Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства щодо виробництва, обігу та оподаткування спирту етилового, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє таке.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що Товариствомза результатами електронних аукціонів, проведених Фондом державного майна України, укладено та підписано договори купівлі-продажу майна державних спиртових заводів, на яких Товариство налагоджує виробництво біоетанолу та які мають статус однієї юридичної особи, але розташовані в різних регіонах.
Для оптимізації процесу виробництва біоетанолу Товариство має намір виробляти спирт етиловий-сирець на декількох виробничих майданчиках, розташованих в Львівській області, який в подальшому буде переміщатися до єдиного виробничого комплексу, обладнаного станцією по зневодненню спирту, розташованого у Вінницькій області, для зневоднення до стандартів якості, визначених для біоетанолу.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступнихзапитань:
етилового-сирцю?
2. Чи оподатковується спирт етиловий-сирець, який буде відвантажений для виробництва біоетанолу, за нульовою ставкою акцизного податку?
3. Чи потрібно підприємству-виробнику біоетанолу видавати вексель, авальований банком, для отримання спирту етилового-сирцю?
4. Чи необхідно оформлювати товарно-транспортну накладну на переміщення спирту, оскільки Порядком ведення Єдиного реєстру товарно-транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2013 року № 806, не передбачено при транспортуванні спирту такого супроводжуючого транспортного документа?
Щодо запитання 1.
Законом України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481) визначено основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової торгівлі, зокрема спиртом етиловим та біоетанолом.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 481 виробництво спирту етилового (у тому числі як лікарського засобу), спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, зернового дистиляту, біоетанолу здійснюється суб’єктами господарювання незалежно від форми власності, які мають відповідну ліцензію.
Спирт етиловий - спирт етиловий-сирець, спирт етиловий ректифікований технічний, спирт етиловий денатурований (спирт технічний), спирт етиловий технічний, спирт етиловий ректифікований, що відповідають кодам 2207 і 2208 згідно з УКТЗЕД та виготовлені з крохмале- і цукровмісної сировини або з нехарчових видів сировини за спеціальними технологіями (абзац другий статті 1 Закону № 481).
Ліцензії, зокрема на виробництво спирту етилового та біоетанолу, видаються суб’єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) юридичним особам (частина третя статті 3 Закону№481).
Згідно із частиною тридцять третьою статті 3 Закону № 481 на виробництво спирту етилового неденатурованого, коньячного і плодового та зернового дистиляту, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, дистиляту виноградного спиртового, спирту-сирцю плодового, біоетанолу, спирту етилового денатурованого, видаються окремі ліцензії на кожен вид діяльності. У ліцензії також зазначаються адреси місць провадження діяльності.
Законом №481 видачу окремої ліцензії на виробництво спирту етилового-сирцю не передбачено.
Разом з цим, на акцизних складах, на яких здійснюється виробництво біоетанолу, забороняєтьсявиробництво та/або зберігання інших видів спирту етилового (крім зберігання спирту етилового-сирцю, що використовується для виробництва біоетанолу) (частина третя статті 2 Закону № 481).
Враховуючи викладене, підприємствам-виробникам спирту етилового- сирцю відповідно до частини тридцять третьої статті 3 Закону № 481 необхідно отримати окремі ліцензії на кожен вид діяльності, зокрема, на виробництво біоетанолу, у разі здійснення виробництва біоетанолу за повним технологічним циклом за місцем провадження діяльності в одному місці та на виробництво спирту етилового неденатурованого, у разі виробництва спирту етилового-сирцю за місцем провадження діяльності в іншому місці, в якому не виробляється біоетанол.
Щодо запитань 2 та 3.
Згідно із п.п. 14.1.237 п. 14.1 ст. 14 Кодексу спирт етиловий - всі види ректифікованого та дистильованого спирту етилового, біоетанол, інші види спирту етилового, зазначені у товарних позиціях 2207 та 2208 згідно з УКТ ЗЕД.
Біоетанол - спирт етиловий зневоджений, виготовлений з біомаси або із спирту етилового-сирцю для використання як біопалива або біокомпонента, що належить до товарної позиції 2207 згідно з УКТ ЗЕД (п.п. 14.1.14 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
До підакцизних товарів належать, зокрема, спирт етиловий, на якийп.п. 215.3.1 п. 215.3 ст. 215 Кодексу встановлено ставку податку відповідно до коду та опису товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД 2207 «Спирт етиловий, неденатурований, з концентрацією спирту 80 відсотків об’ємних одиниць або більше; спирт етиловий та інші спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки, денатуровані, будь-якої концентрації».
Отже, біоетанол є підакцизним товаром та відноситься до коду товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД 2207 та на біоетанол поширюються вимоги встановлені п.п. 229.1.1 п.229.1 ст. 229 Кодексу щодо особливості оподаткування спирту етилового за ставкою 0 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту.
До отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, спирту етилового денатурованого (спирту технічного), біоетанолу, що використовуються для виробництва окремих видів продукції та на які п.п. 229.1.1 п. 229.1 ст. 229 Кодексу встановлено ставку податку 0 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту, видається податковий вексель на суму податку, нарахованого на обсяг спирту, що отримується виходячи із ставки, визначеної у п. 215.3 ст. 215 Кодексу.
Податковий вексель не видається суб’єктами господарювання, які одночасно є виробниками спирту етилового-сирцю та біоетанолу, а підтвердженням факту цільового використання спирту етилового для виробництва такої продукції, є довідка, що додається до декларації акцизного податку (п.п. ґп.п. 229.1.16 п 229.1 ст. 229 Кодексу).
Суб’єкти господарювання, які використовують спирт етиловий для виробництва продукції, визначеної, зокрема у п.п. ж п.п. 229.1.1 п. 229.1ст. 229 Кодексу (спирту етилового-сирцю, який використовується в межах одного суб’єкта господарювання для виробництва біоетанолу), зобов’язані дотримуватись вимог п.п. 229.1.8 п. 229.1 ст. 229 Кодексу.
Отже, Товариству, яке є одночасно виробником спирту етилового-сирцю та біоетанолу (як зазначено у зверненні), не потрібно видавати податковий вексель, у разі використання спирту етилового-сирцю для виробництва біоетанолу.
Щодо запитання 4.
Порядок ведення Єдиного реєстру товарно-транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2013 року № 806, стосується лишепереміщення алкогольних напоїв.
Форма товарно-транспортної накладної на переміщення спирту етилового, № 1-ТН /спирт/ та Інструкція про застосування форм товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового, високооктанових кисневмісних домішок та алкогольних напоїв, затверджена наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 28.04.2005 № 154.
Згідно із п. 1.4 Інструкції про застосування форм товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового, високооктанових кисневмісних домішок та алкогольних напоїв, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 28.04.2005 № 154, перевезення продукції автомобільним транспортом у межах України здійснюється за умови наявності оформленої належним чином відповідної товарно-транспортної накладної встановленого зразка форми № 1-ТН /спирт/, № 1-ТН /вкд/ або № 1-ТН /алкогольні напої/.
Таким чином, Товариству необхідно оформлювати товарно-транспортну накладну на переміщення спирту.
Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
________________________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |