Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо надання роз’яснення норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомила, що зареєстрована як фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи. Після оголошення воєнного стану в Україні у березні 2022 року з дитиною виїхала за кордон до …, де отримала статус отримувача тимчасового захисту.
В …. протягом 2022 року отримувала від державних органів …. соціальну допомогу в євро на себе та свого неповнолітнього сина.
Також протягом 2022 року одержувала доходи в Україні як підприємець, щодо яких було подано відповідні податкові декларації та сплачено єдиний податок та єдиний внесок на загальнодержавне соціальне державне страхування.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
Чипотрiбноподаватиподатковудекларацiю про майновий стан та доходи за 2022 рiк та вiдображати в нiй доходи, отриманiвiддержавнихорганiв… у виглядiсоцiальноїдопомоги на себе та моюнеповнолiтнюдитину?
Якщовищезазначенудекларацiюменiпотрiбноподавати, то в якому рядку менiпотрiбновiдображати доходи у виглядiсоцiальноїдопомоги, отриманоївiддержавнихорганiв…., як особi, щоотримала статус тимчасовогозахистув…?
За яким курсом євро до гривнiменiслiдвiдображатиотриманусоцiальнудопомогу в …, станом на день отриманнявiдповiдноїдопомоги в кожному мiсяцi 2022 року, станом на 31.12.2022 року, чи наякусьiншу дату?
Чипiдлягаеоподаткуванню в Українiотримана мною, як особою, якiйнаданотимчасовийзахист на територiїЄвропейського Союзу соцiальнадопомога в …., якщо так, то за якоюставкоюподатку?
Дохід, отриманий з джерел за межами України, – це будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи, зокрема доходи від виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими та трудовими договорами, інші доходи від будь-яких видів діяльності за межами митної території України або територій, непідконтрольних контролюючим органам (п.п. 14.1.55 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку є фізична особа – резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Порядок оподаткування іноземних доходів встановлено п. 170.11 ст. 170 Кодексу, відповідно до п.п. 170.11.1 якого у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – податкова декларація), та оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу, крім випадків, визначених цим підпунктом.
Відповідно до п.п. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 Кодексу у разі якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у податковій декларації.
Законом України від 15 серпня 2022 року № 2520-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сприяння розвитку волонтерської діяльності та діяльності неприбуткових установ та організацій в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України» внесені зміни до Кодексу, зокрема підрозділ 1 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу доповнено новим п. 27.
Так, відповідно до абзацу першого п. 27 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки не включаються доходи у вигляді суми коштів чи безоплатно наданих товарів (послуг) (далі – допомога), що надані за рахунок бюджетних коштів іноземних держав та їх державних фондів такому платнику податків та членам його сім'ї першого ступеня споріднення як особам, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України і скористалися правом на тимчасовий захист відповідно до законодавства такої іноземної держави.
Дія абзацу першого п. 27 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу поширюється на всі форми надання зазначеної допомоги, у тому числі у разі її одержання як додаткове благо, а також від іноземних компаній, організацій, які відповідно до законодавства відповідної іноземної юрисдикції здійснюють благодійну діяльність.
Якщо платник податку отримував доходи, передбачені п. 27 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, то його обов’язок щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається.
У разі якщо платник податку зобов’язаний подавати податкову декларацію відповідно до інших положень Кодексу, то в ній поряд з іншими доходами зазначаються доходи, передбачені п. 27 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Враховуючи викладене,оскільки Вами у 2022 році отримувалася виключно допомога за рахунок бюджетних коштів іноземних держав та їх державних фондів, то враховуючи положення п. 27підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу обов’язку подання Вами податкової декларації за 2022 рік у Вас не виникає.
Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |