X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.05.2023 р. № 1256/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду             звернення Товариства щодо здійснення діяльності з реалізації пального, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює свою діяльність із зберігання пального на зареєстрованому акцизному складі (склад паливно-мастильних матеріалів). Товариство є платником акцизного податку.

Товариство надає послуги з обліку, зберігання, підготовки до видачі та видачі паливно-мастильних матеріалів на підставі укладених договорів зберігання з власниками пального, які є платниками акцизного податку. Крім того Товариство зазначає, що до нього звернулися військові частини, які отримують пальне з державного резерву чи як волонтерська допомога з Євросоюзу, США, щодо укладання договорів відповідального зберігання (дизпаливо, бензин, паливо для реактивних двигунів).

Враховуючи зазначене Товариство запитує:

  1. Чи потрібно суб’єкту господарювання (військовій частині), який отримує пальне з державного резерву чи як волонтерська допомога з Євросоюзу, США та планує, з метою зберігання відвантажувати таке пальне на акцизний склад, розпорядником якого є Товариство, бути платником акцизного податку?
  2. Чи вірно Товариство розуміє, що у разі повернення із зберігання такого пального суб’єктом господарювання (військовій частині) Товариству потрібно поповнювати реєстраційний ліміт та складати акцизну накладну? Якщо так, то за якою ставкою акцизного податку?
  3. Що необхідно проставити при складанні акцизної накладної:

До питань 2 та 3.

Згідно із п.п. 14.1.212 п.14.1 ст. 14 Кодексу, реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу – будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:

до акцизного складу;

до акцизного складу пересувного;

для власного споживання чи промислової переробки;

будь-яким іншим особам.

Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Кодексу, платник податку при реалізації пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну, за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі - ЄРАН) з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Згідно із п. 231.3 ст. 231 Кодексу акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.

При відвантаженні пального з акцизного складу/акцизного складу пересувного на акцизний склад іншого суб’єкта господарювання для зберігання, а також при відвантаженні зі зберігання пального його власнику, суб’єкти господарювання, які здійснюють фізичний відпуск пального, складають акцизні накладні у двох примірниках на кожну операцію, та реєструють їх в ЄРАН з дотриманням строків реєстрації, встановлених                  п. 231.6 ст. 231 Кодексу.

Відповідно до п.п. 231.6 ст. 231 Кодексу платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального або спирту етилового не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу.

Якщо обсяг, визначений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в ЄРАН, платник податку зобов’язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими підпунктами 215.3.1 або 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (п.п. 231.6 ст. 231 Кодексу).

Форми заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового затверджено наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2020 № 729   (далі - Порядок).

В акцизній накладній, складеній при здійсненні фізичного відпуску пального на зберігання/зі зберігання зазначаються:

код операції для складання в одному примірнику «0»;

умова оподаткування, за якою пальне обліковується в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового;

напрям використання пального залежно від операції, на яку складені акцизні накладні.

Звертаємо увагу, що зазначення в акцизних накладних напряму використання «15» (фізичний відпуск (відвантаження) зберігачем пального суб’єкту господарювання - платнику, пальне якого зберігалося на акцизному складі зберігача) (п. 14 розділу II Порядку) передбачено лише для умови оподаткування «5» (залишки пального, які не обліковуються в системі електронного адміністрування реалізації пального (утворилися станом до 01 липня 2019 року у суб’єктів господарювання, які до 01 липня 2019 року не є платниками акцизного податку з реалізації пального)).

Умова оподаткування «5» може бути зазначена тільки у суб’єктів господарювання, які до 01 липня 2019 року не підпадали під визначення платника акцизного податку з реалізації пального згідно з пунктом 212.1 статті 212 розділу VI Кодексу та не були зареєстровані в Реєстрі  платників  акцизного

податку з реалізації пального, а з 01 липня 2019 року підпадають під визначення платника акцизного податку з реалізації пального згідно з пунктом 212.1 статті 212 розділу VI Кодексу та зареєстровані в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового (пункт 4              розділу II Порядку).

Згідно з п. 4 розділу II Порядку для пального, з яким здійснюються операції, не віднесені до одного з кодів ознаки напряму використання «1» - «17», у відповідному рядку акцизної накладної зазначається цифра «0».

Щодо заповнення заявки на поповнення (коригування) залишку пального, звертаємо увагу, що у разі, якщо пальне оподатковується на загальних підставах, у графі 2 її табличної частини зазначається цифра «0». Зазначення іншої умови оподаткування потребує відповідного документального підтвердження.

Питання 1 у зверненні стосується діяльності не Товариства, а суб’єкта господарювання, який планує надавати Товариству пальне на зберігання.

Відповідь на зазначене питання може бути надана у порядку, визначеному статтею 52 Кодексу, в індивідуальній податковій консультації, підготовленій на звернення суб’єкта господарювання, який планує здійснювати зберігання пального на акцизному складі, розпорядником якого є Товариство.

Поряд з цим інформуємо, пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.