги.
Враховуючи зазначене, суб’єкт господарювання, який має ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, має право реалізовувати тютюнові вироби лише громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання. Разом з товаром споживачеві в обов’язковому порядку видається фіскальний чек на повну суму проведеної операції, який засвідчує факт купівлі товару.
Реалізація суб’єкту господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів може здійснюватися лише за наявності у суб’єкта господарювання, який здійснює таку реалізацію, ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами.
Відповідно до п. п. 14.1.4 п.14.1 ст.14 Кодексу акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Згідно із п. 212.1 ст. 212 Кодексу платниками акцизного податку є, зокрема:
особа – суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів (крім тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах) (п.п. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212 Кодексу);
особа - виробник та/або імпортер тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, яка здійснює їх реалізацію для цілей оподаткування акцизним податком з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів за ставкою, визначеною пунктом 215.3.10 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу (п.п. 212.1.17 п. 212.1 ст. 212 Кодексу).
Відповідно до п. 213.1 ст. 213 Кодексу об’єктами оподаткування акцизним податком є, зокрема:
операції з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів(крім тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах) (п.п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу);
операції з реалізації виробниками та/або імпортерами, у тому числі в роздрібній торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для цілей оподаткування акцизним податком з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів(п.п. 213.1.14 п. 213.1 ст. 213 Кодексу).
Згідно ізп.п. 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 Кодексу ставка акцизного податку, зокрема, для тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, реалізованих відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 Кодексу, становить 5 відсотків.
Відповідно до п. 40 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 1 січня 2023 року, сплата акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів(тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну), вироблених до 01 квітня 2022 року, в тому числі іноземними виробниками, та не реалізованих кінцевим споживачам до 01 квітня 2022 року, здійснюється у порядку та на умовах, що діяли до 1 квітня 2022 року.
На сьогодні суб’єкти господарювання роздрібної торгівлі (крім тих суб’єктів господарювання, що є виробниками або імпортерами тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах) при здійсненні реалізації зазначених товарів не є платниками акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Отже, при купівлісуб’єктом господарюванняу виробника/продавця тютюнових виробів для подальшої реалізації, акцизний податок буде сплачений таким суб’єктом в ціні товару (продукції) згідно п. п. 14.1.4 п.14.1 ст.14 Кодексу,в той же час, відповідно доп. п. 213.1.14 п. 213.1. ст. 213 Кодексу5-% акцизним податком з роздрібного продажу підакцизних товарів оподатковуються операції з реалізації товару (продукції) виробником/імпортером, які здійснюють його сплату до бюджету.
Крім цього, повідомляємо, що при придбанні тютюнових виробів у платника податку на додану вартість покупець матиме підстави для формування податкового кредиту за такою операцієювідповідно до статті 198 Кодексу на підставі зареєстрованої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Питання у зверненні стосуються діяльності не Організації,а суб’єкта господарювання, який займається роздрібною торгівлею тютюнових виробів.
Відповідь на зазначені питання може бути надана у порядку, визначеному статтею 52 Кодексу, в індивідуальній податковій консультації, підготовленій на звернення суб’єкта господарювання, який здійснює вищезазначену діяльність.
Пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |