X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.06.2023 р. № 1463/ІПК/99-00-21-02-01-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ПрАТ щодо застосування положень постанови Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2023 року № 358 «Про затвердження базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2022 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави» (далі – Постанова № 358), та керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник повідомив, що належить до господарських товариств, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 відсотків.

Загальними зборами акціонерів від 24.04.2023 року прийнято рішення направити на виплату дивідендів у розмірі 50 відсотків прибутку, отриманого за підсумками  роботи у 2022 році. При цьому, господарським товариством не здійснювалось спрямування 30 відсотків чистого прибутку на відновлення пошкодженого майна та протидію збройній агресії російської федерації.

Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи достатньо для виконання вимог Постанови № 358 рішення про нарахування дивідендів, що було прийнято 24.04.2023 на загальних зборах акціонерів що спрямовується частки прибутку на виплату дивідендів у розмірі 50 відсотків за результатами фінансово-господарської діяльності у 2022 році?

2.  Які заходи необхідно вжити господарському товариству до 30 червня 2023 року для застосування нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, у розмірі 50 відсотків, у разі якщо прийнятого 24.04.2023 на загальних зборах акціонерів рішення буде недостатньо для виконання вимог Постанови № 358?

3. Чи необхідно господарському товариству застосовувати норми Закону України від 03.11.2022 № 2710–IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (із змінами і доповненнями) (далі – Закон № 2710) щодо нормативу відрахування частки прибутку на виплату дивідендів не менше 90 відсотків, у разі якщо таким товариством не здійснювалось спрямування 30 відсотків чистого прибутку на відновлення пошкодженого майна та протидію збройній агресії російської федерації?

 

Щодо питань 1, 2

Правові основи управління об’єктами державної власності визначає Закон України від 21.09.2006 № 185–V «Про управління об’єктами державної власності» (із змінами і доповненнями) (далі – Закон № 185).

Абзацом першим частини п’ятой статті 11 Закону № 185 встановлено, що господарська організація, у статутному капіталі якої є корпоративні права держави, за підсумками календарного року зобов’язана спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів згідно з порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Згідно з абзацами четвертим та п’ятим статті 11 Закону № 185 господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, до 01 травня року, що настає за звітним, приймають рішення про відрахування не менше 30 відсотків чистого прибутку на виплату дивідендів, якщо інше не встановлено законом.

Господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 відсотків, сплачують дивіденди безпосередньо до Державного бюджету України у строк не пізніше 01 липня року, що настає за звітним, у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, але не менше 30 відсотків, пропорційно розміру державної частки (акцій) у статутних капіталах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, якщо інше не встановлено законом (абзац шостий частини п’ятої статті 11 Закону № 185).

Враховуючи зазначене, господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, повинні до 01 травня року, що настає за звітним, прийняти рішення про відрахування чистого прибутку на виплату дивідендів у розмірі не менше 30 відсотків та сплатити не пізніше 01 липня року, що настає за звітним, дивіденди у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів пропорційно розміру державної частки (акцій) у статутних капіталах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій.

Відповідно до пункту 1 Постанови № 358 базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2022 році для господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, а також господарських товариств, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків, у тому числі дочірніх підприємств, затверджено у розмірі 50 відсотків (за умови спрямування 30 відсотків чистого прибутку на відновлення пошкодженого майна та протидію збройній агресії російської федерації).

Отже, основними умовами для застосування базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів у розмірі 50 відсотків є спрямування господарськими товариствами 30 відсотків чистого прибутку на відновлення пошкодженого майна та протидію збройній агресії російської федерації.

Водночас слід зазначити, що відповідно до п. 1 ст. 52 Закону № 185 формування та реалізацію державної дивідендної політики в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, забезпечує Міністерство економіки України відповідно до покладених на нього завдань у сфері управління об’єктами державної власності разом з Міністерством фінансів України.

Пунктом 3 Постанови № 358 Міністерство економіки України зобов’язано довести базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2022 році, до суб’єктів управління корпоративними правами, що належать державі у статутному капіталі господарських товариств.

Враховуючи викладене, з питання визначення базового нормативу частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності за 2022 рік господарських товариств, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких належить господарським товариствам, державна частка у статутному капіталі яких становить 100 відсотків доцільно звернутися до компетентного органу виконавчої влади та до суб’єкту управління корпоративними правами, що належать державі у статутному капіталі господарського товариства з наданням детальної інформації про предмет запиту в порядку, встановленому законодавством.

Щодо питання 3

Абзацом другим статті 20 Закону № 2710 встановлено, що господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, та господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків (крім тих, що визначені частиною першою цієї статті), які не прийняли рішення про нарахування дивідендів до 01 травня року, що настає за звітним періодом, сплачують до державного бюджету та іншим учасникам господарського товариства пропорційно розміру їх акцій (часток) у статутному капіталі господарського товариства частину чистого прибутку в розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, установленими на відповідний рік, але не менше                   90 відсотків, до 01 липня року, що настає за звітним періодом.

Слід відмітити, що положення статті 20 Закону № 2710 застосовуються господарським товариствами – платниками дивідендів на державну частку, які до 01 травня 2023 року не прийняли рішення про нарахування дивідендів.

Крім того, положення статті 20 Закону № 2710 не передбачають спрямування 90 відсотків частини чистого прибутку на виплату дивідендів за підсумками 2022 року платниками, які своєчасно прийняли рішення про нарахування дивідендів на державну частку та не здійснювали спрямування 30 відсотків чистого прибутку на відновлення пошкодженого майна та протидію збройній агресії російської федерації.

Відповідно до п. 52 8 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 цього Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу для платників податків та контролюючих органів тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом. 

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

___________________________________________________________