X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.06.2023 р. № 1531/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення
Господарства
та звернення аналогічного змісту надіслане до ДПС листом Головного управління ДПС у Тернопільській областіщодо окремих питань, пов’язаних із застосуванням режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), враховуючи зміни, що були внесені окремими постановамиКабінету Міністрів України до відповідного переліку товарів, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу, повідомляє.

Як зазначено у зверненні,в 2022-2023 роках у зв’язку з господарською необхідністю, Господарство заключило низку зовнішньоекономічних контрактів на закупівлю для власних потреб вітроенергетичних установок, а саме вживаних вітрових турбін, які класифікуються за кодом згідно з УКТ ЗЕД 8502 31 00 00.

Інформуючи про зазначене, Господарствопросить надати індивідуальну податкову консультацію з наступнихпитань:

1)за яких умов застосовується режим звільнення від оподаткування ПДВ у 2023 році та чи сплачується ввізне мито та ПДВ при закупівлі товарів, що включені до переліку товарів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 (далі – Перелік № 224)?;

2) чи залежить застосування податкової пільги від походження товарів, включених до Переліку № 224 та чи враховуються вимоги щодо локалізації виробництва товарів?

3) якщо так, тоді яким чином застосовується пільга з оподаткування до операцій з постачання товарів, включених до Переліку № 224, якщо такі товари були виготовлені / придбані в Україні або ввезені на митну територію України у 2023 році?;

4) якщо юридична особа виявить необхідність реалізувати товари, включені до Переліку № 224, то чи може продавець реалізувати такий товар продавцеві без нарахування ПДВ та як це відобразити в податковому обліку?

Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування ПДВ звільняються операції з:

ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню,локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;

постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу та положення статті 199 розділу V Кодексу не застосовуються щодо таких операцій.

Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита  затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 зі змінами та доповненнями.

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних та їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) встановлено статтями 187, 198 і 201 розділу V Кодексу.

Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник ПДВ зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені Кодексом терміни. Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Враховуючи викладене та з урахуванням опису питань, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питання 1

Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу для операцій з постачання на митній території України товарів, застосовується виключно до тих товарів, назви яких зазначенів Переліку № 224.Коди УКТ ЗЕД наводяться у Переліку № 224 довідково.

Якщо товари не включені до Переліку № 224 або не відповідають назвам та вимогам,встановленим Переліком № 224,операції з постачання таких товарів оподатковуються ПДВ за загальними правилами.

З питання застосування режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість при ввезенні товарів на митну територію України, ДПС рекомендує звернутися до Державної митної служби України.

Щодо питання2

Застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ визначене пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексуне залежить від походження товарів, включених до Переліку № 224, чи такі товари ввезені на митну територію України товари, чи придбані на митній території України.

Щодо питання 3

Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу для операцій з постачання на митній території України товарів, що включені до Переліку № 224, застосовується, починаючи з дати, з якої виникли підстави для застосування вказаногорежиму звільнення від оподаткування ПДВ, та незалежно від періоду, коли такі товари було виготовлено / придбано на митній території України або ввезено на митну територію України.

Щодо питання 4

У разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування ПДВ,у податковій накладній робиться запис «Без ПДВ» з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи Кодексу та/або міжнародного

договору, якими передбачено звільнення від оподаткування податком
(пункт 201.3 статті 201 розділу V Кодексу).

Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року № 1307, відповідно до пункту 17 якого у податковій накладній, складеній на операції з постачання товарів/послуг, які звільняються від оподаткування ПДВ, у графі «Складена на операції, звільнені від оподаткування» верхньої лівої частини робиться помітка «Без ПДВ».

Відповідно до норм чинного законодавства (стаття 36 розділу І Кодексу) платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексом.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.