Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства стосовно оподаткування операцій з ввезення, виготовлення, реалізації рідин, що використовуються в електронних сигаретах, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У зверненні Товариство повідомляє, що має намір здійснювати підприємницьку діяльність в сфері ввезення на митну територію України сировини, а саме: рідин, що використовуються в електронних сигаретах, виготовлення та подальшої реалізації електронних пристроїв для паління, які в свою чергу будуть реалізовуватись або із вбудованими ємностями з рідинами (код УКТ ЗЕД 3824 99 96 20 рідини, що використовуються в електронних сигаретах) або зі змінними ємностями з рідинами, як з вмістом нікотину, так і без вмісту нікотину.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
ємності з меншим об’ємом, які або будуть інтегровані у електронну сигарету або ж будуть реалізовуватись окремо, як змінний елемент до електронної сигарети?
Після ввезення рідин (сировини), як із вмістом нікотину так і без, що використовуються в електронних сигаретах, на митну територію України Товариство планує їх розливати у ємності з меншим об’ємом, які будуть інтегровані в електронний пристрій для їх вживання або будуть продаватися окремо, як з’ємний (змінний) елемент.
Також, Товариство розглядає можливість ввезення на митну територію України вже готових електронних сигарет з інтегрованими ємностями з рідинами (як з вмістом нікотину, так і без).
Також, Товариство розглядає можливість ввезення на митну територію України рідин (у якості сировини), як з вмістом нікотину, так і без, в ємностях від 5 до 10 літрів, для подальшого розливу на території України в ємності з меншим об’ємом для подальшого експорту (без продажу на території України).
Щодо запитань 1, 3, 9, 11, 13, 14, 16, 22, 24
Відповідно до п. 212.1 ст. 212 Кодексу платниками акцизного податку, зокрема, є:
особа, постійне представництво, які виробляють підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини (п.п. 212.1.1 п. 212.1 ст.212 Кодексу);
особа - суб'єкт господарювання, постійне представництво, які ввозять підакцизні товари (продукцію) на митну територію України(п.п. 212.1.2 п. 212.1 ст. 212 Кодексу);
особа – виробник та/або імпортер тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, яка здійснює їх реалізацію для цілей оподаткування акцизним податком з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів за ставкою, визначеною підпунктом 215.3.10 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу (п.п. 212.1.17. п. 212.1 ст. 212 Кодексу).
Підакцизні товари (продукція) – це товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку (п.п. 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Рідини, що використовуються в електронних сигаретах, згідно із п. 215.1 ст. 215 Кодексу належать до підакцизних товарів.
Акцизний податок справляється з рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та обчислюється за ставками, визначенимип. 215.3 ст. 215 Кодексу.
Відповідно до п. 213.1 ст. 213 Кодексу об’єктами оподаткування, зокрема є операції з:
реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) (п.п. 213.1.1 п. 213.1 ст. 213 Кодексу);
ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України (п.п. 213.1.3 п. 213.1 ст. 213 Кодексу);
реалізації виробниками та/або імпортерами, у тому числі в роздрібній торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для цілей оподаткування акцизним податком з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (п.п. 213.1.14 п. 213.1 ст. 213 Кодексу).
Згідно з п. 214.4 ст. 214 Кодексу у разі обчислення податку із застосуванням специфічних ставок з підакцизних товарів (продукції) базою оподаткування є їх величина, визначена в одиницях виміру ваги, об'єму, кількості товару (продукції), об'єму циліндрів двигуна автомобіля або в інших натуральних показниках.
З 01 січня 2023 року п.п. 215.3.3 1 п. 215.3 ст. 215 Кодексу встановлено ставку акцизного податку 10 000 гривень за 1 літр з товару, який класифікується за кодом товару згідно з УКТ ЗЕД 3824 99 96 20, опис товару - «Рідини, щовикористовуються в електронних сигаретах» (така ставка акцизного податку дієпротягомвійськового та/абонадзвичайного стану).Зазначеним підпунктом не передбачено диференціацію ставки акцизного податку залежно від місткості ємності, в якій знаходяться рідини, що використовуються в електронних сигаретах, та її виду (інтегрована в електронні сигарети або є змінним елементом для електронного пристрою).
Отже, операції з реалізації вироблених на митній території України або ввезення на митну територію України (імпорту) рідин, що використовуються в електронних сигаретах, оподатковуються акцизним податком за ставкою, визначеною п.п. 215.3.3 1 п. 215.3 ст. 215 Кодексу – 10000 гривень за 1 літр, незалежно від місткості ємності, в якій знаходяться такі рідини.
Відповідно до п.п. 214.1.5 п. 214.1 ст. 214 Кодексу базою оподаткування є вартість за максимальними роздрібними цінами тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку, реалізованих відповідно до п.п. 213.1.14 п. 213.1 ст. 213 Кодексу.
Підпунктом 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 Кодексу для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, реалізованих відповідно до п.п. 213.1.14 п. 213.1 ст. 213 Кодексу, встановлена ставка акцизного податку 5 відсотків.
Отже, при здійсненні суб’єктом господарювання (імпортером/виробником) операцій з реалізації, у тому числі в роздрібній торгівлі, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, зазначені операції оподатковуються за ставкою акцизного податку 5 відсотків від вартості таких рідин за максимальними роздрібними цінами.
Щодо запитань 2, 4, 5, 6, 10, 12, 15, 17, 18, 19, 23, 25, 26, 27
Пунктом 14.1 ст. 14 Кодексу надано такі визначення:
електронна сигарета - виріб, якийможе бути використаний для споживання (вдихання) парів, щоутворюютьсявнаслідокнагрівання компонентами такого виробурідин, щомістятьабо не містятьнікотин. Електроннісигаретиможуть бути одноразовимиабобагаторазовими (п.п. 14.1.56 3 п. 14.1 ст. 14 Кодексу);
рідини, що використовуються в електронних сигаретах, - рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях (п.п. 14.1.56 4 п. 14.1 ст. 14 Кодексу);
маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою, пачку (упаковку) тютюнового виробу чи ємність (упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку (п.п. 14.1.109 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
У разі виробництва на митній території України, зокрема, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару (п. 226.1 ст. 226 Кодексу).
Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка, зокрема на пачці (упаковці) тютюнового виробу чи ємності (упаковці) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів (п. 226.2 ст. 226 Кодексу).
Відповідно до п. 226.3 ст. 226 Кодексу виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Маркування, зокрема, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України (п. 226.5 ст. 226 Кодексу).
Відповідно до п. 226.8 ст. 226 Кодексу кожна марка акцизного податку на рідини, що використовуються в електронних сигаретах, повинна мати окремий номер та позначення про квартал і рік випуску марки. Виробники та імпортери рідин, що використовуються в електронних сигаретах, ведуть облік та звітують про використання марок акцизного податку за видами марок (РІ – «рідина імпортна», РВ – «рідина вітчизняна») у кількісному виразі.
Згідно з п. 226.11 ст. 226 Кодексу ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняються.
Пунктом 23 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1251, визначено зокрема, що для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, марки наклеюються на ємності (упаковки) з рідиною, що використовуються в електронних сигаретах, - у такий спосіб, щоб марки обов'язково розривалися під час відкривання.
Зразки марок акцизного податку затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 29.10.2020 № 1037 «Деякі питання маркування марками акцизного податку тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах».
Враховуючи зазначене, наклеювання марки акцизного податку (встановленого зразка) здійснюється у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару, на:
ємність з рідиною, що використовується в електронних сигаретах;
на споживчу упаковку, в якій знаходиться електронна сигарета з інтегрованою ємністю з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, або змінний елемент до електронної сигарети.
Відповідно до п.п. 213.2.1 п. 213.2 ст. 213 Кодексу операції з вивезення (експорту) підакцизних товарів (продукції) платником податку за межі митної території України, не підлягають оподаткуванню акцизним податком. Такі підакцизні товари (продукція) не маркуються марками акцизного податку.
Відповідно до п. 226.12 ст. 226 Кодексу продаж марок акцизного податку вітчизняним виробникам, зокрема, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, провадиться на підставі:
довідок про сплату суми податку, яка розрахована за ставками на готову продукцію (для алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований);
заявки-розрахунку кількості марок акцизного податку (далі - заявка-розрахунок);
звіту про використання марок, придбаних у попередньому місяці, за затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, формою у двох примірниках, один з яких залишається у продавця марок, другий (з відміткою продавця) - у виробника;
платіжного документа на перерахування плати за марки з відміткою банку про дату виконання платіжного доручення.
Форми довідок та заявки-розрахунку затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Пунктом 226.14 статі 226 Кодексу визначено, що для одержання марок акцизного податку імпортер повинен подати продавцю таких марок заявку-розрахунок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, платіжні документи, що підтверджують внесення плати за марки та сплату податку до відповідного бюджету.
Згідно з п. 227.1 ст. 227 Кодексу суб'єкти господарювання - юридичні та фізичні особи, які уклали з іноземними виробниками або іншими нерезидентами контракт (договір) про постачання в Україну, зокрема, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, мають право ввозити на митну територію України імпортні рідини, що використовуються в електронних сигаретах, якщо:
ввезення їх на митну територію України здійснюється виключно через визначені Кабінетом Міністрів України пункти пропуску через державний кордон, які зазначені покупцями марок (імпортерами) у заявці-розрахунку;
маркування рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється в установленому порядку марками акцизного податку встановленого зразка;
покупець марок (імпортер) подав контролюючому органу митну декларацію, копію декларації про максимальні роздрібні ціни (для тютюнових виробів) та примірник заявки-розрахунку з відміткою продавця марок акцизного податку про сплату сум податку до відповідного бюджету в повному обсязі.
Пунктом 227.4 статті 227 Кодексу визначено, що придбані марки акцизного податку передаються покупцями марок (імпортерами) іноземним суб'єктам господарювання для маркування, зокрема, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, що підлягають подальшому ввезенню на митну територію України.
Відповідно до п. 227.6 ст. 227 Кодексу у разі порушення порядку маркування ввезених алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або неповної сплати податку товар не допускається до митного оформлення і ввезення його на митну територію України забороняється.
Таким чином, при здійсненні імпорту рідин, що використовуються в електронних сигаретах, марки акцизного податку передаються імпортерами іноземним суб'єктам господарювання для маркування рідин, що використовуються в електронних сигаретах, з подальшим ввезенням маркованої продукції на митну територію України, тобто маркування продукції здійснюється іноземним суб'єктом господарювання (виробником) до ввезення таких рідин на митну територію України.
Отже, маркуванню марками акцизного податку підлягають як ємності з рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, місткістю 5 –10 літрів (в яких Товариство планує ввозити такі рідини), так і ємності з рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, меншої місткості (в яких Товариство планує здійснювати реалізацію рідин на митній території України).
Підпунктом 222.1.2 п. 222.1 ст. 222 Кодексу визначено, що сума акцизного податкуз рідин, що використовуються в електронних сигаретах,сплачуєтьсявиробниками таких рідин до бюджету протягом 15 робочих днів з дня отримання марок акцизного податку, а якщо зазначений строк припадає на день наступного бюджетного року, сума акцизного податку сплачується до закінчення бюджетного року, в якому отримані марки.
Відповідно до п.п. 222.2.2 п. 222.2 ст. 222 Кодексу у разі ввезення маркованої підакцизної продукції на митну територію України податок сплачується під час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання митної декларації.
Крім сплати акцизного податку при ввезенні та реалізації вироблених підакцизних товарів, виникає податковий обов’язок з нарахування та сплати акцизного податку з реалізованих тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, який відповідно до підпункту 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 Кодексу нараховується та сплачується платниками податку самостійно у разі реалізації ними тютюнових виробів, тютюну та/або промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у роздрібній торгівлі або суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність з оптової та/або роздрібної торгівлі такими виробами.
Суми податку перераховуються до бюджету платниками акцизного податку протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого Кодексом для подання податкової декларації за місячний податковий період (п.п. 222.1.1 п. 221.1 ст. 221 Кодексу).
Щодо запитання 21
Відповідно до ст. 67 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VI зі змінами (далі – МКУ) українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.
З 01.01.2023 набрав чинності Митний тариф України, встановлений Законом України від 19 жовтня 2022 року № 2697-IX (далі – Митний тариф).
Коди УКТ ЗЕД 2017 року, які змінилися в УКТ ЗЕД 2022 року, та коди, що застосовані в УКТ ЗЕД 2022 року повторно без змін, приведені у Перехідних таблицях, які затверджені наказом Державної митної служби України від 25.11.2022 № 513 (далі – Перехідні таблиці).
Згідно Перехідних таблиць код УКТ ЗЕД версії 2017 року 3824 99 96 20 відповідає кодам УКТ ЗЕД версії 2022 року – 2404 12 00 10 та 2404 19 90 10.
Отже, з 01.01.2023 рідини, що використовуються в електронних сигаретах, що містяться, зокрема в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях,класифікуються за кодами згідно з УКТ ЗЕД версії 2022 року 2404 12 00 10 та 2404 19 90 10.
Згідно із ст. 68 МКУ ведення УКТ ЗЕД здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Ведення УКТ ЗЕД передбачає, зокрема, розроблення пояснень і рекомендацій до УКТ ЗЕД та забезпечення їх опублікування.
Відповідно до п.п. 32 та п.п. 39 п. 4 Положення про Державну митну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року № 227 зі змінами, Держмитслужба забезпечує та здійснює контроль, зокрема, за правильністю класифікації та визначення країни походження товарів, що переміщуються через митний кордон України, здійснює ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, питання щодо кл
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |