X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.06.2023 р. № 1442/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду запиту Товариства про надання індивідуальної податкової консультації щодо уточнення платником єдиного податку суми задекларованого доходу, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму запиті Товариство повідомило, що було зареєстроване платником єдиного податку третьої групи за ставкою 5 відсотків та з 01.04.2022 перейшло на застосування спрощеної системи оподаткування зі ставкою 2 відсотки. Суб’єктом господарювання у березі 2023 року у зв’язку з розірванням договорів з контрагентами повернено передоплату за послуги, які було включено до загальної суми доходу платника єдиного податку третьої групи в І кварталі 2020 року за ставкою 5 відсотків.   

Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. в якому саме звітному періоді потрібно коригувати дохід платника єдиного податку, якщо повернення передоплати відбулося у березні 2023 року у звязку з розірванням договору, а отримання передоплати відбулося у березні 2020 року?
  2. за якою саме ставкою єдиного податку 5 відсотків чи 2 відсотки                   від суми коштів, що повертаються платником єдиного податку покупцю послуг (якщо таке повернення відбувається внаслідок розірвання договорів або за листом-заявою про повернення коштів), потрібно коригувати дохід платника єдиного податку?

 

Щодо першого та другого питань

Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» внесені зміни до Кодексу, відповідно до яких, зокрема, тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розділу XIV Кодексу застосовуються з урахуванням особливостей, передбачених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.    

Відповідно до підпункту 9.2 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу  платниками  єдиного  податку  третьої групи можуть бути

юридичні  особи – суб’єкти  господарювання  будь-якої  організаційно-правової форми та без обмеження щодо обсягу доходу та кількості осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах.

Згідно з підпунктом 9.4 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу відсоткова ставка єдиного податку для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, встановлюється у розмірі 2 відсотки доходу, визначеного відповідно до статті 292 Кодексу.

Податковий (звітний) період для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, дорівнює календарному місяцю (підпункт 9.6 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).

Відповідно до підпункту 2 пункту 292.1 статті 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу.

Платники єдиного податку третьої групи – юридичні особи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень пунктів 44.2, 44.3 статті 44 Кодексу (пункт 296.1 статті 296 Кодексу). Такий облік ведеться за методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пункт 44.2 статті 44 Кодексу).

Разом з цим до складу доходу не включаються суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів (частина п’ята пункту 292.11 статті 292 Кодексу).

Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Кодексом та відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених Кодексом (підпункти 36.1 та 36.5 пункту 36 Кодексу).

Поряд з тим зазначаємо, що необхідною умовою правильного застосування норм податкового законодавства є встановлення всіх суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та детального вивчення всіх первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, оформленням яких вони супроводжувались.

Товариством не додано до запиту первинні документи, на підставі яких здійснювались цивільно-правові відносини, що унеможливлює надання повної відповіді на запит про надання індивідуальної податкової консультації.

Додатково повідомляємо, що відповідно до пункту 52та підпункту 69.9 пункту 69 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).