X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.05.2023 р. № 1320/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба Українирозглянула звернення щодо деяких питань оподаткування податком на прибуток підприємств, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Відповідно до наданої інформації, підприємство у 2022 році було включено до Реєстру великих платників податків (далі – Реєстр ВПП). За підсумками 2022 року підприємство відповідно до п.п. 140.4.4 п. 140.4 ст. 140 Кодексу зменшило фінансовий результат до оподаткування на суму 50% від’ємного значення об’єкта оподаткування платника минулих податкових (звітних) років, а решту суми було перенесено до зменшення фінансового результату майбутніх періодів.

У 2023 році підприємство було виключено з переліку великих платників податків.

У зв’язку із вищевикладеним заявник запитує:

З якого періоду платник податку на прибуток може зменшити фінансовий результат до оподаткування і в якому розмірі враховується від’ємне значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, якщо платника виключено з Реєстру ВПП на 2023 рік.

Порядок врахування від’ємного значення об’єкта оподаткування платника податку на прибуток визначається п.п. 140.4.4 п. 140.4 ст. 140 Кодексу.

Відповідно до абзацу першого п.п. 140.4.4 п. 140.4 ст.140 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшуєтьсяна суму від’ємного значення об’єкта оподаткування платника (крім великих платників податків) минулих податкових (звітних) років.

Отже, платники податку на прибуток підприємств, які не включені до РеєструВПП, при розрахунку об’єкта оподаткування за результатами відповідного податкового (звітного) періоду мають право зменшити фінансовий результат до оподаткування на повну суму від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років.

До Реєстру ВПП включаються платники податків, які відповідають критеріям великого платника податків, визначеним п.п. 14.1.24 п. 14.1 ст. 14 Кодексу відповідно до п. 2розд. I Порядку формування Реєстру великих платників податків, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 21.10.2015 № 911 зі змінами та доповненнями (далі – Порядок № 911).

Пунктом 1 розд. I Порядку № 911 встановлено, що формування та затвердження Реєстру ВПП здійснюються Державною податковою службою України (далі – ДПС) щороку.

У разі включення платника податків до Реєстру ВПП на нього поширюються особливості щодо великих платників податків, визначені ПКУ (п. 3 розд. I Порядку № 911).

Згідно з абзацами другим – п’ятим п.п. 140.4.4 п. 140.4 ст. 140 Кодексу великі платники податків зменшують фінансовий результат до оподаткування на частину суми від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років до повного його погашення у такому порядку (далі – правила):

- фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду (прибуток, збиток або нульове значення) можна зменшити не більше ніж на 50 відс. непогашеної суми від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років;

- сума від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, яка не була погашена позитивним значенням об’єкта оподаткування податкового (звітного)року, зменшує фінансовий результат до оподаткування (прибуток, збиток або нульове значення) майбутніх податкових (звітних) періодів у розмірі не більше 50 відс. такої непогашеної суми до її повного погашення;

- якщо непогашена сума від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років становить не більше 10 відс. позитивного значення об’єкта оподаткування податкового (звітного) періоду, обрахованого відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу без урахування непогашеного від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, така сума від’ємного значення зменшує фінансовий результат до оподаткування цього податкового (звітного) періоду в повному обсязі.

Оскільки ДПС формує Реєстр ВПП на кожен рік окремо, то і особливості врахування від’ємного значення у відповідних періодах залежать від включення компанії до Реєстру ВПП на відповідний календарний рік.

Реєстр ВПП на 2023 рік затверджений наказом ДПС від 21.10.2022 №781 «Про затвердження Реєстру великих платників податків».

Отже, враховуючи викладене вище, у разі якщо платник податків не перебуває у Реєстрі ВППна 2023 рік,то обмеження, передбачене п.п. 140.4.4 п. 140.4 ст. 140 Кодексупри визначенні об’єкта оподаткування не застосовується, і сума від’ємного значення минулих податкових (звітних) років, яка не була погашена позитивним значенням об’єкта оподаткування станом на 01.01.2023, може бути врахована повністю.

Тобто, починаючи з І кварталу 2023 року платник податків, який не перебуває у Реєстрі ВПП на 2023 рік, може зменшити фінансовий результат до оподаткування на всю суму непогашеного від’ємного значення об’єкта оподаткування, незалежно від того, коли така сума виникла: протягом 2022 року чи попередніх років.

Відповідно до п. 52 прим. 8 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 цього Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).