Державна податкова служба України розглянула звернення, надіслане до ДПС листом Головного управління ДПС, щодо оподаткування податком на додану вартість послуг з перекладу, що надаються Представництву Організації Об’єднаних Націй, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, основним видом господарської діяльності Товариства є надання послуг перекладу. Товариством укладено договір про надання послуг усного перекладу з Представництвом Організації Об’єднаних Націй (далі – Представництво).
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1 - 2) чи звільняються від оподаткування ПДВ операції з надання послуг з перекладу, що надаються Представництву?
3) чи правомірно складання Товариством та реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкової накладної на вказані операції за ставкою ПДВ 0 відсотків, або з застосуванням пільги?
4) чи правомірно складання Товариством та реєстрації в ЄРПН податкової накладної на вказані операції за ставкою ПДВ 20 відсотків з наступним відшкодуванням ПДВ?
5) чи має право Представництво здійснювати відшкодування ПДВ відповідно до Порядку звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання та ввезення на митну територію України товарів і послуг, передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу дипломатичних місій та членами їх сімей, які проживають разом з ними, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1240, та який є механізм відшкодування?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Згідно з пунктом 197.2 статті 197 розділу V ПКУ, звільняються від оподаткування операції з постачання та ввезення на митну територію України товарів/послуг, передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу цих дипломатичних місій та членами їх сімей, що проживають разом з такими особами.
Порядок звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання та ввезення на митну територію України товарів і послуг, передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу цих дипломатичних місій та членами їх сімей, що проживають разом з ними, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1240 (зі змінами) (далі -
Порядок № 1240).
Згідно з пунктом 2 Порядку № 1240 терміни, що вживаються в
Порядку № 1240, мають таке значення, зокрема:
дипломатична місія - дипломатичні представництва, консульські установи та представництва міжнародних організацій, зазначені у підпункті 1 пункту 1 Порядку № 1240.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 1240, звільнення від оподаткування ПДВ у разі постачання товарів і послуг на митній території України здійснюється шляхом щомісячного відшкодування сум податку на додану вартість, фактично сплачених у складі вартості дипломатичними місіями, особами з числа дипломатичного персоналу та членами їх сімей під час придбання таких товарів і послуг на митній території України, за винятком операцій, які звільняються від обкладення ПДВ відповідно до пункту 9 Порядку № 1240.
Згідно з пунктом 9 Порядку № 1240 від оподаткування ПДВ звільняються виходячи з принципу взаємності та/або відповідно до міжнародних договорів України операції, пов'язані з:
будівництвом, ремонтом та реконструкцією будинків і приміщень для розміщення дипломатичних представництв, консульських установ та представництв міжнародних організацій, у тому числі резиденції керівників дипломатичних місій;
придбанням чи орендою службових, житлових і нежитлових приміщень для потреб дипломатичних представництв, установ та представництв міжнародних організацій, якщо контракти (договори) укладено від імені дипломатичної місії або держави, яка її направила. При цьому звільнення від оподаткування ПДВ операцій з оренди службових приміщень дипломатичних місій та житлових приміщень керівників дипломатичних представництв і консульських установ здійснюється без додержання принципу взаємності.
Враховуючи викладене та з урахуванням опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1 - 2
Послуги з перекладу, надання яких здійснюється Товариством, підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.
Звільнення від оподаткування ПДВ Представництва здійснюється відповідно до пункту 197.2 статті 197 розділу V ПКУ шляхом відшкодування Представництву сум ПДВ, фактично сплачених ним у складі вартості послуг з перекладу, за правилами визначеними Порядком № 1240.
Отже, Товариство здійснює нарахування ПДВ на вартість наданих ним послуг з перекладу у загальновстановленому порядку.
Щодо питань 3 та 4
Правила формування податкових зобов'язань з ПДВ та складання податкової накладної / розрахунку коригування до податкової накладної і їх реєстрації в ЄРПН регулюються статтями 187 і 201 розділу V ПКУ та регламентуються Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі - Порядок № 1307).
Відповідно до пункту 10 Порядку № 1307 у разі постачання Товариством послуг перекладу Представництву податкова накладна складається в порядку, передбаченому пунктом 2 Порядку № 1307.
Податкова накладна у такому випадку, має бути складена із застосуванням основної ставки ПДВ. Складання податкової накладної із застосуванням іншої ставки ПДВ або пільгового режиму оподаткування ПДВ, є неправомірним.
У верхній лівій частині такої податкової накладної робиться помітка «X» та зазначається тип причини 12. При цьому у графі «Отримувач (покупець)» зазначається, зокрема, найменування юридичної особи (дипломатичної місії), а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «200000000000».
Така податкова накладна підлягає реєстрації в ЄРПН Товариством у порядку та у термін, встановлений статтею 201 ПКУ.
Щодо питання 5
Порядок звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання та ввезення на митну територію України товарів і послуг, передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу цих дипломатичних місій та членами їх сімей, що проживають разом з ними, встановлено Порядком № 1240.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 1240, звільнення від оподаткування ПДВ у разі постачання товарів і послуг на митну територію України здійснюється шляхом щомісячного відшкодування сум податку на додану вартість, фактично сплачених у складі вартості дипломатичними місіями, особами з числа дипломатичного персоналу та членами їх сімей під час придбання таких товарів і послуг на митній території України, за винятком операцій, які звільняються від обкладення ПДВ відповідно до пункту 9 Порядку № 1240.
Для отримання відшкодування сум ПДВ дипломатичні місії, в тому числі Представництво, звертаються з письмовою заявою за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 1240 до контролюючого органу за місцезнаходженням.
У разі необхідності Представництво може звернуться до ДПС з питання надання індивідуальної податкової консультації.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |