X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.06.2023 р. № 1452/ІПК/99-00-24-03-03-09

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, що є контролюючою особою іноземної компанії. … учасниками іноземної компанії було прийнято рішення про її ліквідацію у добровільному порядку. Остання фінансова звітність була складена станом на …. Станом на … іноземна компанія була ліквідована за рішенням учасників у порядку добровільної ліквідаційної процедури.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи повинен платник подати звіт про контрольовані іноземні компанії (далі – КІК) за 2022 рік щодо іноземної компанії … до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи з урахуванням долі володіння та укладеної акціонерної угоди, а також враховуючи факт виключення контрольованої компанії з … після добровільної ліквідації іноземної юридичної особи за рішенням її учасників? З якої саме підстави виникає чи не виникає обов’язок подання такого Звіту?

2. Якщо звітний період КІК, за який готується фінансова звітність та проводиться аудит, відрізняється від календарного року, зокрема, починається 01 липня поточного року та закінчується 30 червня включно наступного року, який період включати до розрахунку для заповнення звіту про КІК
за 2022 рік?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).

Відповідно до п.п. 392.1.2 п. 392.1 ст. 392 Кодексу з урахуванням положень цієї статті контролюючою особою є фізична особа або юридична особа – резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) КІК.

Пунктом 392.5 ст. 392 Кодексу передбачено складання та подання звіту про контрольовані іноземні компанії та повідомлень про набуття або припинення участі у контрольованих іноземних компаніях

Підпунктом 392.5.2 п. 392.5 ст.392 Кодексу визначено, що контролюючі особи зобов’язані подавати звіт про КІК до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та кваліфікованого електронного підпису.

До звіту про КІК в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК  за звітний (податковий) рік. Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності КІК подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період.

Згідно п.п. 392.5.1 п. 392.5 ст. 392 Кодексу для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку КІК звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період КІК, що закінчується протягом календарного року.

Разом з тим згідно з п. 54 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, першим звітним (податковим) періодом для звіту про КІК є 2022 рік (якщо звітний рік не відповідає календарному року - звітний період, що розпочинається у 2022 році). Контролюючі особи мають право подати звіт про КІК за 2022 рік до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 рік із включенням зазначеного у такому звіті скоригованого прибутку КІК, що підлягає оподаткуванню в Україні, до показників відповідних декларацій за 2023 рік. При цьому штрафні санкції та/або пеня не застосовуються.

Наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254 затверджено форму Звіту про КІК, скорочену форму Звіту про КІК та Порядку заповнення Звіту про КІК, скороченої форми Звіту про КІК і подання до контролюючого органу. При цьому у Звіті про КІК та в Порядку заповнення Звіту про КІК чітко прописані назви граф та порядок їх заповнення.

Отже, графи Звіту про КІК, в яких є показники для декларування підлягають заповненню, а саме:

у графі 10.1 «Дата початку фінансового року, встановлена контрольованою іноземною компанією» зазначається дата початку фінансового року, встановлена КІК, щодо якої подається звіт. В цьому елементі повинна вказуватися дата в форматі ДД-ММ-РРРР (день-місяць-рік);

у графі 10.2 «Дата закінчення фінансового року, встановлена контрольованою іноземною компанією» зазначається дата закінчення фінансового року, встановлена КІК, щодо якої подається звіт. В цьому елементі повинна вказуватися дата в форматі ДД-ММ-РРРР (день-місяць-рік).

Таким чином, у разі якщо протягом звітного 2022 року контрольована іноземна компанія була повністю ліквідована – виключена з ….., то подавати Звіт про КІК не потрібно, але контролююча особа зобов’язання подати до контролюючого органу повідомлення про припинення участі (втрату фактичного контролю) у контрольованій іноземній компанії.

Водночас за умови, якщо контрольована іноземна компанія не була ліквідована – виключена з … необхідно подавати Звіт про контрольовану іноземну компанію згідно з п.п. 392.5.2 п. 392.5 ст. 392 Кодексу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік (в даному випадку за 2023 рік) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та кваліфікованого електронного підпису.

Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Відповідно п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.