X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.05.2023 р. № 1222/ІПК/20-40-04-03-10

 Головне управління ДПС у Харківській області (далі – ГУ ДПС області) за результатами розгляду запитузвільнення від оподаткування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі-ПКУ), повідомляє таке.

Як зазначено у запиті,ФГ займається виробництвом сільськогосподарської продукції та її переробкою, та здійснює операції з її постачання. Член ФГ - фізична особа є власником об’єкту нерухомого майна - нежитлова будівля (зернофуражний склад).

У зв’язку з чим суб’єкт господарювання просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1.Чи звільняється від оподаткування податком на нерухоме майно Об’єкт нерухомого майна - нежитлова будівля, у разі:

- передання права власності на об’єкт нерухомого майна її власником Фізичною особою, який в той же час є членом ФГ, до складеного капіталутакого ФГ, та

-при дотриманні умови, що таке ФГ, до складеного капіталу якого внесено Об’єкт нерухомого майна, є сільськогосподарським товаровиробником, та

- при дотриманні умови, що цей Об’єкт нерухомого майна віднесено до класу "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства" (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК018-2000?

2. Чи звільняється від оподаткування податком на нерухоме майно Об’єкт нерухомого майна - нежитлова будівля, у разі:

- передання права користування Об’єктом нерухомого майна її власником Фізичною особою, який в той же час є членом ФГ, до складеного капіталу такого ФГ, та

- при дотриманні умови, що таке ФГ, до складеного капіталу якого внесено Об’єкт нерухомого майна, є сільськогосподарським товаровиробником, та

- при дотриманні умови, що цей Об’єкт нерухомого майна віднесено до класу "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства" (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК018-2000?

3.Чи для дотримання вимоги щодо віднесення Об’єкту нерухомого майна до класу "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства" (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК018-2000 достатньо того, що у Витягу з державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, у графі “Об’єкт нерухомого майна” зазначено відомості “Нежитлова будівля (зернофуражний склад)”?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Щодо першого, другого та третього питання

Відповідно до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПКУ платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004№1952-ІV із змінами та доповненнями (далі - ЗУ № 1952 - ІV).

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 2 ЗУ № 1952-ІУ державна реєстрація прав - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Проведеним аналізом даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна не встановлено наявного об’єкту оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у ФГ.

Натомість, як зазначено у зверненні, власником вказаного об’єкту нерухомості є фізична особа.

Питання набуття права власності на нерухоме майно регулюється цивільним законодавством, зокрема, але не виключно, Цивільним кодексом України від 16.01.2003 №435-ІУ зі змінами (далі - ЦКУ).

Право власності є правом особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб (стаття 316 ЦКУ). Власнику належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном (частина 1 статті 317 ЦКУ).

Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації (частина 1 статті 182 ЦКУ).

Перехід права власності на об’єкти нерухомості виникає з моменту державної реєстрації права власності (з дати такої реєстрації, частина 4 стаття 334 ЦКУ).

Таким чином, у ФГ виникне об’єкт оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у разі передачі права на таке майно власником фізичною особою у порядку та у спосіб, визначений цивільним законодавством та державною реєстрацією прав на таке майно.

Відповідно до підпункту 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 ПКУ база оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи з загальної площі кожного окремого об’єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт.

Згідно з підпунктом 266.7.5 пункту 266.7 статті 266 ПКУ платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і не пізніше 20 лютого цього ж року подають до контролюючого органу за місцезнаходженням об’єкта оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статті 46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

Щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової нерухомості та/або нежитлової нерухомості Декларація юридичною особою - платником подається протягом 30 календарних днів з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.

У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника - починаючи з місяця, в якому він набув право власності (підпункт 266.8.1 пункт 266.8 стаття 266 ПКУ).

Відповідно до підпункту «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПКУ не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000 (далі - Класифікатор), та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку. Відповідний Класифікатор затверджений наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 № 507 та містить Методику класифікації будівель за головною класифікаційною ознакою - їх цільовим функціональним призначенням (далі - Методика).

У разі невизначеності класу будівлі повідомляємо, що органом, уповноваженим на ведення Класифікатора, призначено Державний науково-дослідний інститут автоматизованих систем у будівництві Мінрегіону, отже з метою уникнення невірного оподаткування Податком вважаємо за доцільне запропонувати звернутись до органу, уповноваженому на ведення Класифікатора, за отриманням експертного висновку щодо приналежності об’єкту нерухомості до певного класу будівель за Класифікатором.

Отже, з метою уникнення невірного оподаткування вважаємо за доцільне звернутися до органу, уповноваженого на ведення Класифікатора, за отриманням експертного висновку щодо приналежності об'єкту нерухомості до певного класу будівель за Класифікатором.

 

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).