Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо застосування ставки при нарахуванні та сплаті дивідендів за підсумками фінансово-господарської діяльності за 2022 рік, та керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомило, що відповідно до статті 20 Закону України від № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» та частини 5 статті 11 Закону України від № 185 «Про управління об’єктами держаної власності», у нього виникає обов’язок спрямувати до державного бюджету частину чистого прибутку на виплату дивідендів.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2023 року № 358 «Про затвердження базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2022 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави» (далі – Постанова № 358) та пункту 2 наказу Міністерства енергетики України «Про затвердження фінансової звітності Товариства за 2022 рік та виплату дивідендів» затверджено розподіл чистого прибутку Товариства, отриманого за результатами фінансово-господарської діяльності у 2022 році, з урахуванням вимог законодавства, а саме: 50 відсотків – на виплату дивідендів (за умови спрямування 30 відсотків чистого прибутку на відновлення пошкодженого майна та протидію збройної агресії російської федерації).
За інформацією, наведеною у зверненні, до Товариства звернулося Міністерство енергетики України стосовно надання допомоги Державній прикордонній службі України для забезпечення потреб прикордонного загону озброєнням та військовою технікою.
Товариство відповідно до Постанови НКРЕКП «Щодо врахування при проведенні перевірок суми видатків ліцензіатів НКРЕКП, здійснених під час запровадження воєнного стану в Україні» та фінансового плану Товариства на 2023 рік у квітні поточного року здійснило перерахування коштів (з призначенням платежу: перерахування коштів для виконання завдань ППО у 2023 році) Первинній Профспілковій організації ДП «…» у розмірі 20 млн. грн. (більше 30 відсотків чистого прибутку Товариства минулого року) з подальшим спрямуванням коштів Державній прикордонній службі України (з призначенням платежу: кошти для виконання цільових заходів з забезпечення обороноздатності держави, що не пов’язані з утриманням бюджетної установи чи організацією її основної та додаткової діяльності).
З огляду на викладене Товариство просить надати відповідь на наступне питання: яку ставку повинно застосувати Товариство при нарахуванні та сплаті дивідендів до державного бюджету за підсумками фінансово-господарської діяльності за 2022 рік?
Правові основи управління об’єктами державної власності визначає Закон України від 21.09.2006 № 185–V «Про управління об’єктами державної власності» (із змінами і доповненнями) (далі – Закон № 185).
Згідно з абзацами четвертим та п’ятим частини п’ятої статті 11 Закону № 185 господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, до 01 травня року, що настає за звітним, приймають рішення про відрахування не менше 30 відсотків чистого прибутку на виплату дивідендів, якщо інше не встановлено законом та сплачують до Державного бюджету України дивіденди у строк не пізніше 01 липня року, що настає за звітним, нараховані пропорційно розміру державної частки (акцій) у їх статутних капіталах.
Господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 відсотків, сплачують дивіденди безпосередньо до Державного бюджету України у строк не пізніше 01 липня року, що настає за звітним, у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, але не менше 30 відсотків, пропорційно розміру державної частки (акцій) у статутних капіталах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, якщо інше не встановлено законом (абзац шостий частини п’ятої статті 11 Закону № 185).
Абзацом першим частини п’ятой статті 11 Закону № 185 встановлено, що господарська організація, у статутному капіталі якої є корпоративні права держави, за підсумками календарного року зобов’язана спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів згідно з порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Положеннями Постанови № 358 затверджено базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2022 році для господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави.
Згідно з пунктом 1 Постанови № 358 для господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, а також господарських товариств, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків, у тому числі дочірніх підприємств, у розмірі 50 відсотків (за умови спрямування 30 відсотків чистого прибутку на відновлення пошкодженого майна та протидію збройній агресії російської федерації).
Отже, основною умовою для застосування господарським товариством, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави, базового нормативу відрахування частки прибутку на виплату дивідендів у розмірі 50 відсотків є спрямування 30 відсотків чистого прибутку на відновлення пошкодженого майна та протидію збройній агресії російської федерації.
У разі невиконання вказаних умов (зокрема, у зв’язку з відсутністю у господарського товариства майна, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації або не спрямування чистого прибутку на протидію збройній агресії російської федерації) таке господарське товариство за результатами фінансово-господарської діяльності у 2022 році має спрямувати на виплату дивідендів до державного бюджету 80 відсотків чистого прибутку.
Крім того слід зазначити, що з урахуванням положень пункту 2 Постанови № 358 господарські товариства можуть приймати рішення щодо відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами їх фінансово-господарської діяльності у 2022 році, у більшому розмірі.
Відзначаємо, що згідно зі статтями 75 та 89 Господарського кодексу України основним плановим документом суб’єкта господарювання державного сектору економіки є фінансовий план, відповідно до якого він отримує доходи і здійснює видатки, визначає обсяг та спрямування коштів для виконання своїх функцій протягом року відповідно до установчих документів.
Враховуючи вказане, зазначаємо, що у разі прийняття господарським товариством рішення про спрямування 30 відсотків чистого прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності у 2022 році на відновлення пошкодженого майна та протидію збройній агресії російської федерації, це повинно бути обов’язково відображене у фінансовому плані такого господарського товариства на 2023 рік (у розділі «Розподіл чистого прибутку» таблиці ІІ та інших розділах в залежності від економічної сутності передбачених витрат).
Крім того слід зазначити, що відповідно до Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 459, головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об’єктами державної власності, зокрема корпоративними правами держави, є Мінекономіки.
Так, згідно з пунктом 3 Постанови № 358 Мінекономіки зобов’язано довести базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2022 році, до суб’єктів управління корпоративними правами, що належать державі у статутному капіталі господарських товариств.
Враховуючи наведене, з питання виконання Товариством умови спрямування 30 відсотків чистого прибутку на відновлення пошкодженого майна та протидію збройній агресії російської федерації у разі, якщо Товариство у квітні поточного року здійснило перерахування коштів (з призначенням платежу: перерахування коштів для виконання завдань ППО у 2023 році) Первинній Профспілковій організації ДП «…» з подальшим спрямуванням коштів Державній прикордонній службі України (з призначенням платежу: кошти для виконання цільових заходів з забезпечення обороноздатності держави, що не пов’язані з утриманням бюджетної установи чи організацією її основної та додаткової діяльності), доцільно звернутися до компетентного органу виконавчої влади та до суб’єкту управління корпоративними правами, що належать державі у статутному капіталі господарського товариства з наданням детальної інформації про предмет запиту в порядку, встановленому законодавством.
Відповідно до п. 52 8 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 цього Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу для платників податків та контролюючих органів тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
__________________________________________________________________
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |