Головне управління ДПС у Донецькій області на звернення Підприємства щодо окремих питань визначення бази оподаткування та порядку обчислення податкових зобов’язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі – Рента), з урахуванням фактично викладених обставин, та керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції, повідомляє наступне.
Підприємство поінформувало, що на підставі спеціального дозволуна користування надрами (далі – Дозвіл) провадить господарську діяльність з видобування кам’яного вугілля енергетичної групи (далі – Вугілля) на ділянках надр та є платником Ренти.
Об’єкт оподаткування Рентою визначається за відомостями Звітного балансу запасів корисних копалин (форма 5-гр) з деталізацією за типом корисної копалини Вугілля марок «Г» (енергетичне) та «Ж» (коксівне).
Підприємство вказало, що видобуток ведеться як в балансових так і в позабалансових запасах, відповідно до отриманих Сертифікатів генетичних, технологічних та якісних характеристик кам’яного вугілля по видам продукції:
Рядове вугілля: КОКС Ж 0-200 (не очищене від породи та ін. домішок), ЕНЕРГЕТИКА Г 0-200 (не очищене від породи та ін. домішок),
Концентрат (продукт збагачення): Ж 0-100; Г 0-100; Г 13-100.
За результатами господарської діяльності з видобування Вугілля облікованими об’єктами оподаткування Рентою є рядове вугілля та продукти його первинної переробки ( концентрат).
Податкове законодавство забезпечує можливість коректного обчислення платником податкових зобов’язань з Ренти як за продукти діяльності з добування (рядове Вугілля), так і результату первинної переробки задекларованих продуктів добування (марочне Вугілля, концентрат) в наступних звітних податкових періодах (абз. другий п. 252.14 ст. 252 Кодексу). При визначенні податкових зобов’язань з Ренти за продукти первинної переробки передбачено вирахування сум податкових зобов’язань задекларованих та сплачених у попередніх періодах.
Підприємство запитує про особливості обчислення та декларування податкових зобов’язань з Ренти, складених з дотриманням вимог абз. другого п. 252.14 ст. 252 Кодексу.
Враховуючи вищезазначене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
Щодо питання 1.
Форма Податкової декларації з рентної плати (далі – декларація) затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 № 719 зі змінами. Сума податкових зобов’язань з Ренти обчислюється в додатку 1 до декларації (далі – Додаток 1).
Окремий Додаток 1 складається платником для кожної категорії запасів корисної копалини, що визначають об’єкт оподаткування Рентою, з яких платником видобуто такі корисні копалини (назва та код категорії запасів корисної копалини, що видобуто, зазначаються згідно з додатком 12 у рядку 4 Додатка 1, а також для кожного виду корисних копалин, назва яких зазначається платником у рядку 8.3 Додатку 1.
У рядку 8.5 Додатка 1 зазначається назва товарної продукції гірничого підприємства (марка, сорт, тощо) згідно з документом що регламентує властивості продукції.
У рядку 9 Додатка 1 зазначається обсяг видобутої корисної копалини у визначених відповідним регламентуючим документом облікових одиницях.
У рядку 10.1.4 Додатка 1 зазначається обсяг (кількість) корисної копалини, що за матеріалами бухгалтерського обліку реалізована у звітному податковому періоді (або у періоді, що уточнюється). Отже, вказується рядове вугілля марки Г 0-200.
Щодо питання 2.
Згідно з п.п. 14.1.37 п. 14.1 ст. 14 розділу І Кодексу господарська діяльність гірничого підприємства з видобування корисних копалин для цілей розділу ІХ Кодексу – діяльність, яка охоплює процеси добування та первинної переробки корисних копалин. Відповідно до п.п. 14.1.150. п.14.1 ст.14 розділу І Кодексу до первинної переробки (збагачення) мінеральної сировини як виду господарської діяльності гірничого підприємства, включає сукупність операцій із: збирання, дроблення або мелення, сушки, сортування за будь-якими фізичними властивостями дроблених або мелених гірських порід або мінеральних утворень із застосуванням будь-яких технологічних процесів сортування, які забезпечують отримання гірничим підприємством товарної продукції, види якої встановлені затвердженими кондиціями на мінеральну сировину об’єкта (ділянки) надр.
Якщо в результаті первинної обробки видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) виникає декілька видів товарної продукції, то платником рентної плати за кожним видом отриманої товарної продукції складається окремий Додаток 1.
У рядку 8.5 Додатка 1 зазначається назва товарної продукції гірничого підприємства (марка, сорт, тощо) згідно з документом що регламентує властивості продукції.
У рядку 8.5 Додатка 1 вказуються назви продукції, що утворюються в процесі переробки (збагачення) та реалізуються окремими товарними позиціями.
Об’єкт оподаткування – вартість обсягу видобутих корисних копалин (мінеральної сировини) у податковому (звітному) періоді, яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства).
Для розрахунку Ренти використовуються ставки Ренти, встановлені для різних видів корисних копалин, які передбачені діючим законодавством.
У разі видобування надрокористувачами обсягів корисних копалин (мінеральної сировини) та застосування до них операцій первинної переробки, в результаті чого отримано нові види товарної продукції у:
одному звітному (податковому) періоді – податкові зобов’язання з рентної плати за звітний (податковий) період декларуються лише за обсяги видів товарної продукції, отриманих в результаті виконання первинної переробки;
різних звітних (податкових) періодах – податкові зобов’язання з рентної плати за видобуті обсяги корисних копалин (мінеральної сировини) декларуються за звітний (податковий) період, у якому видобуті такі обсяги корисних копалин (мінеральної сировини), а у звітному (податковому) періоді, у якому до таких обсягів корисних копалин (мінеральної сировини) застосовано операції первинної переробки, в результаті якої отримано нові види товарної продукції, платники рентної плати при складанні звітної Декларації декларують податкові зобов’язання з рентної плати за обсяги видів товарної продукції, отриманих в результаті виконання первинної переробки, при цьому у окремому додатку до такої Декларації податкові зобов’язання з рентної плати, задекларовані за видобуті обсяги корисних копалин (мінеральної сировини) у попередньому звітному (податковому) періоді, зменшуються.
Зразок заповнення Декларації за зазначених умов розміщено на офіційному веб-порталі ДПС України за посиланням: https://tax.gov.ua/zakonodavstvo/podatki-ta-zbori/zagalnoderjavni-podatki/rentni-plat/.
З огляду на викладене, у разі видобування Підприємством вугілля марок «Ж» та «Г» та реалізації товарної продукції Г(0-200) Ж (0-200), Г (0-100), Г (13-100), Ж (0-100) у одному звітному (податковому) періоді, податкові зобов’язання з Ренти Підприємством за звітний (податковий) період мають декларуватися за обсяги товарної продукції Г(0-200) Ж (0-200), Г (0-100), Г (13-100), Ж (0-100).
Згідно з п.п. 14.1.128 п. 14.1 ст. 14 розділу І Кодексу встановлено, що обсяг видобутих кориснихкопалин (мінеральної сировини) – відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси» обліковується гірничим підприємством, як запаси – активи, вартість яких може бути достовірно визначена, для яких існує імовірність отримання їхвласником – суб’єктом господарювання економічної вигоди, пов’язаної з їх використанням.
Платники Ренти здійснюють для цілей оподаткування окремий (від інших видів операційної діяльності) бухгалтерський та податковий облік витрат і доходів за кожним видом мінеральної сировини за кожним об’єктом надр, на який надано спеціальний дозвіл відповідно до п. 252.2 ст. 252 розділу ІХ Кодексу.
Об’єктом оподаткування Рентою у даному випадку є марки вугільної продукції, що отримані в ході первинної переробки (збагачення) видобутої корисної копалини (мінеральної сировини).
Продукція, яка отримана в результаті первинної переробки мінеральної сировини, вважається іншою ніж продукція, що видобувається безпосередньо відповідно до наданих дозволів. Вона має відрізнятися від видобутої продукції фізико-хімічними властивостями та напрямом використання у технологічних процесах фактичного споживача такої продукції.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 глави 3 розділу II Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |