Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо відображення у податковій звітності фінансового результату до оподаткування та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, між Підприємством та Банком укладено договір про відкриття кредитної лінії.
Рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 11.05.2022 «Про примусове вилучення в Україні об’єктів права власності російської федерації та її резидентів», введеного в дію Указом Президента від 11 травня 2022 року
№ 326/2022 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України
від 11 травня 2022 року «Про примусове вилучення в Україні об’єктів права власності російської федерації та її резидентів», затвердженого Законом України від 12 травня 2022 року № 2249-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 11 травня 2022 року «Про примусове вилучення в Україні об’єктів права власності російської федерації та її резидентів» (далі – Закон № 2249) фінансові активи Банку (у вигляді права вимоги боргу) підлягають передачі.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України від 03 березня 2022 року
№ 2116-IX «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності російської федерації та її резидентів» борги державних підприємств, установ та організацій України та/або господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, права вимоги яких були примусово вилучені відповідно до цього Закону як об’єкти права власності російської федерації та її резидентів, вважаються погашеними з дня набрання чинності законом України, яким затверджено Указ Президента України про введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України про примусове вилучення відповідних об’єктів права власності російської федерації та її резидентів (тобто з 19.05.2022).
З урахуванням законодавчих положень та рішення Ради національної безпеки та оборони України платником припинено виконання зобов’язання щодо нарахування відсотків за використання кредитних коштів.
З метою правильного заповнення Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі – Декларація) за 2022 рік платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:
у якому рядку додатка РІ до Декларації необхідно відобразити зменшення фінансового результату на суму нарахованих доходів станом на 31.12.2022.
Законом України від 03 листопада 2022 року № 2719-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо приватизації державного і комунального майна, яке перебуває у податковій заставі, та забезпечення адміністрування погашення податкового боргу», який набрав чинності 24.11.2022 (далі – Закон № 2719), внесені зміни, зокрема, до підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, який доповнено пунктом 66 щодо зменшення фінансового результату до оподаткування на:
суму нарахованих доходів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності від операцій, пов’язаних з отриманням за рішенням Кабінету Міністрів України об’єктів права власності російської федерації та її резидентів відповідно до Закону № 2249, врахованих у фінансовому результаті до оподаткування у звітному періоді, в якому відбулася фактична передача таких об’єктів;
суму боргу, включеного до складу доходів звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, право вимоги за яким примусово вилучено як об’єкт права власності російської федерації та її резидентів відповідно до Закону № 2249 і який вважається погашеним з дня набрання чинності законом України, яким затверджено Указ Президента України про введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України про примусове вилучення відповідних об'єктів права власності російської федерації та її резидентів.
31 березня 2023 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України
від 20.02.2023 № 101 «Про затвердження Змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07.03.2023 за № 412/39468 (далі – наказ № 101), яким затверджено зміни до форми Декларації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897, пов’язані, зокрема, з доповненням новими рядками 4.2.27 та 4.2.28 додатка РІ до Декларації, у яких передбачено відображення податкових різниці відповідно до положень Закону № 2719.
Відповідно до пункту 46.6 статті 46 Кодексу до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.
Порядок внесення змін до податкової звітності встановлений статтею 50 Кодексу.
Таким чином, Підприємство має право уточнити показники податкової звітності за 2022 рік, використавши чинну на дату уточнення оновлену форму Декларації (з урахуванням змін, внесених наказом № 101).
Відповідно до пункту 52 8 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Згідно з підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу для платників податків та контролюючих органів тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п.52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |