X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.05.2023 р. № 1251/ІПК/99-00-21-02-01-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Акціонерного товариства № 1 щодо сплати дивідендів на державну частку за підсумками діяльності у 2022 році, та керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник повідомив, що згідно із постановою Кабінету Міністрів України сформовано статутний капітал Акціонерного товариства № 2 шляхом внесення до нього пакетів акцій, що належить державі у статутному капіталі Акціонерного товариства № 1 та Акціонерного товариства № 3. Також платник повідомив, що підпорядковується Акціонерному товариству № 2.

У платника виникли наступні запитання:

1. Чи зобов’язане Акціонерне товариство № 1 подати розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку за 2022 рік та сплатити відповідну суму до державного бюджету?

2. Якщо так, то вкажіть статтю та код бюджетної класифікації куди має бути сплачена сума дивідендів на державну частку?

3. Чи цей обов’язок покладається на Акціонерне товариство № 2, а Акціонерне товариство № 1 спрямовує свою частину чистого прибутку на виплату дивідендів на дане товариство?

Щодо питань 1, 2 та 3

Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України (далі – Постанова) утворено Акціонерне товариство № 2, 100 відсотків акцій якого належить державі. Повноваження з управління корпоративними правами держави у статутному капіталі зазначеного акціонерного товариства здійснює Міністерство енергетики України.

Формування статутного капіталу Акціонерного товариства № 2 здійснюється шляхом внесення Міністерством енергетики України до нього пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі Акціонерного товариства № 1 (розмір належного державі пакета акцій 70,0089 відсотка) та Акціонерного товариства № 3 (розмір належного державі пакета акцій 70 відсотків), як оплата акцій товариств за ринковою вартість акцій, що визначена відповідно до звіту про оцінку ринкової вартості станом на 01 червня 2022 року (пункт 2 Рішення про емісію акцій Акціонерного товариства № 2, затвердженого Постановою).

Відповідно до пункту 13 Рішення про емісію акцій Акціонерного товариства № 2, затвердженого Постановою оплата акцій здійснюється протягом строку їх розміщення починаючи з 05 грудня 2022 року і закінчуючи 30 січня 2023 року включно.

Абзацом першим частини п’ятої статті 11 Закону України від 21 вересня 2006року  № 185-V «Про управління об'єктами державної власності» (далі – Закон № 185) передбачено, що господарська організація, у статутному капіталі якої є корпоративні права держави, за підсумками календарного року зобов’язана спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів згідно з порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, до 01 травня року, що настає за звітним, приймають рішення про відрахування не менше 30 відсотків чистого прибутку на виплату дивідендів, якщо інше не встановлено законом та сплачують до Державного бюджету України дивіденди у строк не пізніше 01 липня року, що настає за звітним, нараховані пропорційно розміру державної частки (акцій) у їх статутних капіталах (абзаци четвертий та п’ятий частини п’ятої статті 11 Закону № 185).

Господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 відсотків, сплачують дивіденди безпосередньо до Державного бюджету України у строк не пізніше 01 липня року, що настає за звітним, у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, але не менше 30 відсотків, пропорційно розміру державної частки (акцій) у статутних капіталах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, якщо інше не встановлено законом (абзац шостий частини п’ятої        статті 11 Закону № 185).

Розмір базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2022 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2023 року № 358.

Абзацом девятим частини п’ятої статті 11 Закону № 185 встановлено, що господарські товариства один раз на рік подають до податкового органу розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку в порядку та строки, встановлені Податковим кодексом України (далі – Кодекс).

Форма розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 4 (далі – Розрахунок).

Згідно з абзацами п’ятим та шостим пункту 46.2 статті 46 глави 2 Кодексу Розрахунок складається наростаючим підсумком та подається до контролюючих органів разом з фінансовою звітністю у строки, передбачені статтею 49  Кодексу.

Для платників дивідендів на державну частку, податковими (звітними) періодами є календарний рік. При цьому Розрахунок складається та подається до контролюючих органів разом з фінансовою звітністю до 01 липня року, що настає за звітним (абзац другий пункту 49.19 статті 49 Кодексу).

Враховуючи наведене, Акціонерне товариство № 2 за підсумками фінансово-господарської діяльності за 2022 рік зобовязано подати до 01 липня 2023 року до контролюючого органу Розрахунок (ідентифікатор форми J0108408), разом із фінансовою звітністю за цей же податковий (звітний) період та до 01 липня 2023 року сплатити до державного бюджету дивіденди на державну частку.

Згідно наказу Міністерства фінансів України від 14 січня 2011 року № 11 «Про бюджетну класифікацію» дивіденди на державну частку за підсумками фінансово-господарської діяльності сплачуються на КБК 21010500 «Дивіденди (дохід), нараховані на акції (частки) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність».

Разом з тим відповідно до частини 1 статті 52 Закону № 185 формування та реалізацію державної дивідендної політики в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, забезпечує Міністерство економіки України відповідно до покладених на нього завдань у сфері управління об’єктами державної власності разом з Міністерством фінансів України.

Враховуючи викладене, з питання відрахування дивідендів на державну частку доцільно звернутися до компетентного органу виконавчої влади з наданням детальної інформації про предмет запиту в порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до п. 52 8 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 цього Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу для платників податків та контролюючих органів тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом. 

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.