X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.05.2023 р. № 1276/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Підприємства щодо застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та, керуючись статтею 52глави 3 розділу ІІ Кодексу, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, в ході проведення перевірки у лютому-березні 2023 р. Західним офісом Держаудит служби до Підприємства подано запит від 13.03.2023 р. з вимогою дати пояснення причин здійснення оплати ПДВ при закупівлі ентерального харчування. Зокрема, ідеться про ентеральне харчування PKUNutri 2 Energy, яке класифікується за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2106 для спеціальних медичних цілей, що призначаються в якості додаткового харчування для хворих на фенілкетонурію, муковісцидоз.

У зв’язку з вищенаведеним, з метою уникнення неоднозначного (двоякого) трактування положень постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 № 224 (далі – Постанова № 224), Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1)чи застосовується режим звільнення від оподаткування ПДВ до операцій з постачання всіх товарів, включених до переліку Постанови № 224, чи лише до тих товарів, які спрямовуються безпосередньо на надання медичної допомоги пацієнтам з діагнозом COVID-19?;

2) чи має право Підприємство, як покупець, на застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ при закупівлі спеціальних продуктів ентерального харчування, які класифікуються за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2106 та 2202, що не призначене для запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2?;

3) чи застосовується режим звільнення від оподаткування ПДВ на операції з постачання харчового продукту PKUNutri 2 Energy, що призначений для хворих на фенілкетонурію?

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування ПДВ звільняються операції:

з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;

з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу та положення статті 199 розділу VКодексу не застосовуються щодо таких операцій.

Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу застосовуються до операцій, здійснених починаючи з 17 березня 2020 року.

Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартістьта які звільняються від сплати ввізного мита, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділуХХ Кодексу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від20березня 2020 року № 224 зі змінами та доповненнями (далі – Перелік № 224).

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Кодексу і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питань ДПС повідомляє.

Щодо питання 1

Головним критерієм для застосування пільги з оподаткування, встановленої  пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, є включення товару до Переліку № 224.

Згідно з примітками до Переліку № 224 основною підставою для звільнення від оподаткування ПДВ та від сплати ввізного мита товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені у Переліку № 224.

Пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу та Постановою № 224 не передбачено необхідності надання додаткових підтверджень цільового використання для застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ до операцій з постачання на митній території України товарів, включених до Переліку № 224.

Щодо питання 2

При здійсненні операцій з постачання товарів / послуг нарахування податкових зобов’язань з ПДВ або застосування пільгового режиму оподаткування ПДВ (у разі наявності відповідних підстав) здійснюється безпосередньо постачальником, а не покупцем.

Щодо питання 3

Якщотовар, про який йдеться у зверненні (ентеральне харчування PKUNutri 2 Energy), відповідає назвам, зазначеним у Переліку № 224, тооперації з постачання такого товару на митній території України буде звільнятися від оподаткування ПДВ (за умови дотримання також інших вимог, визначених у Кодексі і у примітках до Переліку № 224).

У випадку, якщо товари, які зазначені у зверненні, не відповідають назвам та вимогам Переліку № 224, то операції з постачання таких товарів оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку.

Слід зазначити, що до розділу «Лікарські засоби, імунобіологічні препарати та харчові продукти для спеціальних медичних цілей, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Переліку № 224, зокрема включено таку товарну позицію, «препарати для ентерального харчування (ентеральне харчування)».

Щодо відповідності назв товарів, вказаних у зверненні, назвам товарів (медичних виробів), зазначених у Переліку № 224, ДПС рекомендує отримати висновок у Міністерства охорони здоров’я України.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.