X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.05.2023 р. № 1260/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення товариства з обмеженою відповідальністю (далі - Товариство) щодо примусового анулювання акцизного складу з реалізації пального, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство заключило договір оренди АЗС та займається підготовкою відповідної документації для забезпечення роботи нового підрозділу. Товариство повинно зареєструвати акцизний склад на своє ім'я. Попередній власник нині зареєстрованого акцизного складу не має жодної можливості своїми силами провести анулювання акцизного складу та виключення його з ЄДР.

Товариство запитує

Як підприємству провести примусове анулювання реєстрації цього складу та продовжити підготовку налагодження роботи орендованого підрозділу без участі попереднього власника зареєстрованого акцизного складу?

 

Щодо зазначеного питання

 

Згідно із п.п. 212.1.15 п. 212.1. ст. 212 Кодексу платниками акцизного податку є особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), постійне представництво, які реалізують пальне.

Відповідно до підпункту б підпункту 230.1.1 пункту 230.1 статті 230 Кодексу платники податку – розпорядники акцизних складів зобов’язані зареєструвати усі акцизні склади - у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі – СЕА РПСЕ).

Порядок реєстрації платників акцизного податку – розпорядників акцизних складів / акцизних складів пересувних, акцизних складів / акцизних складів пересувних у СЕА РПСЕ регулюється Порядком електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 року № 408 «Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового» (далі - Порядок № 408).

Відповідно до пункту 5 Порядку № 408 один акцизний склад реєструється виключно одним розпорядником акцизного складу.

Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

Без реєстрації акцизного складу забороняється здійснення реалізації пального на такому складі.

Кожен акцизний склад має власний уніфікований номер у СЕА РПСЕ, який автоматично присвоюється СЕА РПСЕ.

Пунктом 6 Порядку № 408, зокрема встановлено, що на підставі заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів (далі – заява), що подається для реєстрації особи як платника акцизного податку, здійснюється одночасно реєстрація акцизних складів такого платника.

У разі введення в експлуатацію нових акцизних складів після реєстрації особи як платника акцизного податку платник акцизного податку – розпорядник акцизного складу подає заяву з відміткою про реєстрацію акцизного складу.

Заява складається та подається до контролюючого органу за основним місцем обліку особи як платника податків з використанням засобів електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів у сфері електронного документообігу та електронних довірчих послуг.

У заяві зазначається інформація про всі наявні у розпорядника акцизного складу та введені в експлуатацію акцизні склади із зазначенням кодів адміністративно-територіальних одиниць згідно з Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад. Щодо кожного акцизного складу в заяві зазначається ідентифікатор об’єкта оподаткування, про який надіслано повідомлення відповідно до вимог               пункту 63.3 статті 63 Кодексу.

У разі реєстрації нового акцизного складу такому акцизному складу засобами СЕА РПСЕ автоматично присвоюється уніфікований номер, який є єдиним у СЕА РПСЕ і зберігається за акцизним складом до моменту анулювання його реєстрації. 

За уніфікованим номером акцизний склад реєструється та обліковується в СЕА РПСЕ.

Пунктом 12 Порядку № 408 встановлено, що виключення платника акцизного податку з реєстру платників здійснюється:

в разі, коли відповідна особа подає заяву про анулювання реєстрації у зв’язку з припиненням діяльності з реалізації пального або спирту етилового. Заява надсилається у порядку, встановленому для реєстрації, та розглядається контролюючим органом протягом трьох робочих днів після її надходження. У такому разі датою анулювання реєстрації платника акцизного податку є дата виключення його з реєстру платників;

за самостійним рішенням контролюючого органу за основним місцем обліку особи, стосовно якої до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр) внесено запис про припинення юридичної особи чи припинення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем. Зазначене рішення контролюючий орган приймає протягом трьох робочих днів після надходження відомостей з Єдиного державного реєстру. У такому разі датою анулювання реєстрації платника акцизного податку є дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про його припинення.

Анулювання реєстрації платника акцизного податку проводиться за умови, що в СЕА РПСЕ дорівнюють нулю значення показників обсягів залишків пального / спирту етилового, що обліковуються за таким платником, всіма його акцизними складами / акцизними складами пересувними та кодами товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.

Анулювання реєстрації акцизного складу здійснюється в разі виведення акцизного складу з експлуатації та подання заяви з відміткою про анулювання реєстрації акцизного складу в СЕА РПСЕ. У разі подання зазначеної заяви платником акцизного податку надсилається повідомлення про закриття та припинення експлуатації такого об’єкта оподаткування відповідно до вимог пункту 63.3 статті 63 Кодексу.

Анулювання реєстрації акцизного складу проводиться за умови, що в  СЕА РПСЕ дорівнюють нулю значення показників обсягів залишків пального / спирту етилового, що обліковуються за таким акцизним складом за всіма кодами товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.

У разі анулювання реєстрації платника акцизного податку анулюється реєстрація всіх його акцизних складів.

Отже, анулювання реєстрації акцизного складу у розумінні Кодексу та Порядку № 408 можливе тільки самим власником цього акцизного складу/акцизних складів.

Інші підстави та спосіб реєстрації/анулювання реєстрації акцизних складів в СЕА РПСЕ ніж ті, що передбачені Порядком № 408, відсутні.

Зміна розпорядника акцизного складу в СЕА РПСЕ здійснюється на підставі заяв встановлених форм, поданих в електронній формі, і передбачає автоматизоване виконання процедур реєстрації/анулювання реєстрації акцизного складу.

Поряд з цим інформуємо, пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.