X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.06.2023 р. № 1549/ІПК/99-00-04-02-03-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо можливості коригування суми податку, на яку платник ПДВ має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН; реєстраційна сума)та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс),повідомляє.

Як зазначено у зверненні, основним видом діяльності Товариства є виробництво сільськогосподарської продукції, у тому числі розведення свиней. У зв’язку зі спалахом африканської чуми свиней відповідно до Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затвердженою наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.03.2017 № 111, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.03.2017 за № 432/30300, Товариством були проведені заходи по знищенню поголів’я свиней (як довгострокових, так і поточних біологічних активів).

Враховуючи зазначені обставини Товариством нараховано податкові зобов’язання з податку на додану вартість (далі – ПДВ) за операціями з ліквідації біологічних активів, після декларування яких у Товариства виник податковий борг з ПДВ, який ДПС списано як безнадійний податковий борг, що виник у результаті форс-мажорних обставин, а також, відбулося формування від’ємного значення реєстраційної суми.

Враховуючи вище зазначене, Товариство звертається за роз’ясненням питання щодо можливостікоригування реєстраційної суми, яка має від’ємне значення після подання Товариством податкової декларації з ПДВ до якої віднесено податкові зобов’язання за операціями з ліквідації біологічних активів.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).

Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ (далі – СЕА ПДВ) визначено статтею 2001 Кодексу та регламентовано Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі – Порядок № 569).

Формула, за якою здійснюється обрахунок реєстраційної суми, визначена пунктом 2001.3 статті 2001 Кодексу, а детальний порядок обрахунку її складових наведено у пункті 9 Порядку № 569.

При обрахунку реєстраційної суми величина кожного показника формули, визначеної пунктом 2001.3 статті 2001 Кодексу, за якою така сума обраховується, формується автоматично та змінюється у міру надходження до СЕА ПДВ інформації, зокрема, щодо зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних, розрахунків коригування до них, митних декларацій та аркушів коригування до них, коштів зарахованих на рахунок у СЕА ПДВ, даних поданої податкової звітності з ПДВ та іншої інформації, визначеної
пунктом 2001.3 статті 2001 Кодексу, яка впливає на показники складової формули.

За даними СЕА ПДВ зменшення реєстраційної суми, про яке Товариством повідомлено у зверненні, відбулося після подання 26.07.2021 податкової декларації з ПДВ за квітень 2021 року, за рахунок формування показника ∑Перевищ за квітень 2021 року у розмірі 5 486 466,00 гривень.

Відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 Кодексу показник ∑Перевищ є складовою формули, за якою обраховується реєстраційна сума.

Показник ∑Перевищ відображає загальну суму перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником ПДВ у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою ПДВ, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до них, зареєстрованих в ЄРПН. Розраховується такий показник ДПС автоматично після прийняття звітності від платника податку та/або реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, та при обрахунку позитивного значення вказаного показника на таке значення зменшується реєстраційна сума такого платника. Такий розрахунок здійснюється окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.

Формування у Товариства показника ∑Перевищ за квітень 2021 року відбулося по причині включення до суми податкових зобов’язань з ПДВ за квітень 2021 рокусуми ПДВ по податковій накладній складеній 30.04.2021
№ 15, яку станом на дату подання податкової декларації з ПДВ за квітень
2021 року (26.07.2021) не зареєстровано в ЄРПН.

Відповідно для забезпечення правильності ведення податкового обліку платникам податків необхідно чітко дотримуватись норм чинного законодавства з питань оподаткування та правил ведення бухгалтерського обліку, у тому числі при складанні та реєстрації в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування до них.

Таким чином, чинними нормами Кодексу та Порядку № 569 не передбачено можливості коригування реєстраційної суми або показників формули, визначеної пунктом 2001.3 статті 2001 Кодексу, за якою така сума обраховується, у зв’язку з декларуванням Товариством податкових зобов’язань з ПДВ за операціями з ліквідації біологічних активів або списанням безнадійного податкового боргу з ПДВ.

Що стосується строків встановлених статтею 52 Кодексу для розгляду звернень на отримання індивідуальних податкових консультацій, повідомляємо, що на підставі пункту 528, підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу для контролюючих органів зупинено перебіг строків, зокрема для надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно Товариством, якому надано таку консультацію.