Державна податкова служба України розглянула звернення
фізичної особи – підприємця (далі – Підприємець)
від (далі – звернення) про надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, що надійшло з Головного управління ДПС у області листом від № (вх. ДПС
№ від), та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Підприємець перебуває на спрощеній системі оподаткування (платник єдиного податку ІІ групи) та здійснює діяльність у сфері торгівлі.
Враховуючи викладене, Підприємець просить надати роз’яснення щодо правильного відображення у розрахункових документах (фіскальних чеках) реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО) отриманих авансу та кінцевої оплати за товар.
Правові засади РРО/ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР
«Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.
Відповідно до преамбули Закону № 265, встановлення норм щодо незастосування РРО/ПРРО у інших законах, крім Кодексу, не допускається.
Зокрема, порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлено статтею 3 Закону № 265.
Тобто, у разі здійснення Підприємцем розрахункових операцій у розумінні
Закону № 265, застосування РРО/ПРРО є обов’язковим, у встановленому цим Законом порядку.
Форму та зміст розрахункового документа визначено Положенням про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України
від 21.01.2016 № 13 із змінами та доповненнями, відповідно до пункту 2 розділу II якого розрахунковий документ (далі – фіскальний чек) має містити обов’язкові реквізити, зокрема, такі як назва товару; вартість; якщо кількість придбаного товару не дорівнює одиниці виміру, – кількість, вартість одиниці виміру придбаного товару, позначення форми оплати (готівковою, електронним платіжним засобом, у кредит тощо), суму коштів за цією формою оплати, валюту операції.
Слід зазначити, що особливості укладення договорів купівлі-продажу, умови здійснення оплати за продані товари (попередня оплата (часткова або повна), в кредит чи з розстроченням платежу), регламентовано положеннями Цивільного кодексу України та стосуються виключно правовідносин, які виникають між продавцем та покупцем і не регулюються Законом № 265 та як результат не належать до компетенції податкових органів.
Поряд із цим, у разі продажу товарів на умовах внесення оплати частинами, кожна розрахункова операція, вчинена Підприємцем, має бути здійснена із дотримання вимог Закону № 265, супроводжуватись видачею розрахункового документа встановленої форми, змісту та забезпечувати поєднання виданих фіскальних чеків у ланцюг, який надаватиме можливість здійснювати ідентифікацію проданих товарів.
Враховуючи викладене та, як відповідь на питання, повідомляємо.
У разі проведення передплати/авансового платежу за договорами на поставку товарів, в яких може бути передбачено внесення покупцем авансу, або з оплатою частинами, як у наведеному до звернення прикладі, ДПС рекомендує:
- видати (направити електрону копію, вкласти у поштове відправлення) споживачу фіскальний чек РРО/ПРРО з відображенням в ньому, зокрема, назви товару, його ціни, загальної вартості та суми оплати, фактично внесеної споживачем, не залежно від способу оплати;
- різницю вартості товару та оплати за нього відобразити у цьому ж чеку як суму сформованого кредиту, який залишився не сплаченим, в момент його формування;
- під час відправки товару, направити споживачу зазначений вище чек, з відображенням у ньому реквізитів документу на підставі якого відбулася часткова оплата та виник кредит, після погашення якого, такий чек буде свідчити про перехід права власності на товар.
Таким чином, достатнім для виконання обов’язку платника податків щодо застосування РРО/ПРРО буде формування двох розрахункових документів на оплату в безготівковій формі, де, в першому з них, що має супроводжувати товар, сума оплати в безготівковій формі буде зазначена, як попередня оплата з посиланням на реквізити платіжного доручення про сплату, а залишок несплаченої суми відображений, як кредит. Наступний розрахунковий документ має бути сформований з метою погашення кредиту, після отримання остаточної оплати, з посиланням на реквізити першого чеку (дата, номер), без повторного відображення в ньому назви, ціни та загальної вартості товарів. Такий чек має бути надісланий споживачу, як підтвердження остаточного переходу права власності на товар.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства яке було чинним на момент надання такої консультації.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |