X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.06.2023 р. № 1497/ІПК/99-00-04-01-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Підприємства щодо справляння рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі – Рента), та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі − Кодекс), у межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Підприємство поінформувало, що на підставі спеціальних дозволів на користування надрами (далі – Дозвіл) провадить господарську діяльність з видобування кам’яного вугілля енергетичної групи (далі – Вугілля) на ділянках надр та є платником Ренти.

Об’єкт оподаткування Рентою визначається за відомостями Звітного балансу запасів корисних копалин (форма 5-гр) з деталізацією за типом корисної копалини Вугілля марок «Г» та «ДГ».

Підприємство вказало, що згідно з книгою руху видобутого вугілля воно обліковується за передбаченими ДСТУ 3472:2015 видами продукції:

рядове вугілля: ГЖП (0-100); ГЖП (0-200); Г(Г2)(0-200));

марочне вугілля: ГЖП (0-100); Г (Г2) (0-100); Г (Г2) (13-100);

продукт збагачення (концентрат): ГЖП Г (Г2).

За результатами господарської діяльності з видобування Вугілля облікованими об’єктами оподаткування Рентою є рядове вугілля та продукти його первинної переробки (фракціоноване марочне вугілля та концентрат).

Податкове законодавство забезпечує можливість коректного обчислення платником податкових зобов’язань з Ренти як за продукти діяльності з добування (рядове Вугілля), так і результатів первинної переробки задекларованих продуктів добування (марочне Вугілля, концентрат) в наступних звітних (податкових) періодах (абзац другий п. 252.14 ст. 252 Кодексу). При визначенні податкових зобов’язань з Ренти за продукти первинної переробки передбачено вирахування сум податкових зобов’язань задекларованих та сплачених у попередніх періодах.

Враховуючи вищевикладене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1) Назва якої товарної позиції зазначається у рядку 8.5 Розрахунку:

– сировина, що обліковується на рахунку «Напівфабрикати» рах.25 (вид готової продукції або передається для збагачення/отримання іншого виду товарної продукції), маркування якої визначено відповідними стандартами – ГЖП (0-200) Г(Г2)-(0-200) (рядове вугілля);

– видобуток гірської маси, що зазначається у Звітному балансі запасів корисних копалин ( форма 5-гр Держгеонадра України);

– вугілля отримане в процесі первинної переробки (збагачення)
ГЖП (0-100) Г(Г2)-(0-100), Г(Г2)(13-100), облік видобутку якого неможливо розрахувати?

2) Що вважається об’єктом оподаткування Рентою та зазначається у ряд. 9 Розрахунку – обсяг видобутої корисної копалини вугілля видів Г та ДГ або марки вугільної продукції, що отримана в ході первинної переробки видобутої корисної копалини (мінеральної сировини)?

3) Чи вважається продукція, що отримана внаслідок операцій з первинної переробки іншою ніж продукція (мінеральна сировина), що видобувається безпосередньо відповідно до наданих Дозволів та відрізняється від неї фізико-хімічними властивостями та напрямом використання у технологічних процесах фактичного споживача такої продукції?

4) Яким чином здійснювати обчислення рентної плати за обсяг (кількість) відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства якщо операції з видобутку товарної продукції та операції з отримання іншої товарної продукції внаслідок первинної переробки здійснені в одному звітному періоді з відповідною реалізацією?

5) Яким чином та у якій кількості обчислювати та надавати додатки до Розрахунку у разі видобування вугілля кам’яного ГЖП (0-200) Г(Г2)-(0-200) (рядове вугілля), а реалізації товарної продукції ГЖТ (0-100) Г(Г2)-(0-100),
Г(2)-(13-100), якщо зазначені операції здійснені в одному звітному періоді?

Щодо питання 1.

Форма Податкової декларації з рентної плати затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 № 719, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.09.2015 за № 1051/27496 (далі – Декларація). Обчислення податкових зобов’язань з Ренти здійснюється у додатку 1 до Декларації (далі – Додаток).

Окремий Додаток складається платником для кожної категорії запасів корисної копалини, що визначають об’єкт оподаткування Рентою, з яких платником видобуто такі корисні копалини (назва та код категорії запасів корисної копалини, що видобуто, зазначаються у ряд. 4 Додатка згідно з додатком 12 до Декларації, а також для кожного виду корисних копалин, назва яких зазначається платником у рядку 8.3 Додатка, а також для кожного виду корисних копалин.

У рядку 8.5 Додатка зазначається назва товарної продукції гірничого підприємства (марка, сорт, тощо) згідно з документом, що регламентує властивості продукції.

Згідно з п.п. 14.1.37 п. 14.1 ст. 14 Кодексу господарська діяльність гірничого підприємства з видобування корисних копалин для цілей розділу ІХ Кодексу – діяльність, яка охоплює процеси добування та первинної переробки корисних копалин.

Якщо в результаті первинної обробки видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) виникає декілька видів товарної продукції, то платником Ренти за кожним видом отриманої товарної продукції складається окремий Додаток.

Отже, у рядку 8.5 Додатку вказується назва мінеральної сировини, отриманої в результаті виконання операцій первинної переробки, маркування якої визначено ДСТУ 3472:2015, тобто вугілля ГЖП(0-100) Г(Г2)-(0-100), Г(Г2)(13-100).

Щодо питання 2.

Об’єкт оподаткування Рентою – вартість обсягу видобутих корисних копалин (мінеральної сировини) у податковому (звітному) періоді, яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства).

До первинної переробки (збагачення) мінеральної сировини як виду господарської діяльності гірничого підприємства відповідно до п.п. 14.1.150 п. 14.1 ст. 14 Кодексу включається сукупність операцій із: збирання, дроблення або мелення, сушки, сортування за будь-якими фізичними властивостями дроблених або мелених гірських порід або мінеральних утворень із застосуванням будь-яких технологічних процесів сортування, які забезпечують отримання гірничим підприємством товарної продукції, види якої встановлені затвердженими кондиціями на мінеральну сировину об’єкта (ділянки) надр.

Об’єктом оподаткування Рентою у даному випадку є марки вугільної продукції, що отримані у процесі виконання первинної переробки видобутої корисної копалини (мінеральної сировини).

Щодо питання 3.

Продукція, яка отримана в результаті первинної переробки мінеральної сировини, вважається іншою ніж продукція, що видобувається безпосередньо відповідно до наданих дозволів. Вона має відрізнятися від видобутої продукції фізико-хімічними властивостями та напрямом використання у технологічних процесах фактичного споживача такої продукції.

Щодо питання 4.

Податкові зобов’язання з Ренти обчислюються після завершення технологічних процесів з видобування товарної продукції згідно з п. 252.14 ст. 252 Кодексу. При цьому обсяги та податкові зобов’язання з Ренти декларуються для вказаних видів товарної продукції окремо для кожного її виду відповідно до п. 252.6 ст. 252 Кодексу.

Обчислення податкових зобов’язань з Ренти за відповідний звітний (податковий) період здійснюється за обсяг (кількість) продукції, отриманої в результаті первинної переробки із застосуванням ставок Ренти, встановлених для різних видів корисних копалин, які передбачені діючим законодавством.

Щодо питання 5.

У разі видобування надрокористувачами обсягів корисних копалин (мінеральної сировини) та застосування до них операцій первинної переробки, в результаті чого отримано нові види товарної продукції у:

одному звітному (податковому) періоді – податкові зобов’язання з Ренти за звітний (податковий) період декларуються лише за обсяги видів товарної продукції, отриманих в результаті виконання первинної переробки;

різних звітних (податкових) періодах – податкові зобов’язання з Ренти за видобуті обсяги корисних копалин (мінеральної сировини) декларуються за звітний (податковий) період, у якому видобуті такі обсяги корисних копалин (мінеральної сировини), а у звітному (податковому) періоді, у якому до таких обсягів корисних копалин (мінеральної сировини) застосовано операції первинної переробки, в результаті якої отримано нові види товарної продукції, платники Ренти при складанні звітної Декларації декларують податкові зобов’язання з рентної плати за обсяги видів товарної продукції, отриманих в результаті виконання первинної переробки, при цьому у окремому додатку до такої Декларації податкові зобов’язання з Ренти, задекларовані за видобуті обсяги корисних копалин (мінеральної сировини) у попередньому звітному (податковому) періоді, зменшуються.

Зразок заповнення Декларації за зазначених умов розміщено на офіційному вебсайті ДПС України за посиланням: https://tax.gov.ua/zakonodavstvo/podatki-ta-zbori/zagalnoderjavni-podatki/rentni-plat/rentna-plata1/podatkovi-konsultatsii/78139.html.

З огляду на викладене, у разі видобування Підприємством вугілля кам’яного ГЖП (0-200) Г(Г2)-(0-200) (рядове вугілля) та реалізації товарної продукції ГЖП (0-100) Г(Г2)-(0-100), Г(2)-(13-100) у одному звітному (податковому) періоді, податкові зобов’язання з Ренти Підприємством за звітний (податковий) період мають декларуватися за обсяги товарної продукції ГЖП (0-100) Г(Г2)-(0-100), Г(2)-(13-100).

Звертаємо увагу, що п. 102.9 ст. 102 Кодексу на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених Кодексом (у тому числі зупинення строків надання індивідуальних податкових консультацій), іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених Кодексом.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).