Державна податкова служба України за результатами розгляду звернень, надісланих до ДПС листом ГУ ДПС, та відповідно до рішення суду (далі – Рішення), яке згідно з постановою Третього апеляційного адміністративного суду (далі – Постанова) набрало законної сили, керуючись пунктом 53.2 статті 53 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - ПКУ), надає нову індивідуальну податкову консультацію з урахуванням висновків суду.
Товариство звернулося до контролюючого органу із зверненнями
щодо отримання індивідуальної податкової консультації з таких питань:
1) чи є для цілей оподаткування ПДВ операція з постачання майнових прав на квартиру для продавця операцією з постачання об`єкта нерухомого майна?;
2) чи може продавець для цілей оподаткування ПДВ (визначення дати виникнення податкових зобов`язань) операції з постачання майнових прав на квартиру застосувати норми пункту 187.9 статті 187 розділу V ПКУ?;
3) чи відповідає критеріям довгострокового договору, визначеним пунктом 187.9 статті 187 розділу V ПКУ, Договір купівлі-продажу майнових прав на квартиру?;
4) чи необхідно нараховувати податкові зобов`язання з ПДВ на дату отримання авансу (попередньої оплати) в описаній ситуації?
За результатами розгляду звернень Товариству було надано індивідуальну податкову консультацію, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій (далі – ІПК).
Висновки, викладені в ІПК, базувалися і формулювалися виходячи із опису і обставин, наведених Товариством у зверненнях.
Зокрема, у зверненнях було зазначено, що Товариство (продавець) виступало замовником і забудовником будівництва об’єкту нерухомого майна (далі – Об’єкт) та мало намір укласти Договори купівлі-продажу майнових прав на квартиру з покупцями (фізичними та юридичними особами) з терміном більше одного року.
Умовами Договору купівлі-продажу майнових прав на квартиру передбачалося, що майнові права на нерухоме майно (квартиру), після набуття покупцем їх у власність, реалізуються шляхом набуття права власності (володіння, користування та розпорядження) на нерухоме майно (квартиру) після прийняття Об’єкта в експлуатацію (за умови проведення 100 відс. розрахунків за Договором та оформлення покупцем відповідних правовстановлюючих документів на майно (державної реєстрації права власності)).
Після прийняття Об’єкта в експлуатацію та за умови проведення покупцем повної оплати вартості майнових прав на нерухоме майно (квартиру) сторони підписують Акт приймання – передачі нерухомого майна (квартири).
Не погодившись із висновками, викладеними в ІПК, Товариство оскаржило ІПК у судовому порядку.
Рішенням, яке згідно з Постановою набрало законної сили, було визнано протиправною та скасовано ІПК.
Як вказано у Рішенні і Постанові: «приналежність договорів до категорії довгострокових має встановлюватись через призму двох критеріїв, а саме: 1) строку виконання зобов`язань, який повинен становити більше одного року; 2) відсутність можливості часткового виконання такого договору, тобто отримання належного за договором будь-якими частинами».
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу I ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ).
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (стаття 655 ЦКУ).
Предметом договору купівлі-продажу можуть бути, зокрема, майнові права. До договору купівлі-продажу майнових прав застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не випливає із змісту або характеру цих прав (стаття 656 ЦКУ).
Правові засади здійснення оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні, її державного та громадського регулювання, забезпечення створення системи незалежної оцінки майна з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки майна, майнових прав та використання її результатів регулюються Законом України від 12 липня 2001 року № 2658-III «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» (далі –
Закон № 2658).
Відповідно до статті 3 Закону № 2658 майновими правами визнаються будь-які права, пов'язані з майном, відмінні від права власності, у тому числі права, які є складовими частинами права власності (права володіння, розпорядження, користування), а також інші специфічні права (права на провадження діяльності, використання природних ресурсів тощо) та права вимоги.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Особливості оподаткування ПДВ операцій з постачання житла визначено у підпункті 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.
Відповідно до підпункту 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ у редакції, яка була чинною на дату розгляду звернень Товариства, звільнялися від оподаткування ПДВ операції з постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, якщо інше не передбачено цим підпунктом.
У цьому підпункті перше постачання житла (об'єкта житлового фонду) означало:
а) першу передачу готового новозбудованого житла (об'єкта житлового фонду) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника;
б) перший продаж реконструйованого або капітально відремонтованого житла (об'єкта житлового фонду) покупцю, який є особою, іншою, ніж власник такого об'єкта на момент виведення його з експлуатації (використання) у зв'язку з такою реконструкцією або капітальним ремонтом, або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) на таку реконструкцію чи капітальний ремонт за рахунок замовника.
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ, а також складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено статтями 187, 198 і 201 розділу V ПКУ.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ у редакції, яка була чинною на дату розгляду звернень Товариства, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно з пунктом 187.9 статті 187 розділу V ПКУ у редакції, яка була чинною на дату розгляду звернень Товариства, датою виникнення податкових зобов'язань виконавця довгострокових договорів (контрактів) є дата фактичної передачі виконавцем результатів робіт за такими договорами (контрактами).
Для цілей пункту 187.9 статті 187 розділу V ПКУ довгостроковий договір (контракт) - це будь-який договір на виготовлення товарів, виконання робіт, надання послуг з довготривалим (більше одного року) технологічним циклом виробництва та якщо договорами, які укладені на виробництво таких товарів, виконання робіт, надання послуг, не передбачено поетапного їх здавання.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненнях, а також з урахуванням висновків суду ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
Операція з постачання майнових прав на житло (об’єкт житлової нерухомості) є для платника ПДВ операцією з постачання житла (об’єкта житлової нерухомості).
Щодо питань 2 і 3
З огляду на норми, визначені пунктом 187.9 статті 187 розділу V ПКУ, предметом довгострокового договору може бути виробництво (виготовлення) товарів, виконання робіт, надання послуг. При цьому технологічний цикл такого виробництва (виконання робіт, надання послуг) має становити більше одного року.
Договір, предметом якого є постачання того чи іншого товару, чи майнових прав на такий товар, не може розглядатись для цілей оподаткування ПДВ як довгостроковий.
У випадку, якщо Договір купівлі-продажу майнових прав на квартиру у розумінні норм пункту 187.9 статті 187 розділу V ПКУ вважається довгостроковим договором (контрактом) та його умови відповідають вимогам, визначеним у вказаному вище пункті ПКУ, то за операцією Товариства, що здійснювалася у рамках виконання такого договору, дату виникнення податкових зобов'язань з ПДВ необхідно визначати на дату фактичної передачі результатів робіт за таким договором.
Якщо Договір купівлі-продажу майнових прав на квартиру у розумінні норм пункту 187.9 статті 187 розділу V ПКУ не є довгостроковим договором, то податкові зобов’язання за операцією з постачання майнових прав на квартиру у рамках виконання такого договору визначаються на дату «першої події» у загальному порядку.
Щодо питання 4
У випадку, якщо Договір купівлі-продажу майнових прав на квартиру у розумінні норм пункту 187.9 статті 187 розділу V ПКУ вважається довгостроковим договором (контрактом) та його умови відповідають вимогам, визначеним у вказаному вище пункті ПКУ, то безпосередньо на дату отримання від покупця авансу (попередньої оплати) за таким договором обов’язку щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ не виникає.
Відповідно до норм чинного законодавства (стаття 36 розділу І ПКУ) платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |