X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.05.2023 р. № 1250/ІПК/99-00-21-02-02-06

 Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення                             ТОВ «» (далі – ТОВ)щодовідображення від’ємного значення об’єкта оподаткування з податку на прибуток минулих та поточних періодів великими платниками податків та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, ТОВ перебуває на загальній системі оподаткування та віднесено до великих платників податків.

За результатами господарської діяльності ТОВ у минулих періодах (у 2022 році) у ТОВ утворилось від’ємне значення об’єкта оподаткування з податку на прибуток, яке задеклароване в Податковій декларації з податку на прибуток підприємств(далі – податкова декларація) за 2022 рік.

При поданні податкової декларації за I квартал 2023 року ТОВ відобразило 50 відсотків непогашеної суми від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років у рядку 3.2.4 додатка PI до податкової декларації, але залишок сумивід’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років залишився не погашеним.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:

1.У якому майбутньому податковому (звітному) періоді та в якому розмірі ТОВ вправі буде відобразити залишоквід’ємного значення об’єкта оподаткування за минулі податкові (звітні) роки у розмірі 50 відсотків, що не увійшов у податкову декларацію за I квартал 2023 року – для зменшення фінансового результату до оподаткування таких майбутніх податкових (звітних) років на частину суми залишку такого від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років?

2. У якому додатку, розділі та рядку такої декларації повинно буде відобразити залишок від’ємного значення за минулі податкові (звітні) роки у розмірі 50 відсотків, який не увійшов у податкову декларацію за I квартал 2023 року?

3. Як при визначенні суми від’ємного значення буде враховуватись від’ємне значення діяльності підприємства за поточний – 2023 рік при наявному залишку від’ємного значення, що не увійшло у податкову декларацію за  I квартал 2023 року?

Щодо питань 1, 2 та 3

Відповідно до підпункту 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 Кодексу великий платник податків - юридична особа або постійне представництво нерезидента на території України, у якої обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує еквівалент 50 мільйонів євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку України за той самий період, або загальна сума податків, зборів, платежів, сплачених до Державного бюджету України, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, крім митних платежів, за такий самий період перевищує еквівалент 1,5 мільйона євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку України за той самий період.

Згідно з пунктом 64.7 статті 64 Кодексу центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, визначає порядок обліку платників податків у контролюючих органах та порядок формування Реєстру великих платників податків на відповідний рік з урахуванням критеріїв, визначених цим Кодексом для великих платників податків.

У разі включення платника податків до Реєстру великих платників податків на нього поширюються особливості, визначені цим Кодексом для великих платників податків.

Згідно зпідпунктом140.4.4 пункту 140.4 статті 140 Кодексу встановлено, що фінансовий результат до оподаткування зменшується, зокрема, на суму від'ємного значення об'єкта оподаткування платника (крім великих платників податків) минулих податкових (звітних) років.

Великі платники податків зменшують фінансовий результат до оподаткування на частину суми від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років до повного його погашення у такому порядку.

Великі платники податків мають право зменшувати фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду (прибуток, збиток або нульове значення) не більше ніж на 50 відсотків непогашеної суми від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років.

Сума від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, не погашена позитивним значенням об'єкта оподаткування податкового (звітного) року, зменшує фінансовий результат до оподаткування (прибуток, збиток або нульове значення) майбутніх податкових (звітних) періодів у розмірі не більше 50 відсотків такої непогашеної суми до її повного погашення.

Якщо непогашена сума від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років становить не більше 10 відсотків позитивного значення об'єкта оподаткування податкового (звітного) періоду, обрахованого відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 цього Кодексу без урахування непогашеного від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, така сума від'ємного значення зменшує фінансовий результат до оподаткування цього податкового (звітного) періоду в повному обсязі.

Положення цього підпункту застосовуються з урахуванням пунктів 3 та 4 2підрозділу4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Для цілей цього підпункту погашеними вважаються суми від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, для яких одночасно виконуються дві такі умови:

а) ці суми були включені до розрахунку об'єкта оподаткування майбутніх податкових (звітних) періодів;

б) за рахунок цих сум було зменшено позитивне значення об'єкта оподаткування (прибуток) відповідних податкових (звітних) років, обраховане відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 цього Кодексу без урахування непогашеного від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років

Отже, великий платник податків в усіх чотирьох деклараціях з податку на прибуток підприємств за звітні періоди 2023 року - І квартал, півріччя, 9 місяців, ріку рядку 3.2.4 додатку РІ до Декларації відображає суму від’ємного значення об’єкту оподаткування минулих років, що складає 50 відсотків суми податкових збитків, наявної станом на 1 січня 2023 року.

Частина суми від'ємного значення об'єкта оподаткування станом на 1 січня 2023 року,за рахунок якої не було зменшено позитивне значення об'єкта оподаткування (прибуток) звітних періодів 2023 року, та інша частина такої суми у розмірі 50 відсотків, яка у деклараціях за звітні періоди 2023 року не враховувалась, вважатимуться непогашенимвід’ємним значенням об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, на яку зменшується фінансовий результат до оподаткування (прибуток, збиток або нульове значення) майбутніх податкових (звітних) періодів з обмеженням у 50 відсотків такої непогашеної суми до її повного погашення.

Якщотаканепогашена сума від'ємного значення об'єкта оподаткування становить не більше 10 відсотків позитивного значення об'єкта оподаткування податкового (звітного) періоду, обрахованого відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 цього Кодексу без урахування непогашеного від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, така сума від'ємного значення зменшує фінансовий результат до оподаткування цього податкового (звітного) періоду в повному обсязі.

Водночас зазначаємо, що з питання порядку застосування нових правил для списання податкових збитків ДПС видано інформаційний лист № 1/2022, розміщений на офіційному вебпорталі (https://tax.gov.ua/broshuri-ta-listivki/555363.html).

Відповідно до пункту 528 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 цього Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Згідно з підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Кодексу для платників податків та контролюючих органів тимчасово, на період  до припинення  або скасування воєнного стану на території України, зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).