Державна податкова служба України за результатами розгляду зверненняТоваристващодо практичного застосування окремих норм законодавствата, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У зверненні Товариство зазначає, що основним видом його діяльності є роздрібна торгівля пальним (КВЕД 47.30).
Як зазначено у зверненні Товариство звернулося до територіального органу ДПСз заявою про видачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним заадресою місця роздрібної торгівлі.
До заяв були додані засвідчені належним чином копії таких документів:
копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, відповідно до якого право власності на нежитлову будівлю АЗС зареєстровано за іншим суб’єктом господарювання;
копія договору купівлі-продажу відповідно до якого нежитлова будівля АЗС належить іншому суб’єкту господарювання;
копія договору найму (оренди), відповідно до якого власник нежитлової будівлі АЗС наймодавець передав у строкове платне користування Товариству (Наймач) Об’єкт – нежитлову будівлю АЗС. Відповідно до п. 8.3.7 зазначеного договору Наймач має право користуватися земельною ділянкою, на якій розташований Об’єкт, відповідно до її цільового призначення;
документ, що підтверджує внесення плати за ліцензію;
копія договору оренди земельної ділянки, укладеного між місцевою районною державною адміністрацією (Орендодавець) та іншим суб’єктом господарювання(Орендар) відповідно до умов якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для комерційного призначення (розміщення АЗС), яка знаходиться на території сільської ради;
копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, відповідно до якого за іншим суб’єктом господарювання зареєстровано речове право оренди земельної ділянки;
копія акту державної технічної комісії про готовність закінченого будівництва об’єкта експлуатації, відповідно до якого введено в експлуатацію АЗС;
копія дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, виданих Товариству.
Товариство зазначає, що отримало рішеннятериторіального органу ДПСпро відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
За результатами розгляду зазначеної заяви та доданих до неї документів територіальний орган ДПСповідомив про відсутність документів, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об’єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об’єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення.
Враховуючи зазначене Товариство запитує:
До зазначених запитань.
Порядок ліцензування виробництва, оптової та роздрібної торгівлі пальним і зберігання пального регулюється Законом № 481.
Згідно із положеннями Закону № 481, всі види діяльності, зазначені в цьому Законі, здійснюються на підставі відповідної ліцензії.
Відповідно до ст. 1 Закону № 481:
ліцензія (спеціальний дозвіл) – це документ, що засвідчує право суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;
роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції / автогазозаправної станції / газонаповнювальної станції / газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів;
Так, відповідно до ст. 15 Закону № 481 роздрібна торгівля пальним може здійснюватися суб’єктами господарювання (у тому числі іноземними суб’єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Ліцензії на всі види діяльності, передбачені ст. 15 Закону № 481, видаються за умови обов’язкової реєстрації об’єкта оподаткування відповідно до вимог п. 63.3 ст. 63 Кодексу.
Згідно з частиною тридцять другою статті 15 Закону ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п’ять років.
Ліцензія видається за поданою нарочно, поштою або в електронному вигляді заявою суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію (крім ліцензії на оптову торгівлю пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібну торгівлю пальним, зберігання пального з метою подальшої його реалізації іншим споживачам) (частина тридцять четверта статті 15 Закону № 481).
Відповідно до абзацу четвертого частини сорокової статті 15 Закону № 481для отриманняліцензії на правороздрібної торгівлі пальнимразом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об’єкт роздрібної торгівлі пальним,чинніна дату подання заяви та/або на дату введення такого об’єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
акт вводу в експлуатацію об’єкта або акт готовності об’єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об’єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об’єктів у місці роздрібної торгівлі пальним, необхідних для роздрібної торгівлі пальним;
дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу, зокрема, ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним (частина сорок перша статті 15 Закону № 481).
У разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об’єкта(частина сорок третястатті 15 Закону № 481).
Стосовно документів, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, звертаємо увагу, що відповідно до ст. 2 Закону України від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV «Про оренду землі» відносини, пов’язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно з ст. 125 Земельного кодексу України (далі – ЗКУ) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (ст. 126 ЗКУ).
Передача нерухомого майна в оренду здійснюється за наявності належним чином оформлених документів на право власності та користування землею з дотриманням вимог ЗКУ, Цивільного кодексу України та Закону України від 06 жовтня 1998 року № 161 «Про оренду землі».
Відповідно до частини другої статті 793 ЦКУ договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) строком на три роки і більше підлягає нотаріальному посвідченню. Крім цього, ст. 794 ЦКУ визначено, що право користування нерухомим майном, яке виникає на підставі договору найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки, підлягає державній реєстрації відповідно до закону. Згідно з частиною першою ст. 220 ЦКУ у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.
Відповідно до ст. 796 ЦКУ одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму. Плата, яка справляється з наймача будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), складається з плати за користування нею і плати за користування земельною ділянкою (ст. 797 ЦКУ).
Згідно з ст. 774 ЦКУ передання наймачем речі у користування іншій особі (піднайм) можливе лише за згодою наймодавця, якщо інше не встановлено договором або законом.
Отже, для отримання ліцензії на право роздрібної торгівля пальнимТовариству необхідно надати належним чином оформлені документи, зазначені у статті 15 Закону № 481.
Звертаємо увагу, що відповідно до п. 52.1 ст. 52 Кодексу контролюючим органом надаєтьсяіндивідуальна податкова консультація з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства,контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, тому вона не може стосуватися питання відповідності нормам чинного законодавства документів, які надавалися Товариством територіальному органу ДПС для отримання ліцензії.
Для уточнення причин відмови у наданні ліцензії Товариству необхідно звернутися до відповідного територіального органу ДПС.
Пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |