Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей формування податкового кредиту та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство в податковій звітності з ПДВ не відобразило в складі податкового кредиту суми ПДВ, зазначені в податкових накладних за січень 2022 року, які були зареєстровані вчасно в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).
У зв’язку з викладеним Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо можливості включення податкових накладних,складених у січні 2022 року,до складу податкового кредиту в декларації за лютий 2023 року.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.
Загальні правила формування податкового кредиту встановлено статтею 198 ПКУ. Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту(пункт 198.6 статті 198 розділу V ПКУ).
У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.
Суми податку, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних.
Отже, належним чином складена та зареєстрована в ЄРПН податкова накладна, яка не була включена до складу податкового кредиту в податковому періоді її складання та з дати складання якої не минуло 365 днів, може бути включена до податкового кредиту в наступних звітних (податкових) періодах протягом 365 календарних днів з дати її складання шляхом відображення сум податку в розділі II «Податковий кредит» декларації з ПДВ.
Пунктом 102.9 статті 102 ПКУ передбачено, що на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених ПКУ, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених ПКУ.
Відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ на період до припинення або скасування воєнного стану на території України для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством (крім строків, передбачених зазначеним підпунктом). Зокрема, на вказаний період зупиняється перебіг строків, визначених ПКУ для формування податкового кредиту.
Таким чином, строк на включення до податкового кредиту сум ПДВ (за зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними), встановлений пунктом 198.6 статті 198 розділу V ПКУ, продовжується на кількість календарних днів, протягом яких платник податку мав право на включення сум ПДВ до податкового кредиту, які припадають на період дії воєнного стану.
З 24 лютого 2022 року в Україні запроваджено воєнний стан, який введено Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні».
Отже, суми ПДВ, зазначені у податкових накладних, які складені у січні 2022 року та своєчасно зареєстровані в ЄРПН, можуть бути включені платником податку до складу податкового кредиту у податковій декларації з ПДВ, зокрема, за лютий 2023 року.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |