Головне управління ДПС у м. Києві за результатами розгляду звернення щодо застосування положень постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 718 «Про внесення зміни до пункту 1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями» (далі – Постанова № 718) та визначення податкового (звітного) періоду для подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств у 2023 році та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755–VI (із змінами і доповненнями) (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, в першому кварталі 2023 року у підприємства не виконувались умови, визначені Постановою № 718, а саме, щодо спрямування 30 відсотків чистого прибутку (доходу) від своєї діяльності на придбання необоротних активів, необхідних для здійснення заходів з охорони, захисту, використання та відтворення лісів, оскільки фінансовий план діяльності був затверджений у квітні 2023 року.
Крім того, платник зазначає, що за результатами його фінансово-господарської діяльності за 2022 рік річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансовий результат (Звіту про сукупний дохід), не перевищує 40 мільйонів гривень.
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Який розмір відрахувань частини чистого прибутку (доходу) (80 чи 50 відсотків), необхідно застосовувати підприємству у першому кварталі 2023 року у разі не спрямування 30 відсотків чистого прибутку (доходу) від своєї діяльності на придбання необоротних активів, необхідних для здійснення заходів з охорони, захисту, використання та відтворення лісів у цьому періоді?
У розмірі 50 відсотків за умови спрямування 30 відсотків чистого прибутку (доходу) від своєї діяльності на придбання необоротних активів, необхідних для здійснення заходів з охорони, захисту, використання та відтворення лісів, протягом 2023 року, починаючи з другого кварталу 2023 року і до кінця 2023 року, або у розмірі 80 відсотків з подальшим коригуванням за результатами діяльності у другому, третьому та четвертому кварталах 2023 року до 50 відсотків у разі виконання зазначеної умови, починаючи з другого кварталу 2023 року?
2. Який податковий (звітний) період встановлюється в 2023 році для підприємства – платника податку на прибуток у разі, якщо в 2022 році річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансовий результат (Звіту про сукупний дохід), у цього платника не перевищує 40 мільйонів гривень?
Щодо питання 1
Згідно інформаційних ресурсів ДПС підприємство належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів.
Положеннями Постанови № 718, яка набрала чинності з 20 липня 2021 року (термін дії до 31 грудня 2024 року), передбачено, що частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними лісогосподарськими, лісозахисними, іншими підприємствами, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів, до державного бюджету, визначається у розмірі 50 відсотків за умови спрямування ними 30 відсотків чистого прибутку (доходу) від своєї діяльності на придбання необоротних активів, необхідних для здійснення заходів з охорони, захисту, використання та відтворення лісів. Використання 30 відсотків чистого прибутку (доходу) підлягає щорічному державному фінансовому аудиту.
Абзацом п’ятим та шостим пункту 46.2 статті 46 Кодексу, зокрема, встановлено, що для частини чистого прибутку (доходу) податковими (звітними) періодами є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку складається наростаючим підсумком та подається до контролюючих органів разом з фінансовою звітністю у строки, передбачені статтею 49 Кодексу.
Враховуючи наведене, державні лісогосподарські, лісозахисні, інші підприємства, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів, можуть відраховувати частину чистого прибутку (доходу) у розмірі 50 відсотків за умови спрямування ними 30 відсотків чистого прибутку (доходу) від своєї діяльності на придбання необоротних активів, необхідних для здійснення заходів з охорони, захисту, використання та відтворення лісів. Норматив 50 відсотків застосовується у тому податковому (звітному) періоді, у якому було спрямування 30 відсотків чистого прибутку (доходу) від своєї діяльності на придбання необоротних активів.
Тобто, у разі якщо підприємством в першому кварталі 2023 року не дотримано умови щодо спрямування 30 відсотків чистого прибутку (доходу) від своєї діяльності на придбання необоротних активів, необхідних для здійснення заходів з охорони, захисту, використання та відтворення лісів, що визначені Постановою № 718, то зазначеним підприємством при відрахуванні частини чистого прибутку (доходу) в цьому періоді застосовується норматив відрахування 80 відсотків.
У разі якщо у наступних податкових (звітних) періодах, що визначені для платників частини чистого прибуток (доходу), а саме, в півріччі, трьох кварталах та 2023 році, буде дотримано умови щодо спрямування 30 відсотків чистого прибутку (доходу) від своєї діяльності на придбання необоротних активів, необхідних для здійснення заходів з охорони, захисту, використання та відтворення лісів, що визначені Постановою № 718, такий платник податку при відрахуванні частини чистого прибутку (доходу) в цих періодах може застосовувати норматив відрахування 50 відсотків.
Щодо питання 2
Відповідно до підпункту «в» пункту 137.5 статті 137 Кодексу річний податковий (звітний) період встановлюється для платників податку на прибуток, зокрема, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній річний звітний період, не перевищує 40 мільйонів гривень. При цьому до річного доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.
Отже, у разі якщо у платника податку на прибуток річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній річний звітний період (2022 рік) не перевищує 40 мільйонів гривень, то для такого платника встановлюється річний податковий (звітний) період. Такий платник подає податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2023 рік.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
_________________________________________
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |