Головне управління ДПС у м. Києві за результатами розгляду звернення (далі – Товариство) щодо можливості реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) платником єдиного податку третьої групи, який використовує особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 %, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового ПКУ України (далі – ПКУ), в межах компетенції повідомляє.
Як викладено у зверненні, Товариство з 31 березня 2023 року перебуває на спрощеній системі оподаткування з особливостями (третя група єдиного податку за ставкою 2 %), внаслідок чого реєстрацію платника ПДВ було призупинено.
Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо можливості реєстрації в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування за період 31 березня 2023 року платником єдиного податку третьої групи, який з 31 березня 2023 року використовує особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 %.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» внесені зміни до Кодексу, відповідно до яких, зокрема, тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розділу XIV Кодексу застосовуються з урахуванням особливостей, передбачених пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Крім того, 05.04.2022 набрав чинності Закон України від 24 березня 2022 року № 2142-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану», яким внесено зміни, зокрема, до пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Підпунктом 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу визначено, що платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу (далі – платники єдиного податку за ставкою 2 %), звільняються від обов'язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, та при ввезенні товарів на митну територію України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а їх реєстрація платником ПДВ є призупиненою.
Під призупиненням реєстрації платником ПДВ для цілей підпункту 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу розуміється, що для платників єдиного податку за ставкою 2 %, призупиняються права та обов'язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу на період використання особливостей оподаткування, встановлених підпунктом 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники єдиного податку третьої групи, які на день припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, втрачають право на використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, і автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом (підпункт 9.9 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Відповідно до абзацу 5 підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, платники єдиного податку за ставкою 2 %, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників на застосування особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 % за умови виконання ними таких податкових обов’язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 %.
Таким чином, Товариство - платник єдиного податку за ставкою 2 %, не має можливості реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН, які були складені до дня переходу такого Товариства на застосування особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 %, протягом всього періоду перебування на спрощеній системі оподаткування.
Можливість реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН у Товариства відновиться з дня переходу на систему оподаткування (відновлення реєстрації платником ПДВ), на якій таке Товариство перебувало до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 %.
З дня відновлення реєстрації платником ПДВ Товариство матиме можливість протягом 60 календарних днів зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування, складені за операціями, здійсненими в березні 2023 року (до переходу Товариства на спрощену систему оподаткування), без застосування штрафних санкцій.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |